Popradskej ulici.
Škôlkari sa na včerajšiu akciu náležite pripravili. Obliekli si kroje a mesiac sa na vítanie jari pripravovali. "Od večera sme sa na to tešili," netajili svoje nadšenie.
"Veru, detičky majú tieto akcie rady. Dokonca aj tie, čo sú choré, chceli silou mocou prísť, aby si to užili," prezradila nám riaditeľka tejto MŠ Svetlana Gjabelová. Ako dodala, ich škôlka je zapojená v projekte Zdravé školy a jednou z akcii, ktoré počas tohto projektu robia, je aj návrat k ľudovým tradíciam.
"To nie je len vítanie jari, ale napríklad i mikulášské tradície a iné."
Počasie hádzaniu Moreny prialo, detičky boli nadšené. Jediné, čo snáď kalilo trochu radosť prizerajúcim sa, bol odpadom zanesený potok. "A to sme ho ešte včera popoludní čistili a už je tu opäť špina. Dokonca sme tu objavili aj jeden paplón," krútili neveriacky hlavou učiteľky.
A prečo sa morena hádže práve teraz? Rozlúčka so zimou a vítanie jari sa vo väčšine slovenských regiónov spájala s vynášaním Moreny, Marmurieny, Morany, Mareny - symbolu zimy v podobe slamenej figuríny oblečenej do ženského kroja.
Morena bola staroslovanská bohyňa noci, zimy a smrti.
Vynášanie Moreny (14 dní pred Veľkou nocou) malo zabezpečiť definitívny odchod zimy a vítanie jari, vypudenie negatívnych síl z chotára, vrátiť požehnanosť vegetácie, fyzickú silu zeme, dosiahnuť znovuoživenie prírody. Toto želanie bolo zdôraznené vinšami a piesňami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári