regionálneho rozvoja László Gyurovszky (SMK) predpokladá, že to bude len dočasným javom. Ako uviedol na štvrtkovom stretnutí Medzinárodného klubu v Košiciach, ktorého hlavnou témou bolo práve čerpanie finančných prostriedkov z fondov EÚ, s blížiacim sa dátumom vstupu do únie by sa to vraj malo zlepšovať.
Na Slovensko by do roku 2006 mohlo pritiecť prostredníctvom týchto fondov 1,5 miliardy eúr. Viacerí predstavitelia štátnej správy a samosprávy z východu sa však po neblahých skúsenostiach z minulosti obávajú, aby peniaze opäť neskončili iba na Západnom Slovensku. "Problém týchto peňazí nie je v tom, kam prídu, ale v tom, že zrejme predtým nebolo dosť kvalitných projektov z východu. Keď sa však zlepší ich kvalita, som presvedčený, že majú veľkú šancu ich získať."
L. Gyurovsky (na snímke) zároveň vyzval na väčšiu aktivitu v regiónoch, aby sa v nich "vyprodukoval" dostatok projektov na vyčerpanie poskytnutých financií. Pomôcť pri spracovaní projektov by malo aj 23 regionálnych rozvojových agentúr, ktoré majú sídliť v každom väčšom meste. Poldruhamiliardy eúr by mali byť využité na projekty, ktoré pomôžu zníženie nezamestnanosti, ekonomickému rozvoju v danom regióne, poľnohospodárstvu a zlepšeniu infraštruktúry. Po prijatí Národného rozvojového plánu by podľa L. Gyurovszkeho bolo dobré dosiahnuť stav, aby náš HDP/obyvateľa sa zvýšil zo súčasných 47 percent aspoň na polovicu priemeru terajších krajín EÚ.
Prostriedky z týchto fondov však v žiadnom prípade nembudú môcť byť použité na financovanie verejnej správy krajiny. Ako skonštatoval minister, v určitej časti verejnosti ešte stále pretrváva mylný názor, že tieto prostriedky sú určitou formou dotácií z EÚ. Potenciálnymi prijímateľmi financií zo štrukturálnych fondov môžu byť najmä VÚC, neziskové organizácie, obce, združenia podnikateľov, prípadne aj živnostníci.
Avšak peniaze z únie môžu byť len doplnkovým zdrojom finacovania konkrétneho projektu, o tie ďalšie sa musia už postarať prijímatelia pomoci prostredníctvom vlastných zdrojov, peňazí z rozpočtu štátu, VÚC, obcí alebo bankových úverov.
Hoci sa šéf Smeru R. Fico prednedávnom vyjadril, že práve kvôli nedostatku kvalitných projektov bude SR už od začiatku vstup do EÚ jej čistým prispievateľom, minister je v tomto smere optimista a je presvedčený, že sa slová predsedu Smeru nesplnia. Ako nám povedal, rovnako populisticky vyznievajú aj Ficove slová o tom, že vicepremiér P. Csáky nezvláda svoju funkciu. "To absolútne nie je pravda. A keď R. Fico tvrdí, že P. Csáky nič nerobí ani pre zdarný priebeh referenda o našom vstupe do EÚ, tak podobné slová nepotrebujú ani ďalší komentár..."
Hoci prvá Dzurindova vláda sa zaviazala vytvoriť podmienky na dokončenie 56 000 nových bytov, zostal tento jej sľub iba na papieri. Ministra výstavby sme sa nemohli nespýtať ako bude v tomto roku pokračovať výstavba nájomných bytov. "Vlani bolo postavených 14 200 bytov. Tohto roku predpokladáme podobný počet. Ťažko hovoriť o tom, či je to veľa alebo málo, keďže v terajšom programovom vyhlásení vlády sa už na rozdiel od toho predošlého nehovorí, koľko bytov by sa malo stavať. Samozrejme, že každý by bol rád, keby sa ich postavilo viac. Vláda však byty nestavia... My možeme vytvárať podmienky na to, aby sa mohlo postaviť toľko bytov, ak je záujem samozrejme. Okrem toho chceme znížiť prekážky, ktoré bránia väčšiemu rozmachu bytovej výstavby najmä pre súkromných investorov," dodal L. Gyurovsky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári