špekulácií. Ako na zasadnutí mestského zastupiteľstva povedal poslanec Peter Cengel, pozemky súkromných reštituentom skupujú noví vlastníci s vidinou, že za pár rokov na nich zarobia.
"Teraz majú tie pozemky hodnotu najviac 200 Sk za meter štvorcový, potom ich budú noví majitelia núkať najmenej za 800 Sk," hovorí Cengel.
"O tomto projekte vie štát, vie štátny pozemkový fond, hovorí sa o ňom na zastupiteľstvách, v tlači, takže nie je to nič tajné. To, že niekto skupuje pozemky súkromných vlastníkov, mesto nemôže ovplyvniť," hovorí zmocnenec mesta pre prípravu priemyselného parku Pereš Ing. Ján Jakubov.
"Navyše, v súčasnosti sa pracuje na prvej etape, ktorá počíta s 34-hektárovým územím prevažne vo vlastníctve štátu, pričom desatinu tohto územia vlastní cirkev. Na týchto 34 hektároch nemôže byť žiadny pohyb, je už schválená územno-plánovacia dokumentácia, ktorá je záväzná aj pre pozemkový fond. Takže, ak skupujú nejaké pozemky, musia to byť pozemky súkromníkov mimo prvej etapy."
Hlavný architekt mesta Peter Murko, ktorý na projekte spolupracuje, hovorí, že tí, čo pozemky skupujú, idú do rizika. "Skôr si myslím, že prerobia," dodáva Murko.
Ani architekt Murko ani zmocnenec Jakubov pozemky na Pereši nekúpili. "Ani my, ani naše rodiny,"j ednoznačne tvrdia.
Ako sme už informovali, mesto Košice má ambíciu už v tomto roku skompletizovať všetky podklady a požiadať ministerstvo hospodárstva i vládu o schválenie a financovanie priemyselného parku. Ak by schvaľovací proces išiel ako po masle, už v roku 2004 by sa v Košiciach mohli začať udomácňovať investori a stavať svoje prevádzky.
Mesto Košice musí splniť 14 podmienok, ktoré ukladá Zákon 193 o podpore na zriadenie priemyselných parkov. Podmienky sú tvrdé a splniť ich pre mestá nie je vôbec jednoduché.
"Treba si uvedomiť, že mesto Košice potrebuje 60 miliónov korún na rozbehnutie projektu, zvyšok do 200 miliónov dá štát. Mesto však najprv musí pozemky vykúpiť, pretože podmienkou je, aby ich malo vo vlastníctve. Pritom niet záruky, že tam priemyselný park naozaj bude. Naviac z toho mesto nezbohatne, získa iba príjem z dane z nehnuteľností. Inak priemyselné parky nie sú biznisom, ich výhodou je, že vytvoria pracovné miesta. Pravda len v prípade, že sa zámer podarí," myslí si poslanec Peter Cengel (KDH), ktorému sa nepáči predstava, že by za pár šupov mesto predalo lesy, aby potom kupovalo predražené pozemky na priemyselný park, ktorý sa môže nepodariť.
Zmocnenec Ján Jakubov však neúspech mesta nepripúšťa.
"Rokujeme so zahraničnými i našimi investormi. Tieto rokovania musíme priviesť do finále, pretože podmienkou zo zákona je, že mesto musí predložiť minimálne dve zmluvy o budúcich zmluvách s potencionálnymi investormi. Kým vláda to chce dopredu, investori chcú niekam prísť v čase, keď vedia, že sa hneď začne s výstavbou prevádzky. Zladiť predstavy vlády a investorov tak, aby bolo mesto úspešné, je posledným ohnivkom, ktoré musíme prekonať a urobíme všetko preto, aby sa to podarilo," uzatvára Ing. Ján Jakubov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári