veriteľov, prieskumné pojednávanie by malo byť v máji. Ako nás informoval správca konkurznej podstaty JUDr. Bohdan Benedik, doposiaľ svoje pohľadávky v prieskumnom pojednávaní prihlásilo 5 122 veriteľov, pričom mnohí z nich mali uzavreté viaceré zmluvy s touto spoločnosťou, ktorá sa v nich zaviazala k zúročeniu zverených prostriedkov.
Celková výška záväzkov spoločnosti SaS vrátane záväzkov z obchodného styku predstavuje 652 miliónov korún. Majetok predstavujú najmä pohľadávky, ktorých pôvodná výška bola 1,22 miliardy korún. Pohľadávky v objeme 333 miliónov sú však klasifikované, teda nedobytné. Objem ostatných pohľadávok postupne klesá, keďže správca intenzívne pracuje na ich vymáhaní. V súčasnosti má už spoločnosť na účte 115 miliónov korún. V tejto sume sú predovšetkým vymožené pohľadávky, ale istá časť príjmov plynula na účet správcu konkurznej podstaty aj z odpredaja majetku.
"V prvom kole sme predali autá za 778-tisíc korún a investičný majetok za 40 500 korún. V druhom kole sa predalo sedem áut za 597-tisíc korún a investičný majetok za 7 770 Sk. V treťom sme predali hmotný investičný majetok za 63,7-tisíc korún a spolu s autami celkový výťažok z predaja predstavoval 1 milión 856-tisíc korún. Priebežne pokračujeme vo vymáhaní pohľadávok, ktoré sú ošetrené rôznymi formami zábezpek. Išlo o ručenie autami, inštitút záložného práva na nehnuteľnosti, zabezpečovacieho prevodu k nehnuteľnostiam, zmenky či osobné ručenie ručiteľmi. Pohľadávky boli ošetrené niektorou z týchto foriem zábezpek, alebo ich kombináciou," informoval nás JUDr. Benedik.
Zatiaľ najefektívnejším a najmä najrýchlejším spôsobom vymáhania pohľadávok sa ukázalo byť odťahovanie vozidiel, ktorými boli ručené pohľadávky. Keďže SaS mal klientov na celom Slovensku, podobné zásahy museli realizovať v rôznych mestách a obciach. Odťahovanie áut často komplikovala nemožnosť zasahovať na súkromných pozemkoch, autá mohli odťahovať len na verejných priestranstvách. A samozrejme len v prípadoch, keď dlžník odmietol alebo nebol schopný uhradiť svoj záväzok voči SaS.
Dostal sa nám do rúk zoznam nehnuteľností, ktoré majú patriť do konkurznej podstaty. JUDr. Benedik potvrdil, že ide o nehnuteľnosti, ktorými boli ručené pohľadávky. V súčasnosti pripravuje na odpredaj deväť nehnuteľností, ktorých majitelia neboli ochotní alebo schopní svoj záväzok voči SaS uhradiť, a tak o ne rozšíril konkurznú podstatu. Pripomíname, že vyhlásením konkurzu sa stávajú okamžite splatnými aj tie záväzky, pri ktorých boli dohodnuté dlhodobé splátkové kalendáre.
Komplikovanejšie a najmä časovo náročnejšie bude vymáhanie pohľadávok v objeme 220 miliónov korún, ktoré sú predmetom súdnych sporov iniciovaných správcom konkurznej podstaty, respektíve tých, do ktorých správca vstúpil, sporov iniciovaných úpadcom alebo odporcami.
V tomto štádiu konkurzného konania si JUDr. Bohdan Benedik netrúfol odhadnúť, do akej miery budú uspokojené nároky veriteľov, ktoré sa v rámci konkurzného konania uspokojujú pomerným prerozdelením výťažku z odpredaja konkurznej podstaty.
* * * (do rámčeka)
Správca môže napadnúť predaj záložní, len ak Index nedoplatí úroky
Pertraktovaným je odpredaj siete záložní tretej firme - spoločnosti Index, s. r. o. - za sumu sto miliónov korún. "Zo zmluvy o predaji záložní vyplýva, že záložne boli predané za hodnotu ich pohľadávok, ktoré boli v účtovníctve vedené ku dňu ich predaja. Uskutočnil sa audit hodnoty týchto pohľadávok a zároveň nezávislú kontrolu vykonal aj súdny znalec, ktorého určil vyšetrovateľ súbežne prebiehajúceho trestného konania v tejto veci. Aj on potvrdil správnosť hodnoty týchto pohľadávok," uviedol správca konkurznej podstaty a dodal: "Súčasťou zmluvy však mala byť aj výplata príslušenstva, teda úrokov, čo vykonané nebolo. Súdny znalec momentálne pracuje na určení tejto sumy. Ním vypočítanú čiastku som povinný vymáhať od spoločnosti Index."
Pripomeňme, že zo sumy 100 miliónov korún, ktoré SaS za predaj záložní získal, tesne pred vyhlásením konkurzu rozdelil medzi 238 veriteľov viac ako 96 miliónov, čo môže byť klasifikované ako zvýhodňovanie veriteľa. Správca konkurznej podstaty môže napadnúť transakcie uskutočnené najviac tri roky pred vyhlásením konkurzu. V prípade neuhradenia úrokov od Indexu môže teda správca od zmluvy medzi SaS a Indexom odstúpiť, čím by následne mohol vymáhať od veriteľov súhrnne spomínaných 96 miliónov.
V prípade doplatenia úrokov však nebude existovať právny dôvod pre vypovedanie tejto zmluvy, bude teda platná. Aspekt zvýhodnenia jednej úzkej skupiny veriteľov na úkor ostatných síce zostáva, predpokladal by však v snahe vymôcť vyplatené peniaze iniciovanie 238 súdnych sporov, navyše s neistým výsledkom. V mnohých prípadoch sa totiž zvýhodneným veriteľom, medzi ktorými majú figurovať údajne aj významní prominenti, stanú medzičasom ich pohľadávky splatné.
Zdĺhavé bude z tohto pohľadu aj trestno-právne konanie vo veci, pretože ako poškodených tu vystupuje takmer 5000 veriteľov. Vypočuť bude potrebné každého jedného z nich osobne.
(kla)
* * * (do rámčeka)
Aktivizujú sa aj veritelia SaS
O priebeh konkurzného procesu sa živo zaujímajú aj veritelia. Mnohí využili možnosť dať sa zastupovať právnym zástupcom, prostredníctvom ktorého majú svojich zástupcov v rade veriteľov. Do redakcie nám telefonovala jedna z veriteliek, ktorá sa nevie nakontaktovať na JUDr. Ižarika, ktorý veriteľov zastupuje. Zistili sme, že sídli na Letnej 40.
Čo sa týka veriteľov, ktorí svojho právneho zástupcu nemajú, tí sa každý štvrtok popoludní o štvrtej schádzajú na Zvonárskej v sídle SaS. Zriadili si dokonca vlastnú internetovú stránku. Ich cieľom je dostať svojich zástupcov do veriteľskej rady, aby tak získali kontrolu nad priebehom vymáhania pohľadávok a nad predajom majetku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári