na Lunik IX, príde v blízkych dňoch druhý krok mesta presťahovanie osôb s tam prihláseným trvalým pobytom taktiež ešte na základe dobrovoľnej dohody s bytovým podnikom o poskytnutí náhradného ubytovania.
Tretia fáza potom predstavuje sťahovanie všetkých ostatných, ale už na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o vyprataní objektu jeho protiprávnymi užívateľmi, no s tým, že mesto vlastne nad rámec svojich povinností ponúkne aj týmto osobám náhradné ubytovanie v unimobunkách. A tou záverečnou etapou bude už nástup samotnej búracej čaty. Predpokladaný časový horizont zrovnania Vodárenskej 8 so zemou je cca tri-štyri mesiace, pričom platnosť búracieho povolenia si už mesto obnovilo.
V stredu išlo o troch nájomcov, spolu šesť osôb. Na Lunik IX sa presťahovali dvaja Mária Gáborová (sama) a Vojtech Fabiš (s dvoma deťmi), jeden odmietol Vincent Sabo (s družkou). Títo všetci síce majú s bytovým podnikom nájomné zmluvy, ale sú neplatičmi. Napríklad Sabo dlhuje 300-tisíc korún, na súde je naňho podaný návrh na vypratanie bytu a odmietnutím spolupráce sa prakticky sám odsúdil do pozície, že odteraz bude posudzovaný len ako jeden z asi 120 ilegálnych nájomníkov a namiesto náhradného bytu mu bude ponúknutá (v tom lepšom prípade) už iba unimobunka. V tom horšom by na základe súdneho rozhodnutia mohol byť aj deložovaný.
"Tým, že Sabo odmietol, sa nám pre druhú fázu sťahovania prakticky uvoľnil jeden byt," uviedol na štvrtkovom pracovnom stretnutí na košickej radnici zástupca riaditeľa magistrátu Jaroslav Pástor. Rodiny s evidovaným trvalým pobytom na Vodárenskej 8 sú štyri, spolu je to 18 osôb. A všetci z nich predbežne vyjadrili záujem o ponúknuté náhradné byty na Hrebendovej ulici na Luniku IX, čo mesto víta a mieni pri poskytovaní náhradného ubytovania uplatňovať filozofiu uprednostňovania tých, ktorí sú ochotní spolupracovať. A tí, ktorí spolupráci otvorení nie sú, potom môžu na základe súdneho rozhodnutia pokojne skončiť ešte aj bez strechy nad hlavou.
To platí aj pre ostatných asi 120 ilegálnych nájomníkov Vodárenskej 8 bez nájomnej zmluvy či trvalého pobytu, ktorým budú následne (už so súdnym rozhodnutím, ale stále za predpokladu spolupráce) ponúknuté unimobunky na Luniku IX vo výhodnej lokalite (daný pozemok patrí mestu) pri tzv. kukuriciach (okrúhlych bytovkách), ktorú vytypovalo mesto spolu so starostom Lunika IX Ladislavom Šaňom.
Unimobuniek so základným vybavením (elektrinou, teplou vodou) by malo byť 30, z toho 20 pre obyvateľov z Vodárenskej 8 a desať pre občanov Lunika IX, čo je ústretovým krokom (či kompenzáciou) mesta voči tejto mestskej časti. Pri inštalácii unimobuniek sa plánuje aj participácia samotných budúcich užívateľov.
Všetky tri byty na Vodárenskej 8 po odsťahovaní sa legálnych nájomcov boli znehodnotené a zabezpečené, aby sa už do nich nik nenasťahoval. Do jedného z nich, bytu po Vojtechovi Fabišovi, sa však ešte v stredu násilne dostal Marek Cifra s družkou (tak vznikla nepravdivá informácia o návrate Fabiša z Lunika IX) a voči nemu už bude polícia, ktorá stav opustených bytov monitoruje, viesť priestupkové konanie (a neskôr možno aj trestné stíhanie).
V tomto smere je pre mesto východiskový takzvaný "stop stav", ktorý bol v objekte zistený 8. apríla. Osoby, ktoré sa vtedy na Vodárenskej 8 nezdržiavali a mesto ich nemá zaznamenané, nebudú rátané ani len k ilegálnym nájomcom s nárokom na unimobunky a pred asanáciou budovy jednoducho pôjdu na ulicu (takou osobou je aj spomínaný Cifra). Týmto krokom chce mesto zabrániť prisťahovávaniu sa nových cudzích osôb do uvoľnených bytov po už presťahovaných obyvateľoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári