fungovanie mesta, takým je aj predkladaná úprava rozpočtu," hovorí primátor Zdenko Trebuľa, ktorý sa stretol so zástupcami konzorcia bánk, aby s nimi prediskutoval ďalší postup mesta. "Komunálne obligácie sú v súčasnosti najvýnosnejším cenným papierom na trhu, kto do nich investoval, investoval skutočne dobre. Mesto Košice, ktoré však musí ročne vyplácať 16,5 percentný úrok, obligácie veľmi zaťažujú. Chceli sme ich vyplatiť skôr, ale keďže na speňaženie lesov nebola vôľa poslancov, nestalo sa tak. Ak dá zastupiteľstvo súhlas na ich vyplatenie cez krátkodobý úver, ktorý by mesto muselo splatiť do polovice, resp. konca roka, mesto to bude stáť o 40 miliónov korún viac ako keby sme to bolo urobili cash-peniazmi z lesov," vysvetlil primátor.
Mesto Košice potrebuje na splatenie obligácií 345 miliónov 660-tisíc korún plus ďalších 28 miliónov korún, ktoré tvoria úroky k predpokladanej splatnosti k 30. júnu 2003.
Zdenko Trebuľa zdôraznil, že ak sa mesto formou úveru zbaví drahých obligácií, nebude to definitívne riešenie, ale len odsunutie problému na niekoľko ďalších mesiacov. "Voči obligáciam je založená veľká časť likvidného majetku, výnos z jeho predaja odchádza na výplatu úrokov, preto sa chceme tejto záťaže zbaviť. Musíme uchrániť ďalšie peniaze."
Magistrátni odborní pracovníci urobili na žiadosť poslancov analýzu stavu majetku mesta, ktorí by sa prípadne mohol speňažiť a nahradiť tak očakávaný príjem zo speňaženia lesov. V prvej skupine sa nachádza okamžite likvidný majetok, medzi ktorý patrí napríklad OC Erika, reštaurácia Lunik II, OC Lunik VII, Lunik III, parkovisko na ulici Mlynská-Štefánikova. Za predaj majetku v tejto skupine by mesto mohlo dostať spolu cca 56,9 milióna korún.
V druhej skupine sú nebytové, resp. obchodné priestory na Hlavnej ulici so vstupom z Hlavnej, za ktoré by mesto mohlo reálne dostať cca 125 miliónov korún.
"Pri predaji majetku však musíme zvažovať, čoho sa chceme zbaviť. Aby sme neurobili zlý obchod a nezbavili sa majetku, ktorý mestu prináša každoročne slušný výnos. Napríklad ak by sme zbavili nebytových priestorov na Hlavnej ulici, na budúci rok by sme mali výpadok v príjmoch," upozorňuje primátor Zdenko Trebuľa. Podľa spracovanej analýzy príde do mestského rozpočtu ročne cca 16 miliónov korún od nájomcov týchto objektov.
V ďalšej skupine sa nachádza mestská Kovoslužba, ktorej predajom by mesto možno mohlo získať cca 54 miliónov. Predajom strategických aktív mesta, t.j. podielu v spoločnosti Kosit, ktoré tvoria piatu skupinu majetku, by mesto mohlo získať 136 miliónov, ale stratilo by možnosť vplyvu na činnosť spoločnosti, ktorá zabezpečuje strategické úlohy v oblasti čistoty a likvidácii odpadu v meste, vrátane ovplyvňovania tvorby cien voči obyvateľstvu.
Z analýzy stavu pohľadávok možno konštatovať, že celkový príjem v tomto, resp. budúcom roku nepresiahne 10 miliónov. Ostatné možnosti zvýšenia príjmov do mestskej pokladne ako je predaj pozemkov na rodinné domy v lokalitách Ťahanovce-sídlisko-Pod krematóriom, Dargovských hrdinov-Sever, Myslave Girbeš, resp. výstavba komplexného systému parkovania, si vyžadujú prvotnú investíciu mesta, pričom príjmy budú reálne až v horizonte niekoľkých rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári