ak jeho nedokrvenie trvá dlhšie, osud človeka je spečatený. Práve z tohto dôvodu je dôležité, aby základy oživovania zvládali nielen zdravotníci, ale aj laická verejnosť. Jestvuje pritom množstvo pomôcok na jej výučbu, avšak Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach nedávno dostala tie najšpičkovejšie.
"Tri špičkové resuscitačné modely za cirka pol milióna korún nám zakúpila Lekárska fakulta UPJŠ už na prelome rokov, ale slávnostne ich uvedieme do prevádzky zajtra (dnes - pozn. red.). Špeciálne pomôcky sú určené predovšetkým na výučbu študentov medicíny, ale uplatnia sa aj pri tréningu začínajúcich lekárov, či širokej verejnosti. Perspektívne máme v pláne realizovať výučbu laikov, podobne ako to robí Červený kríž. Ak má mať želaný efekt, musí byť masová, preto by sme sa chceli orientovať na školy, väčšie podniky a autoškoly. Máme na to kapacity - lekárov, ktorí majú skúsenosti aj s prednáškovou činnosťou," hovorí prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Jozef Firment, PhD, podľa ktorého zomiera stále priveľa ľudí v dôsledku toho, že im nemá kto podať prvú pomoc.
"K zástave srdca a bezvedomiu dochádza najčastejšie pri ischemickej chorobe srdca (infarktoch), v dôsledku dopravných nehôd, úrazov elektrickým prúdom, alebo pri utopení či udusení. Sanitky rýchlej lekárskej pomoci, ktoré takýmto pacientom vyrážajú na pomoc, bývajú vybavené defibrilátorom srdca a ďalšími pomôckami na oživovanie, avšak k pacientovi sa nemusia dostať vždy včas. Zlyhanie vedomia, zastavenie dýchania a krvného obehu môže pritom veľmi rýchlo spôsobiť nezvratné zmeny, najmä čo sa týka funkcií mozgu. Jeho nedokrvenie buď pacient neprežije, alebo to zanechá trvalé následky na zdraví. Aby k tomu nedošlo, je potrebné vyučovať základné postupy reuscitácie aj u laikov, aby ľudia hneď po identifikácii takéhoto stavu vedeli svojmu, príbuznému, kamarátovi či kolegovi poskytnúť prvú pomoc," vysvetľuje prednosta.
Základná neodkladná resuscitácia zahŕňa masáž srdca a dýchanie z úst do úst, ktoré sa tiež pre svoj význam nazýva bozkom života. Svoje opodstatnenie má pri ťažkých poruchách srdcového rytmu, keď dôjde k zastaveniu krvného obehu a takzvanej klinickej smrti. Takíto pacienti ešte nemusia umrieť, ak je poruke niekto, kto ovláda základy prvej pomoci. A i keď sa pri oživovaní možno dopustiť chyby, najväčšou chybou je prvú pomoc neposkytnúť vôbec.
"Samozrejme, základná resuscitácia nie je taká účinná, ako odborná za použitia špeciálnych pomôcok. Defibrilátor na obnovu normálnej činnosti srdca pomocou elektrického výboja a pomôcky na umelé dýchanie (endotracheálna kanyla a takzvaný ambuvak) však patria výlučne do rúk profesionálov. Pracovať s nim si vyžaduje určitú zručnosť a práve spomínané modely umožnia lekárom potrebnú rutinu získať. Resuscitačné pomôcky sú totiž vybavené vyhodnocovacím zariadením, teda notebookom so špeciálnym softverom, ktorý kontroluje správnosť postupu. Výsledok je možné i vytlačiť, pričom písomný výstup je akýmsi vysvedčením, známkou kvality resuscitácie," dodáva prednosta.
Oživovacie pomôcky sú naozaj špičkové. Školiaci sa napríklad vidí, či dáva umelé dýchanie správne, na zdvíhajúcom sa hrudníku a pri zavádzaní endotracheálnej kanyly do priedušnice zas otvára hodnovernú ústnu dutinu so zubami a jazykom a vidí svetlé hlasivky, medzi ktoré musí rúrku zasunúť. KAIM má navyše k dispozícii aj model dieťaťa, u ktorého sa oživovanie realizuje s určitými odchýlkami. Masáž srdca sa u novorodencov a dojčiat robí miernejším tlakom na hrudník dvoma prstami, aby nedošlo k zlomeniu rebier a pulz sa hmatá na ramennej tepne, nie krčnej ako u dospelých pacientov. Takéto dokonalé pomôcky má na Slovensku okrem kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny v Košiciach v súčasnosti iba jediné ďalšie pracovisko - ružinovská nemocnica v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári