Táto skutočnosť je o to zarážajúcejšia, že šlo o stolovú vodu predávanú v obchode. Zistilo sa v nej ale viac ako štyristonásobné prekročenie povoleného limitu voľného chlóru!
"Minulý štvrtok som si pred spaním naliala z čerstvo otvorenej fľaše Evity do pohára a napila sa. Dala som si jediný hlt, no okamžite som pocítila pálenie v hrdle. Opuchlo mi to, nevedela som prehĺtať, preto som šla ešte v tú istú noc do nemocnice. V Šaci mi urobili potrebné odbery a musela som počkať na výsledky, až potom ma okolo jednej nad ránom pustili domov. Ešte v ten istý deń som však musela prísť na kontrolu, aby si boli lekári istí, že je všetko v poriadku," povedala nám pani Viera pri včerajšom stretnutí v Nemocnici VSŽ a.s., kde bola opätne na kontrole. Ani po šiestich dňoch sa dráždivého pocitu v hrdle nezbavila, dokonca jej i mierne zaľahli hlasivky. To však podľa primára krčno-nosno-ušného oddelenia pravdepodobne neusúvisí s poleptaním chlórom.
"Pacientka má ľahko poleptanú sliznicu hltana a pažeráka, čo by sa malo upraviť asi do troch týždňov," konštatoval primár MUDr. Ivan Veme, podľa ktorého nie sú poleptania tráviacej trubice až také zriedkavé, ako by sa mohlo zdať. Často mávajú veľmi vážne následky. "K poleptaniam dochádza často v dôsledku toho, že človek vyleje nejakú žieravinu do fľaše od nápoja a z tej sa potom napije iný člen jeho rodiny. V prípade koncentrovanejších kyselín a lúhov ide o vážne poranenia, ktoré končia neraz i smrťou. S poleptaním za takýchto okolností, teda po požití bežne predávaného nápoja, som sa ale ešte nestretol."
Na niečo také by nebola nikdy pomyslela ani pani Viera, ktorá nad tým iba krúti hlavou. "Kúpila som si v obchode v priebehu niekoľkých dní hneď dve päťlitrové balenia stolovej vody Evita, pretože je to praktické i ekonomické. Nenapadlo mi k tej vode pričuchnúť, keď som ju otvorila, automaticky som sa z nej po naliatí do pohára napila. Odteraz najprv všetko skontrolujem očami a nosom, až potom ústami," hovorí.
Ako totiž žena po nepríjemnej skúsenosti zistila, stolovú vodu bolo poriadne cítiť za chlórom a plávali v nej i viditeľné červené usadeniny, ktoré si ale vôbec nevšimla, keď fľašu vyťahovala z tmavej komory. Avšak ani keby bola pani Viera vodu ovoňala, nemusela by predísť nepríjemnosti. V Štátnom zdravotnom ústave totiž zistili, že krátko po otvorení novej fľaše chlór cítiť nebolo, začal sa uvoľňovať až po chvíľke. Podľa všetkého dochádza k reakcii látok obsiahnutých vo vode so vzduchom. Laboratórne vyšetrenia jednoznančne preukázali, že sa do vody dostalo pri plnení niečo, čo tam rozhodne byť nemalo. Voľného chlóru bolo v tekutine 420-násobne viac, ako povoľujú normy (až 210 miligramov na liter) a obsahovala tiež dvadsaťnásobok povoleného množstva trichlóreténu (bezmála 40 mikrogramov na liter). Ide o látku, ktorá vzniká pri prechlórovaní vody.
"Na obale výrobca vody uvádza, že ide o stolovú vodu z vŕtanej artézskej studne. Tie sú veľmi hlboké a voda z nich by mala byť veľmi kvalitná, preto som si ju kúpila. No ako mi povedali, zistilo sa, že sa do šarše s dátumom spotreby do 23. apríla 2003 dostal čistiaci prostriedok, ktorým plničku dezinfikujú. Je to neuveriteľné, naozaj k tomu ťažko čosi dodať," poznamenáva Viera N. Ako dodáva, lekári sa jej najprv pýtali, či ju nechcel niekto otráviť a neverili, že by jej mohla poleptanie spôsobiť voda predávaná v obchode. Keď si k nej však privoňali, rýchlo uznali, že čosi nie je v poriadku.
Ako nás informoval námestník riaditeľa šackej nemocnice MUDr. Imrich Tóth, vzorku vody poslali na rozbor do Ústavu súdneho lekárstva i Štátneho zdravotného ústavu v Košiciach. Pracovníci odboru chemických analýz ŠZÚ následne zistili, že obsahuje nadmerne veľa chlóru, o čom bol informovaný aj hlavný hygienik SR. Ivan Rovný následne nariadil stiahnuť problémovú šaržu v päťlitrovom balení z obehu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári