ako tisíc korún mesačne. Merania totiž nevykázali zvýšené parametre hlučnosti. S odstupom viac ako roka sa merania robili opäť a ako vysvitlo, hlučnosť je zvýšená a teda vznikol aj nárok na zvýšené mzdy. Zamestnanci sa dozvedeli, že príplatky za vlaňajšok už nedostanú, hoci celý čas pracovali v tých istých podmienkach.
Našu redakciu kontaktovala pracovníčka Studenej valcovne Zuzana Cingeľová, ktorá sa za skupinu zamestnancov angažovala v tejto problematike. Obrátila sa aj na prezidenta spoločnosti. V týchto dňoch dostala od vedenia spoločnosti list, v ktorom jej oznámili, že na základe nedávnych meraní hlučnosti boli opäť priznané príplatky za hlučnosť 315-im z celkového počtu 394 zamestnancov, ktorým boli tieto príplatky zrušené na základe meraní vykonaných spoločnosťou USSK pred viac ako rokom.
"To, že súčasné merania hlučnosť a teda aj nárok na poberanie spomínaných príplatkov ako aj ďalších výhod potvrdili, je podľa mňa dôkazom toho, že predošlé merania boli urobené tak, aby sa ušetrilo na mzdových nákladoch. Ide o finančnú diskrimináciu, keďže počas obdobia medzi týmito dvomi meraniami nedošlo k žiadnym zmenám v pracovnom prostredí," hovorí pani Cingeľová.
Kritizuje to, že nik nepripúšťa možnosť, aby tieto príplatky boli zamestnancom vyplatené so spätnou platnosťou. Rovnako tak ju zaujíma, na základe akých kritérií sú tieto príplatky prideľované, keď napríklad ona pracuje na prevádzke ako jedna z piatich žeriavnikov, pritom príplatky dostával len jeden.
O stanovisko sme požiadali povereného hovorcu USSK Ing. Jána Baču: "S rovnakou otázkou pani Cingeľová vystúpila aj na stretnutí zamestnancov. Napriek tomu, že písomnú odpoveď dostala, pravdepodobne ešte stále jej nie je jasné, prečo niektorým pracovníkom boli priznané príplatky za hlučnosť a v čom bol rozdiel oproti meraniam hlučnosti spred dvoch rokov. Kvôli novým predpisom sa zmenil spôsob meraní aj spôsob vyhodnocovania. Kedysi boli merače stacionárne, to znamená, že boli umiestnené na miesto, kde zamestnanec väčšiu časť pracovného dňa vykonáva svoju činnosť. V prípade žeriavnika to je určite kabína žeriavu. Rozdiel medzi jednotlivcami pracujúcimi v tej istej profesii môže byť dnes aj v multifunkčnosti. To znamená, že jeden pracovník vykonáva nielen funkciu žeriavnika, ale aj napríklad vsádzkara na linke. Aj keď pri linke trávi len dve hodiny z celého pracovného dňa, môže to byť pracovisko s vyššou hlučnosťou. Keďže v súčasnosti majú merače umiestnené na tele, aj tento dvojhodinový pobyt v hlučnom prostredí je vyhodnotený, zaprotokolovaný a ešte v mesiaci vyhotovenia protokolu je to pracovníkovi zohľadnené v mzde. Neviem posúdiť, či je to aj konkrétny príklad pani Cingeľovej. Ak má pochybnosti o kvalite svojho pracoviska, mala by sa obrátiť na Milana Ondáša, riaditeľa odboru Bezpečnosť a hygiena práce."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári