Materiály pripravila Jaroslava GAJDOŠOVÁ
Košice Atypický zápal pľúc si už vo svete vyžiadal už viac ako stopäťdesiat obetí. Akútny syndróm dýchacích ciest SARS postihol doteraz už takmer triapoltisíc ľudí predovšetkým v Číne a Honkongu. Hlásenia o jeho výskyte však už prichádzajú z rôznych kútov sveta a možno je iba otázkou času, kedy sa objaví aj na Slovensku. Slovenskí lekári ale dúfajú, že sa tak nestane. "Panika nie je namieste," hovorí primár Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura MUDr. Bartolomej Magyar.
"Zatiaľ sa na Slovensku neobjavil žiaden prípad SARS-u, ani jedno z podozrení sa napokon nepotvrdilo. Napriek tomu je na mieste najvyššia opatrnosť, každého suspektného (pravdepodobného) pacienta treba odizolovať a starostlivo vyšetriť," hovorí primár.
U pacientov podozrivých z tohto ochorenia sa doporučuje dodržiavať zásady barierového ošetrovania s využitím opatrení na zabránenie prenosu infekcie vzduchom, kvapôčkami alebo kontaktom. Je potrebné minimalizovať prenos infekcie na ostatných pacientov v čakárni, podozriví by mali nosiť až do vylúčenia infekcie chirurgické masky. Hospitalizovaní pacienti by sa mali vyvarovať pohybu. Mali by byť umiestnení v uzatvorených jednolôžkových izbách s vlastnou kúpeľňou a WC, alebo spoločne umiestnení v miestnosti s nezávislým prívodom vzduchu a vetracím systémom. Infekčná klinika FN L. Pasteura takéto miestnosti k dispozícii má a v uplynulých dňoch bola takto izolovaná pacientka, ktorá prišla do kontaktu so ženou z Vietnamu, čo doma prekonala nejaké vírusové ochorenie. Šlo o preventívnu hospitalizáciu, klinické príznaky SARS-u dotyčná nevykazovala.
"Napriek tomu jej boli urobené potrebné vyšetrenia i röntgen pľúc, ktorý nepotvrdil žiaden zápal. Preto sme okolo toho prípadu nerobili žiaden rozruch. Mali sme tu tiež viacero klientov, ktorí sa vrátili z rizikových krajín a aj keď nemajú žiadne ťažkosti, prišli sa o ochorení poinformovať. Bolo ich asi päť, naposledy volala praktická lekárka istej Košičanky, ktorá sa vrátila tento týždeň z Číny. Aj keď žena nemala žiadne klinické príznaky ochorenia typické pre SARS, chcela sa uistiť, že jej nič nehrozí. Na takéto dotazy sme pripravení odpovedať, máme kapacity na poskytnutie potrebných informácií," vysvetľuje B. Magyar.
Potenciálnymi nositeľmi nebezpečného vírusu sú ľudia, ktorí navštívili niektorú z rizikových krajín v časovom odstupe nie dlhšom ako 14 dní, alebo mali priamy kontakt s chorou osobou alebo niekým, kto sa o chorého stará v spoločnej domácnosti a teda prichádza do priameho kontaktu s jeho telesnými sekrétmi. U chorých sa objavujú príznaky podobné bežnej chrípke dôjde k náhlemu vzostupu teploty na viac ako 38 stupňov Celzia, objavia sa bolesti svalov a jeden alebo viacero respiračných príznakov ako sú kašeľ, bolesti hrdla, ťažkosti s dýchaním.
"Na SARS podľa doterajších skúseností nezaberá žiadne antibiotikum. Predpokladá sa preto, že ide o nejaký zmutovaný zvierací vírus. Prenáša sa predovšetkým kvapôčkovou infekciou, ale nemožno vylúčiť ani prenos vzduchom. Takýto prenos samozrejme zhoršuje možnosť zabezpečenia protiepidemických opatrení," konštatuje MUDr. Magyar.
Najlepším spôsobom, ako predísť nákaze, je podľa neho chrániť si nos a ústa priliehavou maskou. Ak sa teda objaví SARS aj na Slovensku, možno sa hromadné nosenie ochranných rúšok, aké vidíme na záberoch z rizikových krajinín, stane aj u nás realitou.
Obzvlášť rizikovou skupinou budú zdravotníci, ktorí s chorým prídu do styku. Infektológovia sú na takýto kontakt viac-menej vybavení, pri každom vyšetrení používajú na pododdelení vzdušných nákaz ochranné masky, rukavice a plášte. Avšak riziko by si mali uvedomiť aj ostatní lekári. Nemala by sa zopakovať situácia spred niekoľkých rokov, keď pacienta s týfusom transportovali v istej nemocnici na východe z oddelenia na oddelenie, kým sa konečne zistilo, že trpí infekčným ochorením.
"Najdôležitejšie je každého potenciálneho pacienta odizolovať a dodržiavať pri kontakte s ním prísne hygienické pravidlá ochranné rukavice, masky a štíty, jednorázový odev. To všetko máme k dispozícii a stačí to ako ochrana pri bežných vzdušných infekciách. V súvislosti so SARS-om by sme ale potrebovali špeciálne priliehavé masky, o ktoré sme už požiadali hlavného hygienika," hovorí primár Magyar, podľa ktorého je najlepšou detekciou SARS-u v súčasnosti röntgen pľúc. Ak potvrdí atypický zápal, ktorý sa nedá zistiť posluchovým nálezom, pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o SARS, aj keď takýto zápal pľúc môžu vyvolať aj iné vírusy. Ochorenie potvrdzuje aj charakteristický krvný obraz - zmeny v zrážacích faktoroch či bielych krvinkách.
O chorobe ale zatiaľ viac nevieme, ako vieme. Najhoršie je, že je pre nás stále pomerne veľkou neznámou jej vyvolávateľ, čo nesmierne sťažuje boj proti nemu. Vedci veria, že sa podarí čo najskôr vyrobiť účinnú vakcínu, aj keď nie voči všetkým vírusovým ochoreniam je možné bojovať týmto spôsobom. Zatiaľ čo v prípade bežnej chrípky sa nám to darí, na vírus HIV zatiaľ vakcína nejestvuje.
"Podľa dostupných informácií ale v Honkongu použili u dvadsiatich pacientov sérum z krvi pacientov, ktorí chorobu prekonali a výsledky boli pozitívne. Špecifikovať protilátky proti SARS-u sa však zatiaľ nepodarilo," poznamenáva MUDr. Magyar, podľa ktorého je šťastím, že viac 90-percent infikovaných sa spontánne uzdraví úmrtnosť sa pohybuje od troch do desiatich percent.
Aj keď na SARS nezaberajú žiadne účinné lieky, ak by sa v Košiciach objavil pacient s ochorením na akútny respiračný syndróm, lekári by určite preventívne nasadili protivírusové, protizápalové a antibakteriálne lieky. Širokospektrálne antibiotiká by naordinovali preto, aby na vírusom oslabený organizmus nesadla aj nejaká bakteriálna infekcia.
"Žiaľ, v súčasnosti chýbajú informácie o tom, akú skupinu ľudí SARS postihol. Či boli pred nakazením sa úplne zdraví, alebo šlo o jedincov s oslabeným imunitným systémom alebo nejakými chronickými ochoreniami (srdciarov, diabetikov, ľudí s ochorením obličiek a pod.). Napriek tomu sa domnievam, že dobrá fyzická a psychická kondícia spolu so správnou životosprávou aj v tomto prípade hrá svoju rolu. Mladý, športovo založený a zdravo sa stravujúci jedinec v plnej sile má obyčajne ďaleko väčšie šance predísť bežnej vírusovej alebo bakteriálnej nákaze, alebo si s ňou poradí rýchlejšie a bez vážnejších následkov," zdôrazňuje primár.
Je ale presvedčený, že vzhľadom na rozšírenie SARS-u v juhovýchodnej Ázii je namieste najvyššia opatrnosť. Každý by mal starostlivo zvážiť svoju cestu do rizikových krajín, kým sa situácia neupokojí. Hrdinstvo rozhodne nie je namieste. Rovnako je tomu v prípade podozrenia, zbytočne otáľať môže mať vážne dôsledky. Vhodné je čo najskôr vyhľadať lekára, aby sa infekcia nemohla rozšíriť.
Počet chorých každým dňom stúpa
Najviac prípadov je hlásených z Číny a Honkongu (Čína eviduje za posledné týždne asi 1 800 pacientov, Honkong 1 300), desiatky chorých sú vo Vietname, Singapure a Thajsku. Vírus sa prvý krát objavil v juhočínskej provincii Kuang-tung, kde ochorelo dosiaľ už 1 237 ľudí. Stovky chorých a podozrivých sú však už aj v metropole Pekingu.
Ochorenie sa na palubách medzinárodných leteckých liniek prenieslo v priebehu posledných týždňov aj do Európy, Severnej Ameriky a Austrálie. Chorých hlási Taiwan, Japonsko, India, Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko, Belgicko, Švajčiarsko, Taliansko, Írsko, Rumunsko a Španielsko. V Kanade už viac ako desať ľudí zomrelo, bezmála tristo prípadov je považovaných za pravdepodobné ochorenie. Vírus akútneho syndrómu dýchacích ciest postihol aj 31 príslušníkov náboženskej komunity v Toronte, ktorý sa začiatkom apríla zúčastnili na pohrebe jednej z obetí novej choroby. Kanada je zatiaľ jedinou krajinou mimo Ázie, kde boli zaznamenané aj smrteľné prípady.
Podozrenia na SARS sa objavili aj v USA, Rusku, Slovinsku, Švajčiarsku, Izraeli, Bruneji, Indonézii a na Filipínach. Prvý pravdepodobný prípad ohlásila v týchto dňoch Južná Afrika. V Austrálii je ich známych niekoľko desiatok. Viacero podozrení bolo aj v Českej republike, medzi suspektnými pacientmi bola aj jedna Slovenska. Žiadne ochorenie sa u našich západných susedov dosiaľ nepotvrdilo.
Kanadským vedcom sa podarilo rozlúštiť genóm nebezpečného vírusu
- Príznaky ochorenia pripomínajú bežnú chrípku - objaví sa teplota nad 38 stupňov, kašeľ, dýchacie problémy, nechutenstvo, malátnosť, stuhnutie svalov, prípadne hnačka. V priebehu krátkeho času dochádza k rozvinutiu ťažkej infekcie.
- Honkongským vedcom sa už v závere marca podarilo identifikovať vírus, ktorý je príčinou akútneho syndrómu dýchacích ciest. Miestni mikrobiológovia zistili, že ide o nový druh vírusu, spôsobujúceho bežnú chrípku. Lekári vyvinuli aj diagnostický test umožňujúci rozpoznať nákazu u chorého najneskôr do ôsmych hodín. Nemeckým farmaceutom sa minulý týždeň podarilo údajne vyvinúť test na identifikáciu SARS-u, ktorý umožní určiť prítomnosť nebezpečného patogénu už do dvoch hodín. Test na rýchle diagnostikovanie SARS vyvinuli podľa zverejnených informácií aj čínsky vedci.
- Oborníci sa domnievali, že pôvod smrtiaceho vírusu treba hľadať v zmutovanom zvieracom víruse. Kanadským vedcom sa podarilo pred niekľkými dňami rozlúštiť genóm korona vírusu, ktorý SARS spôsobuje. Následne holandský vedci oznámili, že SARS spôsobuje mutant obyčajného chrípkového vírusu.
- Vírus dokáže podľa niektorých vedcov prežiť na vzduchu iba niekoľko hodín a prenáša sa pri dotyku kvapôčok nakazeného človeka, napríklad pri podaní ruky alebo stlačení tlačidla na privolanie výťahu. Namieste sú preto veľmi prísne hygienické opatrenia. Naproti tomu sa mnohí odborníci obávajú, že je prenosný vzduchom.
- Lekár Robert Breiman, ktorý vedie tým WHO poverený vyšetriť vznik a rozšírenie SARS v čínskej provincii Kuang-tong, pred časom konštatoval, že vírus sa bude čím ďalej tým horšie prenášať a postupne sám zanikne. Množia sa vraj dôkazy o tom, že prechádzaním na ďalšie a ďalšie osoby sa choroba oslabuje a stále ťažšie sa nakazujú noví ľudia. Naproti tomu výkonný riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre prenosné choroby David Heymann tvrdí, že vírus má vysokú schopnosť prenosu. Podľa najnovších informácií vírus stále mutuje a účinnú očkovaciu látku proti SARS bude preto veľmi ťažké vyrobiť. Ak by sa totiž vakcínu podarilo vyrobiť do pol roka, vírus mutáciou medzitým nadobudne novú formu.
- V Číne sa rozšírila fáma, že pred chorobou chráni fajčenie. Čínske ministerstvo zahraničia informáciu oficiálne odmietlo.
- Na svete je pravdepodobne už aj nová, zmutovaná verzia akútneho respiračného syndrómu, známeho ako SARS. Potvrdila to Svetová zdravotnícka organizácia potom, ako v Holandsku zomrel zverolekár, ktorý sa nakazil z chorých vtákov, s ktorými pracoval. Dva dni po jeho smrti našli v jeho pľúcach vírus vtáčej chrípky.
Zdravotníci sú rizikovou skupinou, SARS-u už viacerí podľahli
Choroba neobchádza ani zdravotníkov. Koncom marca jej medzi prvými podľahol aj lekár Svetovej zdravotníckej organizácie Talian Carlo Urbani, ktorý ju objavil. K obetiam patrí i francúzsky lekár, ktorý skonal medzi prvou desiatkou pacientov vo Vietname. Anestéziológ Jean-Paul Derosier sa pravdepodobne nakazil pri ošetrovaní zahraničného podnikateľa, ktorého hospitalizovali v Hanoji. Niekoľko dní predtým zomrela na SARS mladá sestrička, ktorá sa takisto podieľala na ošetrovaní tohto pacienta.
Viacero nakazených zdravotníkov majú aj vo Vietname. Príznaky choroby sa objavili u jedného lekára, dvadsiatich zdravotných sestier a pôrodnej asistentky. Takisto v Číne postihla nákaza množstvo zdravotníkov, informácie o ich počte však chýbajú. Naposledy sa v Kanade nakazili dvaja torontskí lekári.
Krajiny primajú bezpečnostné opatrenia, v Honkongu prepukla panika
Strach zo SARS vo svete narastá. Svetová zdravotnícka organizácia odporučila turistom, aby zrušili plánované cesty do najrizikovejších oblastí. Americké ministerstvo z nich už stiahlo svojich diplomatov a Malajzia a Thajsko nariadili používanie ochranných masiek. Thajsko tiež vyhlásilo, že umiestni do dvojtýždňovej karantény posádku a cestujúcich ktoréhokoľvek lietadla, na palube ktorého sa vyskytne osoba vykazujúca symptómy SARS.
Aj ďalšie krajiny primajú bezpečnostné opatrenia, aby sa SARS na ich území nerozšíril. Indonézia uviedla do platnosti protiepidemický zákon z roku 1984, ktorý zaväzuje všetkých prichádzajúcich pasažierov na letiskách a v prístavoch podrobiť sa zdravotným testom. V prípade odmietnutia im hrozí väzenie. Katolíckych kňazov v Honkongu cirkev vyzvala, aby pri bohoslužbách nevkladali veriacim hostiu do úst, ale iba do ruky. Týmto spôsobom mieni cirkev zabrániť šíreniu infekcie.
V Honkongu, ktorý patrí k najpostihnutejším oblastiam, prepadla v uplynulých týždňoch v súvislosti so SARS doslova panika. Honkongčania si na uliciach zakrývajú tváre ochrannými rúškami, banky zívajú prázdnotou, školy boli dva týždne zatvorené. Ustala aj väčšina ostatných aktivít v meste. Nikoho neprekvapilo, keď skupina Rolling Stones zrušila v Honkongu a Číne svoje plánované koncerty. Následne tak urobil aj spevák Moby a Santana. SARS spôsobil ázijskej ekonomike a turistike ťažké straty, od objavenia vírusu klesol maloobchodný obrat o polovicu.
Keď sa na jedinom honkongskom sídlisku sa objavila viac ako stovka prípadov SARS, úrady zatvorili celý obytný blok do karantény. V kanadskej provincii Ontario boli zatvorené dokonca celé oblasti a vyhlásili stav ohrozenia. Naposledy bolo umiestnených do karantény päťsto členov medzinárodnej katolíckej sekty, ktorej členovia ochoreli na pohrebe jednej z obetí ochorenia.
Vztýčila príroda varovný prst?
Mnohí sa v súvislosti s explozívnym rozšírením SARS pýtajú, či nám príroda nedáva najavo, že je ľudstvo je preľudnené a bojuje proti jej pravidlám. Zaujímavé je, že z východu sa v nedávnej minulosti rozšírili dve chrípkové pandémie takzvaná Ázijská si vyžiadala v roku 1957 asi milión obetí, Honkongskej chrípke o jedenásť rokov neskôr podľahlo asi sedemstotisíc ľudí. Môže to mať nejaký súvis s ochorením na akútny respiračný syndróm? Podľa MUDr. Bartolomeja Magyara tomu zatiaľ nič nenasvedčuje, avšak vznik a prenos takýchto ochorení súvisí podľa neho s určitou hygienicko-epidemiologickou situáciu v daných krajinách.
Isté je, že lekári, ktorí sa skúmaním SARS zaoberajú, už majú nejaký čas jasno v tom, ako zabrániť šíreniu vírusu. Podľa nich si treba predovšetkým pravidelne umývať ruky, ktoré je vhodné dezinfikovať alkoholom. Aj keď dohady o spôsobe prenosu sa rôznia, stále nie je vylúčené, že sa choroba šíri vzduchom, dodržiavať prísne hygienické pravidlá nikdy nezaškodí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári