aj hliadky štátnej a mestskej polície. Obavy zo stretnutia zástancov a odporcov interrupčného zákona pred budovou ústavného súdu sa totiž nenaplnili. Akurát exposlanec národnej rady Ľubomír Andrassy spolu so zopár aktivistami SDĽ rozdával okoloidúcim kondómy a letáky.
"Pánovi Andrassimu pošleme zrejme ´pozdrav´," usmieva sa Packa. Nemal však na mysli reklamnú kampaň bývalého poslanca na mužskú antikoncepciu. "Zákon o ústavnom súde je jednoznačný. Hovorí o tom, že počas pojednávania sa môžu zhromaždenia konať len vzdialenosti minimálne sto metrov. Ne miestnom úrade sme si overili, že nikto neohlásil žiadne zhromaždenie, čiže si nesplnil základnú zákonnú povinnosť. Takže akékoľvek zhromaždenie je protizákonné," vysvetľuje šéf slovenskej ochranky.
Starý pán nechápavo hľadí na krabicu s prezervatívmi i na ceduľu s nápisom "STOP nezmyselnostiam KDH", zavesenú na krku ambiciózneho funkcionára mimoparlamentnej SDĽ: "Jaj, chlapče, ja ho už nepotrebujem. A ani nikdy som ho nepoužíval. Ale vezmem ho vnukovi." Jeho názor na interrupcie? "Čo Pánboh dal, to človek nemá právo zničiť. My sme mali šesť detí, ale ani raz nás nenapadlo, že by sme si to nechali vziať," zdôveruje sa penzista Ladislav Kuruc.
Jana Molitorisová z Čane, matka dvoch dcér, je poriadne rozhorčená: "Som nezamestnaná. Keď zaplatím elektriku a plyn, nemám na chlieb! Z čoho mám tie deti živiť! O čom tí páni chcú tu rozhodovať? Nech to nechajú na ženy! Načo rodiť deti, keď ich nedokážeme nakŕmiť?" Andrassyho bezplatnú antikoncepciu odmieta: "Nedá sa na to spoľahnúť. Aj minule nám praskol. Nie je to stopercentná ochrana. A na spoľahlivejšiu nemáme."
Do budovy ústavného súdu mieri početná skupina študentov právnickej fakulty. Ochranka ich odmieta vpustiť. Nevyhovujúce priestory nestačia ani novinárom, sedia aj na chodbe. Dovnútra môžu len štyria. "Ani my, ani súd za budovu, v ktorom sídli, nemôže. Mali by ísť dievčatá. Veď ide o ženský zákon," navrhuje člen ochranky. Budúci právnici sú džentlmeni.
Prichádza Daniel Lipšic, právny zástupca navrhovateľa. Odmieta podarúnok neodbytného Andrassyho: "Veľmi rád sa s tebou budem baviť na pôde ministerstva, alebo parlamentu. Ale nie tu," hovorí mladý minister spravodlivosti. Aj on sa pričinil, že atmosféra pred budovou ústavného súdu bola pokojná: "Niektoré organizácie chceli prísť podporiť náš návrh. Neodporúčal som to. Ústavný súd ani priestor pred ním nie je na to vhodný," hovorí Lipšic.
Andrassy investoval do nákupu 500 kusov kondómov. Nevedno koľko z nich rozdal, ale Košičania o bezplatnú antikoncepciu neprejavovali príliš veľký záujem. "Predavačky hádzali po mne posmešné i ondivuhodné pohľady. Ja osobne túto ochranu neopužívam. Stará sa o ňu moja partnerka. Používa hormonálnu antikoncepciu."
Použitie prezervatívov pred budovou ústavného súdu považuje za vhodný symbol prezentácie názoru, že interrupciám sa dá predchádzať prevenciou, zákaz nič nerieši. "Politici KDH by sa mali na začiatku 21. storočia vyhnúť téme interrupcií. Odporúčam im teda buď používať kondómy, alebo nech sa tvrdo riadia celibátom," vysvetľuje svoje pohnútky Andrassy.
Okolo stanovišťa aktivistov SDĽ prechádza známy košický kunsthistorik Gabriel Kládek: "Nechápem, čo tu hľadajú. V okruhu sto metrov by som nakreslil čiaru a vyhnal by som ich odtiaľ. Je nehorázne, keď si tu niekto vytĺka politický kapitál pred ústavným súdom. Zákon by mal platiť pre každého rovnako."
(O včerajšom pojednávaní na ústavnom súde píšeme na strane 5)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári