Teologický inštitút a kňazský seminár svätého Karola Boromejského a Židovskú náboženskú obec (ŽNO), je svojím spôsobom unikátne. Málokde v strednej Európe možno nájsť zoskupenie veriacich toľkých vierovyznaní, ktorí vyvíjajú spoločné aktivity. Na tlačovej konferencii v Košiciach to včera uviedol konsenior
Ako ďalej uviedol, význam ekumény spočíva predovšetkým vo vzájomnej tolerancii jednotlivých cirkví a náboženských spoločností a tiež vo vzájomnom poznávaní. "Všetci sme Božie deti, musíme sa tolerovať a nie vyvyšovať jeden nad druhého," zdôraznil.
Prvé neformálne stretnutia predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností v Košiciach, ktoré sa začali v roku 1994, podľa Havrilu veľmi rýchlo nadobudli konkrétne podoby, a tak už začiatkom roka 1995 sa mohla na neutrálnej pôde - v košickom Dome umenia (DU) uskutočniť 1. ekumenická bohoslužba. Medzi pravidelné, spravidla rok čo rok sa opakujúce aktivity košického ES patria bohoslužby slova, pašiové sprievody na Veľký piatok, spomienkové zhromaždenia na deportácie Židov z Košíc a okolia, ale aj ďakovné bohoslužby za úrodu či festivaly sakrálneho umenia.
Pri príležitosti začiatku nového akademického roka sa pravidelne konajú bohoslužby vzývania Ducha Svätého Veni Sancte. Zúčastňujú sa na nich akademickí funkcionári a študenti všetkých vysokých škôl na území Košíc. Ekumenické Veni Sancte nadväzuje na tradíciu európskych univerzít, ktoré vznikali s prispením cirkvi a v ktorých univerzitas professorum et scholarium znamenalo spoločenstvo učiteľov a študentov hľadajúcich pravdu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári