Írsko, aby sa tam oboznámili s tamojšími skúsenosťami po vstupe do Európskej únie.
J. Dolného upútali na zelenom ostrove najmä štátom založené agentúry, ktoré zabezpečujú prípravu a realizáciu rozvojových projektov. Tie spolu so samosprávou, podnikmi a školstvom využívajú na rozvoj regiónu štátne prostriedky. Vcelku sa im to darí, keďže Írsko sa najmä po vstupe do EÚ stalo jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich krajín. Pozdávalo sa mu aj to, že popri volených zástupcoch samosprávy v Írsku majú rozhodovacie právomoci pri rozdeľovaní financií tzv. štátni manažéri, ktorí musia svoju odbornosť neustále preukazovať a po absolvovaní náročných konkurzov dostanú "job" na sedem rokov. Vďaka využitiu predvstupových fondov sa aj zo zaostalého írskeho vidieka stal životaschopné územie. "Íri mi povedali, že nie sú žiadnym tigrom, ale že museli tvrdo pracovať, aby sa dostali na tú úroveň, kde sú teraz," uviedol prednosta.
Práve takéto zjednotenie síl do jednej agentúry sa podľa prednostových slov ukazuje ako veľmi dobrý nápad. A to na rozdiel od Slovenska, kde podľa J. Dolného vládne viackoľajnosť a potom sa stráca výsledok. Aj preto sa už čoskoro chce stretnúť so šéfom košického VÚC Rudolfom Bauerom, aby spolu hľadali cesty na riešenie problémov nielen ohľadom využitia štrukturálnych fondov.
Aj po Veľkej noci bude prednosta spoznávať Európu. V Holandsku bude mať prednášku na tému Integrovaného záchranného systému na ochranu pred živelnými pohromami. Bude sa môcť oprieť o rozsiahle skúsenosti, keďže ako s úsmevom dodal, "my tu nerobíme cvičenia, keďže tu každý rokom máme nejakú živolnú katastrofu typu povodní alebo snehovú kalamitu, ideme hneď na ostro."
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári