motoristov. Mestská polícia na rokovanie pripravila návrh rozvoja systému parkovania v Košiciach, ktorého cieľom je zdvojnásobenie príjmov z parkovania do zadĺženej mestskej pokladne.
V súčasnosti je systém plateného parkovania realizovaný v 60 lokalitách mesta, pričom celkovo obsahuje 4002 parkovacích miest. Motoristi si môžu kúpiť parkovací lístok prostredníctvom 43 parkovacích automatov, ktoré sú umiestnené v 24 lokalitách. Na ostatných miestach by mali používať jednorazové parkovacie karty, na ktorých si vodič sám vyznačí mesiac, deň a hodinu parkovania. Predávajú ich zväčša pouliční predajcovia, no efektivita ich práce a výnosy z predaja nepovažovalo vedenie mesta za adekvátne. Za rok 2002 prišlo do mestskej pokladne celkovo 24,8 milióna korún z parkovného.
V návrhu rozvoja parkovacieho systému sa počíta so zavedením vstupných rámp, ktoré znemožnia motoristom zaparkovať bez platenia.
"Ide o uzavreté parkoviská, kde je vstup i výstup umiestnený v jednom bode a tvorí ho ostrovček s parkovacím systémom. Zákazník pri vstupe na parkovisko zatlačí spínač na vydávači lístkov. Po vybratí lístka mu počítač otvorí rampu, čím ho vpustí na parkovisko. Na lístku je zakódovaný presný čas vstupu, pri odchode motorista zaplatí presnú sumu podľa cenníka za čas strávený na parkovisku," vysvetľuje náčelník Mestskej polície Tibor Danko v materiáli, ktorý do mestskej rady predkladá.
Takýto rampový systém s operátorom v súčasnosti existuje na parkovisku na Námestí osloboditeľov.
"Rampový systém je možné použiť aj na ďalších lokalitách a to na Krmanovej ulici (65 miest), Kasarénskom námestí (90 miest), na Staničnom námestí (40 miest), Južnej triede oproti hotelu Centrum (44 miest)," píše sa v návrhu, o ktorom dnes rokuje mestská rada.
S rovnakým uzavretým rampovým systémom, ale bez operátora, riadeným len počítačom, sa ráta aj na Strojárenskej ulici (58 miest), Jumbo centre (82 miest), Južnej triede pri OC Astória (42 miest), Luniku II pri trhovisku (47 miest), Magistráte mesta (56 miest), na Festivalovom námestí (48 miest) a na Spišskom námestí (48 miest).
Pribudnúť by mali aj parkovacie automaty, ktoré sa využívajú pri pouličnom parkovaní na miestach, ktoré nemožno uzavrieť. V súčasnosti pripadá na jeden automat 95 parkovacích miest, po doplnení by mal jeden automat slúžiť pre 25-30 parkovacích miest, aby motoristi nemuseli prekonať väčšiu vzdialenosť.
"V súčinnosti s mestskými časťami navrhujeme vytypovať vhodné lokality, na ktorých by sa mohli zriadiť parkoviská so systémom plateného parkovania na mestských pozemkoch. Takýmito lokalitami sú napríklad plocha pri OC Cottbus, ktorá je v súčasnosti v prenájme firmy Omida, ďalej na Južnej triede 11, na Rumanovej, pri hypermarkete Billa, na Komenského ulici, na parkovisku pri ZOO, Spišskom námestí a prípadne ďalších lokalitách," taký je návrh Mestskej polície na rozšírenie systému plateného parkovania v Košiciach.
Novinkou, ktorá by sa mala zaviesť, je možnosť zaplatiť parkovanie pomocou mobilného telefónu odoslaním príslušnej SMSky, ako aj akcia, že motorista dostane pri kúpe nového auta celoročnú neprenosnú parkovaciu kartu, ktorú mestu zaplatí predajca automobilov.
Motoristi, ktorí sa plateniu parkovného vyhýbajú, by mali podľa návrhu platiť vyššie sankcie. V súčasnosti ide o tisíc korún, ak by sa vytvoril správny orgán na magistráte a nezaplatenie parkovného by sa riešilo ako dopravný priestupok, pokuty by boli mastnejšie.
Mestská polícia na základe skúseností z iných miest, že "menej je niekedy viac", navrhuje znížiť súčasnú tarifu 30 Sk za hodinu v centrálnej zóne na 20 Sk, resp. zaviesť celoplošnú jednotnú tarifu 10 aleo 15 Sk na hodinu.
Všetky zmeny závisia od rozhodnutia mestskej rady a následne od schválenia mestského zastupiteľstva, ktoré bude o návrhu hlasovať na zasadnutí koncom apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári