prázdna fľaša od vína. V nemocnici jej namerali tri promile. "Mám problémy v škole, učiteľka na mne sedí, a keď prídem domov, mama len vyplakáva, že nemá robotu, že nemáme z čoho žiť a že jej všetko len komplikujem," povedala neskôr Jana v ambulancii psychiatričky. Napokon vysvitlo, že práve rozvedená mamka, s ktorou Jana žije v spoločnej domácnosti, po večeroch často hľadí na dno pohárika. Keď je "v nálade", problémy sa rozplynú, realita sa zdá krajšia. Dcéru si nevšímala. Nebolo sa komu vyrozprávať, posťažovať. "Chcela som to len vyskúšať, na chvíľu. Keď to zaberá u mamy..." krčí ramenami blonďatá šiestačka.
"Stále viac košických tínedžerov sa uchyľuje k alkoholu ako k zdroju nového zážitku. Chcú buď zabudnúť na to, čo je, alebo naopak, túžia po novom zážitku. Takéto deti zas majú až prílišný dostatok všetkého. Nudia sa a tak túžia po inom impulze," hovorí detská psychiatrička Terézia Rosenbergerová.
Takým prípadom bola Nina. Mladučké dievča, ktoré musela z diskotéky odviezť sanitka. V partii sa podávala fľaša, z ktorej sa pilo. Útla dievčina odrazu odpadla, oči stĺpkom, z úst jej tiekla pena. "Namerali jej skoro štyri promile," pokračuje MUDr. Rosenbergerová.
"Mládež často pije priamo z fľaše, prípadne použijú slamku. Kontaminácia alkoholom, ktorý stúpa do hlavy, je v takýchto prípadoch okamžitá i pri malom množstve," dodáva psychiatrička.
Rovnako ako alkohol sa vzostupu tešia drogy, ktoré si hľadajú stále mladších klientov.
"Kedysi sme sa chválili tým, že Košice nimi zďaleka nie sú zaplavené tak ako Bratislava. Žiaľ, teraz to už nie je pravda. Marihuana sa berie ako úplná samozrejmosť už na základnej škole. Veľmi rozšírené sú i tabletky, zvlášť v kombinácii s alkoholom," dozvedáme sa.
Prečo sa vlastne opäť vraciame k dávno známej téme? Spočiatku sa totiž hovorilo o takýchto prípadoch ako o ojedinelých, dnes tvoria značné percento klientov psychiatrických ambulancií práve deti, ktoré si cez "podporné prostriedky" razia svoj životný štýl.
"Denne nám zaklope na ambulanciu s najrôznejšími problémami aj šesťdesiat detí, čo je už ozaj vysoké číslo. Viaceré z nich sa u nás objavia úplne prvýkrát. Ničím výnimočným žiaľ už nie sú ani detské pokusy o samovraždu, impulzom na ktoré býva často práve zmena vedomia. Navyše kombinácia drogy s alkoholom je akýmsi uistením, že sa samovražda podarí," pokračuje psychiatrička.
Detských pokusov siahnuť si na život je stále veľa, navyše veková hranica stále klesá.
"Minule som tu mala sedemročného chlapca, ktorému rodičia zabránili skočiť z balkóna," spomína MUDr. Rosenbergerová.
Ako hovorí, časť z týchto pokusov je vyslovene demonštratívna, s úmyslom čosi takto získať vo svoj prospech. Druhú časť detí ženie chorobná motivácia. Ide o veľmi depresívne deti, ktoré takto reagujú na závažnú udalosť, či konflikt vo svojom okolí, ktorý nedokážu zvládnuť samé. Ublížiť si môžu i pod vplyvom halucinácií v dôsledku duševnej choroby, či obrovského strachu alebo úzkosti.
"Dievčatá skúšajú väčšinou tabletky či rezanie predlaktia, chlapci skôr tvrdšie a agresívnejšie formy, ako zbraň, skok, či obesenie. Hoci dievčatá majú podstatne viac pokusov, u chlapcov je ale vyššie percento dovedenia svojho činu do konca," vysvetľuje MUDr. Rosenbergerová a dodáva:
"Čo ma však trápi najviac, je, že problémy, ktoré si deti takto riešia, sú čoraz vážnejšie. Veľa detí si siahne na život aj keď je navonok všetko v poriadku, doma i v škole. Ale takto to interpretujú len ich rodičia, ktorí problém prehliadajú a všetko v poriadku je len podľa nich. Práve s nimi musíme často ťažko bojovať, aby sme nazvali veci skutočným menom. Rodičia totiž berú každý problém svojho dieťaťa ako vlastné zlyhanie."
---------------------------------
Môžu mať depresiu už deti?
"Áno a takýchto prípadov je veľa. Detská depresia nie je odrazom klasickej depresie dospelých. Prejavuje sa skôr ako porucha správania, či zmiešaná porucha emócií a správania. Nepriebojné, zakríknuté deti dávajú najavo pocity smútku prevažne fyzickými symptómami, ako sú bolesti brucha, hlavy, teploty. Poruchy správania, za ktorými sa skrýva niečo viac, by nemali uniknúť ani učiteľom v škole. Keby sa o svojich žiakov trochu viac zaujímali, mohli by napríklad prísť na to, že rodičia sú v rozvodovom konaní, dieťa nemá doma čo jesť, že spí sa schodoch, proste problém zachytiť a začať riešiť."
Aké prípady v poslednom období najčastejšie riešite?
"Stále pretrvávajú školské problémy s učiteľmi a šikanovanie medzi deťmi je na dennom poriadku. Neobchádza nás domáce násilie, týranie. Takisto máme veľa úzkostných detí, ktorých rodičia sú úzkostliví, až prehnane starostliví, bojazlivosť tak prenášajú na potomkov. Vynorilo sa však aj veľa duševných chorôb, vyskytlo sa množstvo schizofrénií, obsedantných, teda nutkavých stavov, detských depresií. Nemalým problémom sú poruchy učenia, ktoré sa často zamieňajú s poruchami správania. Takisto sa množia prípady posttraumatických porúch po haváriách, smrti rodičov, priateľov, súrodenca, teda po nejakej rodinnej tragédii. Navyše samotná doba sa značne podpisuje pod psychický stav našich detí."
Prečo sa veková hranica takmer vo všetkých oblastiach detských psychických problémov znižuje?
"Pretože deti vyspievajú skôr, vnímajú svoje okolie z čoho sú viac deprimované, majú viac negatívnych vzorov. Zovšadiaľ útočia médiá, televízia, prostredníctvom ktorej sa identifikujú hlavne s negatívnymi postavami. Rodičia sú v čoraz ťažšej sociálnej situácii, majú na deti stále menej času, sú zaťažení vlastnými problémami. Máme veľmi veľa prípadov, kedy sú deti objektom manipulácie zo strany rozhádaných rodičov, ktorí ho vydierajú, podplácajú, snažia sa ho získať na svoju stranu a dieťa sa tak stáva hromozvodom ich nezhôd. Rodič nemá čo prenášať svoje problémy na dieťa."
Vaša rada pre rodičov, ktorí chcú vychovať zdravé a vyrovnané dieťa?
"Výchova to je láska bez podmienok. Tu neexistuje budem ťa mať rád, keď sa budeš učiť, poslúchať, keď urobíš to čo ja chcem. Ale mám ťa rád preto, lebo som tvoj rodič. Ten má svojmu dieťaťu poskytnúť v prvom rade zázemie, pocit domova, istoty. Všetko ostatné je až na druhom mieste."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári