nedopracoval k rozsudku. Muži a ženy v talároch vypočuli duo obžalovaných, znalcov, i celú plejádu svedkov. Nebol však medzi nimi jeden, ktorého možno označiť za korunného, ak uvážime, že zostal jediný, čo vyvracia alibi obžalovaných. Kvôli jeho neúčasti a návrhu prokurátora vypočuť ešte ďalších dvoch svedkov, bolo pojednávanie odročené na neurčito.
K tragédii, o ktorej bude reč došlo v auguste 2000 v obci Bačka, okr. Trebišov. Jej obyvatelia 17. augusta oznámili na Obvodné oddelenie Policajného zboru v Kráľovskom Chlmci, že v dome 77-ročnej dôchodkyne Alžbety K. došlo k výbuchu... Po príchode policajtov a požiarnikov na miesto činu sa však ukázalo, že išlo o úmyselne založený požiar, ktorý sa uhasil samovoľne.
Po rozbehnutí policajného vyšetrovania bolo vypočutých viacero ľudí, ktorí prichádzali do úvahy ako podozriví zo spáchania uvedeného činu. Vyšetrovanie bolo zavŕšené obvinením vtedy 23-ročného Štefana H. a jeho o dvadsať rokov staršieho ochrancu, Andreja K. Obidvaja žili v obci Bačka, a zatiaľ čo prvý z nich bol nezamestnaný, druhý bol duchovným Pravoslávnej cirkvi v obci Sklabina. Krajský prokurátor obžaloval Štefana H. z trestného činu lúpeže so zbraňu, ktorou spôsobil smrť. Spolu s Andrejom K. ho obžaloval aj z trestného činu porušovania domovej slobody.
Obžaloba im kladie za vinu, že 15. augusta 2000 v čase medzi 16.45 a 23.45 hod. vošli do rodinného domu č. 96 v obci Bačka, ktorého majiteľkou bola Alžbeta K. Po tom, čo im odmietla požičať peniaze, ju mal Štefan H. bez vedomia a súhlasu Andreja K., väčšou silou a prudkosťou zozadu dvakrát udrieť do hlavy drevenou násadou na kladivo. Stará pani upadla do bezvedomia a po tom, čo spadla na zem, v dôsledku uzavretia horných dýchacích ciest koreňom jazyka, došlo k jej uduseniu...
Obžalovaní boli v prípravnom konaní viackrát vypočutí. Ako vyplynulo z dokazovania pred súdom, svoju účasť na uvedenom skutku popierali. Dvakrát ich policajti pustili domov, a keď sa to stalo tretí raz, obidvoch ich zadržali. Andrej K. naďalej trval na tom, že s tým, čo sa stalo nebohej pani Alžbete K. nič nemá. A nielen to, presne zmapoval čo v kritických dňoch robil, a kde sa zdržiaval. Predložil dokonca aj cestovné lístky SAD. "Ja som bol 15. augusta u pani Kataríny B. vo Veľkých Kapušanoch. Pricestovali sme k nej o 15.20 hod. spolu so Štefanom H. z obce Leles a zdržali sme sa u nej až do rána," tvrdil obžalovaný Andrej. Na rozdiel od neho, Štefan sa k spáchaniu uvedeného činu pred vyšetrovateľom a neskôr aj pred sudcom priznal, ale neskôr túto výpoveď odvolal. "Ja som to neurobil, v dome pani K. som nikdy nebol. Priznal som sa, lebo ma k tomu donútili policajti, ale nehovoril som pravdu... V tom čase som bol aj s Andrejom u mojej krstnej vo Veľkých Kapušanoch...," bránil sa pred senátom Štefan.
Z výpovedí svedkov, susedov nebohej dôchodkyne, ktorí defilovali pred súdom vyplynulo, že nikto z nich ho vo dvore, či v dome pani K. nikdy nevidel. Navyše, vyjadrovali sa o ňom v dobrom slova zmysle. Ako o človeku, ktorý bol síce nezamestnaný a nemal vlastnú strechu nad hlavou, ale príležitostne si zarobil pri prácach v záhrade a okolo domu, keď ho o to požiadali. Ako uviedla jedna zo svedkýň, pracoval aj v deň, keď k nej po neho prišli popoludní policajti a vyzdvihli si ho rovno zo záhrady.
Inú kategóriu svedkov však tvorili kriminalisti a vyšetrovateľ, ktorí na uvedenom prípade pracovali. Tí unisono tvrdili, že na Štefana nevyvíjali žiadny nátlak, ani násilie. "Najprv všetko popieral, pýtal si cigaretu, potom chcel vodu... Nakoniec sa rozplakal, povedal, že veľmi ľutuje, čo urobil, že nechcel tak veľmi pani K. ublížiť. Dali sme mu papier a on sám nakreslil náčrt domu, kade vošli, kde bola pani K. keď ju udrel, a podrobne opísal veci čo boli v dome, aj čo s nimi robili... Ani sme neverili, že tak ľahko sa dá tento prípad objasniť," uviedol jeden z policajtov.
Obžalovaný, ktorý rozpráva po maďarsky, vypovedal prostredníctvom tlmočníčky. Na uvedenú výpoveď, ale i ďalších policajtov, ktorí sa oháňali náčrtkom domu, ktorý vraj vyhotovil, uviedol nasledovné: "Ja som žiadny náčrtok domu nerobil a ani som nemohol, pretože kresliť neviem a v tom dome som nikdy nebol. To oni mi ukázali náčrtok, a tiež hovorili a písali, kde čo bolo, i to, kde ležala pani K. Nerozprávali so mnou po maďarsky, ani prvý raz, keď ma bili... Moje svedomie je čisté, ak mi neveríte, dajte ma na detektor lži," žiadal obžalovaný Štefan.
V listinných dôkazoch zabezpečených v prípravnom konaní je viacero nejasností. Nie je napríklad vôbec zrejmé, odkiaľ sa vzala násada kladiva, útočná zbraň, ktorou mala byť pani K. napadnutá a zranená. Podľa predloženého policajného záznamu, ktorý si dodatočne vyžiadal vyšetrovateľ, mal násadu nájsť za dverami kuchyne a odovzdať policajtom, syn nebohej dôchodkyne. Ten to však kategoricky poprel. Zdôraznil, že pri upratovaní zhoreniska našiel obhorený valček na cesto a upozornil naň policajtov. Tí ho však odbili s tým, že to, čo potrebovali už našli, a tak im nikdy nič neodovzdal...
"Padlo" aj svedectvo brigádničky, ktorá v prípravnom konaní vyvracala alibi obžalovaných a tvrdila, že 15. augusta boli v krčme... Podľa policajného záznamu mala byť vypočutá 5 mesiacov po skutku, i keď ona si myslí, že to mohlo byť 2-3 týždne po smrti dôchodkyne. "S istotou môžem potvrdiť len to, že obidvaja obžalovaní chodili často do krčmy...," uviedla včera svedkyňa. Summa-summarum, na ťahu je už len korunný svedok, ktorý podobne ako krčmárka vypovedal, že obžalovaní boli v inkriminovaný deň v pohostinstve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári