neprehliadnuteľné kopy smetí, ktorých je v tomto lese pomaly viac ako stromov. Svoje robia i nájomníci neďalekých sociálnych bytov, ktorí si v lese za domom urobili skládku. O nič vzornejší však nie sú ani podaktorí majitelia rodinných domov z druhej strany, ktorí najmä po zvýšení poplatkov za odpad využívajú prítmie lesíka namiesto vlastných kontajnerov.
Jarné upratovania v réžii jednotlivých mestských častí je v plnom prúde, zaujímalo nás preto, ako sa o tento problém postará starosta MČ Košice - Západ Pavol Mutafov.
"Žiaľbohu, celá táto lokalita je rozdelená medzi súkromných vlastníkov. My ich môžeme maximálne vyzvať, aby si na svojom urobili poriadok. Ale to, ako sa rozhodnú, je ich vec," hovorí starosta a dodáva:
"Budeme mať síce k dispozícii pracovníkov v rámci VPP, ale uznajte, nemôžeme ich predsa poslať zbierať odpadky na súkromný pozemok. Aj keby sa to vyčistilo, ľudia, čo nablízku bývajú, to tam nanosia opäť. Je to večný problém."
Všetci nájomníci bytov v tejto mestskej časti už dostali formou letáčikov upozornenie o umiestnení veľkokapacitných kontajnerov. Popri zbere odpadu už v tejto mestskej časti prebiehajú drobné úpravy na cestách, zametanie chodníkov a orezávanie zelene.
Ďalším "jarným" problémom, ktorý sa už stal smutným artefaktom tejto doby, sú sáčky. Zem už nepokrytá snehom ich nemilosrdne odhaľuje. Vietor ich rozfúka, a tak lemujú konáre popri cestách, doslova armády sú ich okolo veľkých hypermarketov. Cestou zo Sídliska dargovských hrdinov si šušťavú záplavu nemožno nevšimnúť.
"Sú to také sídliskové kvety, ktoré vždy na jar vyrastú," krčí plecami starosta Furče Ladislav Lumtzer. "Žiadame úrad práce približne o 150 VPP pracovníkov, ktorých chceme nasadiť aj na odstraňovanie týchto sáčkov. Žiaľ, tohto roku sme nerozmiestňovali po sídlisku veľkokapacitné kontajnery, pretože na ne nie sú peniaze," dokončí starosta.
A čo ná sáčkovú záplavu hovoria ekológovia? "Práve na toto sme vždy upozorňovali, ale ľudia zostávajú rovnakí. Ak raz majú niečo zadarmo, tak sa tým plytvá. V obchodoch si zoberú aj po dva, tri sáčky, i keď ich v skutočnosti nepotrebujú a po jednom použití ich vyhodia," hovorí zástupca Spoločnosti priateľov Zeme Radoslav Plánička. "Snažili sme sa preto presadiť v zákone o odpadoch, i neskoršom zákone o obaloch spoplatnenie doteraz bezplatne rozdávaných igelitových sáčkov v supermarketoch. Žiaľ, zákony boli schválené bez tejto pripomienky a následky na seba nenechali dlho čakať," vysvetľuje.
Plasty sa pritom rozkladajú aj stovky rokov. Preto igelitové sáčky separujte a vyhadzujte do špeciálnych "žltých" kontajnerov na plast, ktoré sú rozmiestnené v každej mestskej časti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári