nevynímajúc. A práve o tých posledných bude reč v prípade, ktorý skončil na súde. Obžalobe prokurátora z trestného činu podvodu formou spolupáchateľstva čelia súkromní podnikatelia Viliam Z. a Marián Z. Podľa nej sa ho dopustili tým, že pod zámienkou sprivatizovania štátneho podniku Montostroj Košice vylákali od dvoch záujemcov oň spolu 5 800 000 korún.
Privatizačné rozhodnutie v ich prospech sľubovali vybaviť najprv do novembra 1996, potom do konca roka a v poradí tretím stanoveným termínom bol január 1997. Ako zálohu na vyplatenie prvých splátok sprivatizovaného podniku si tí dvaja údajne nechali vyplatiť v priebehu jedného mesiaca najprv 2 milióny 800-tisíc, potom milión 200-tisíc a nakoniec milión 800-tisíc. Dohodu však nesplnili a peniaze podnikateľom nevrátili. Navyše vyzerá to tak, že sa do súťaže o privatizáciu košického Montostroja vôbec nezapojili. Z vyjadrenia Fondu národného majetku (FNM) SR vyplynulo, že v archíve evidujú päť privatizačných návrhov, spomedzi ktorých zvíťazila spoločnosť z Revúcej, ale žiadosť na meno poškodených, resp. obvinených, medzi nimi nebola.
Obvinení podnikatelia spáchanie uvedeného trestného činu v prípravnom konaní popreli. Priznali len to, že sa v októbri 1996 stretli s Michalom K. a Ľubomírom T., ktorí mali záujem o privatizáciu štátneho podniku Montostroj Košice. "Našou úlohou bolo zistiť, či je tento podnik v rámci privatizácie schopný odpredaja, aj to, za akých podmienok, akú má hodnotu, ale aj ostatné podmienky privatizácie. V rámci svojich podnikateľských aktivít sme uvedené veci aj zistili. Michala K. a Ľubomíra T. sme s podmienkami oboznámili, viackrát sme ich s nimi prejednávali. Za poskytnuté informácie sme od nich nežiadali províziu, ani sme od nich neprevzali žiadne finančné prostriedky. Ostatné náležitosti, ako boli zmluvy, žiadosti a podobne, to všetko si mali vybaviť oni sami…" svorne tvrdili jeden po druhom obvinení.
Podnikatelia, ktorí chceli Montostroj sprivatizovať, však tvrdia niečo iné. Obidvaja zhodne vypovedali, že spolu s tretím spoločníkom Ing. Jozefom B. vypracovali privatizačný projekt, ktorý však nepostúpili FNM, pretože sa prostredníctvom Ing. Jaroslava H. nakontaktovali na obvinených, ktorí im sľúbili zabezpečiť privatizáciu uvedeného podniku v ich prospech. "Túto záležitosť prerokovali s obvinenými moji spoločníci Michal K. a Jozef B. Informovali ma, že tí dvaja požadujú zložiť ako prvú splátku zálohu 6 miliónov korún. Dôverovali sme im, a keďže sme toľko peňazí nemali, ja a Michal K. sme zabezpečili s pomocou rôznych pôžičiek spolu 5 miliónov 800-tisíc korún. Odovzdali sme im ich na viackrát, ale ani raz nám žiadne potvrdenie o ich prevzatí nedali. Najprv to zdôvodňovali tým, že ho vystavia po obdržaní celej sumy, no pri odovzdaní poslednej splátky nám povedali, že potvrdenie nevystavia kvôli tomu, ´aby sme na nich nemohli poslať kovbojov´," uviedol Ľubomír T.
Jeho spoločník Michal K. zdôraznil, že obvinení im dali sľub vybaviť privatizáciu Montostroja do konca roka 1996, čo sa však nestalo. Darmo za nimi chodili a urgovali ich. "Stále tvrdili, že žiadosť o privatizáciu bola predložená FNM, že je v štádiu vybavovania, a že tam odovzdali aj peniaze, ktoré sme im na tento účel odovzdali. Stretli sme sa s nimi viackrát a nakoniec sme dospeli k záveru, že nás asi podviedli. Osobne sme sa informovali na FNM, či tam bola taká žiadosť predložená, a dostali sme odpoveď, že sa tam nenachádza. Z toho dôvodu sme žiadali obvinených, aby nám vrátili peniaze, ktoré sme im odovzdali, ale oni to odmietli urobiť," vypovedal Michal K. Zhodne ako uvedená dvojica poškodených podnikateľov vypovedal pred vyšetrovateľom aj Ing. Jozef B., ktorý mal byť ich tretím spoločníkom pri privatizácii Montostroja. Na rozdiel od nich však do uvedeného biznisu nevložil žiadne peniaze, preto sa necíti byť poškodený.
Človekom, ktorý tohto svedka zoznámil s obvinenými, bol Ing. Jaroslav H. Ten pred vyšetrovateľom uviedol, že obidvoch obvinených poznal ako serióznych ľudí a podnikateľov, preto neskôr aj on presviedčal poškodených podnikateľov, že im môžu dôverovať. "Zúčastnil som sa ako nestranná osoba aj niekoľkých ich spoločných jednaní. Bol som aj pri tom, keď neskôr od nich Michal K. a Ľubomír T. žiadali vrátenie peňazí. Dohodli si splátkový kalendár, ale ten nebol dodržaný…" vypovedal pred vyšetrovateľom svedok.
Skutočnosť, že poškodení podnikatelia si peniaze naozaj požičali, potvrdila vo svojej výpovedi účtovníčka ich firmy, ktorá uviedla nasledovné: "V priebehu novembra 1996 do firmy za nimi často chodili ich známi a nosili im rôzne finančné obnosy. Ja som tie peniaze od nich preberala, prerátala a ukladala do trezoru. Keď sa tam naakumulovala vyššia suma, odovzdala som ich mojim zamestnávateľom. Dokopy to bolo 5 800 000 korún. O tom, že majú záujem o privatizáciu a potrebujú zložiť 6 miliónov, som sa dozvedela z ich rozhovorov."
Ďalší štyria svedkovia, ktorí poškodeným požičali určité finančné čiastky, o čom s nimi spísali zmluvy, resp. potvrdenia o pôžičke, uviedli, že im neboli vrátené. Jeden z nich, Marián M., uviedol, že spolu s poškodenými bol za obidvoma obvinenými jednať o vrátení peňazí. "Priznali, že ich prevzali, ale tvrdili, že ich odovzdali nejakým ľuďom na FNM , a že tí im ich nechcú vrátiť," dodal svedok. Výpis z účtu košickej firmy, ktorej štatutárnym zástupcom bol obvinený Viliam Z., svedčí o tom, že v novembri 1996 sa na ňom ocitol vklad 3 milióny 900-tisíc korún… Z iných výpisov bolo zrejmé, že predchádzajúci priemerný pohyb finančných prostriedkov sa pohyboval od 5 do 25 000 korún.
Napriek času, ktorý uplynul od vznesenia obvinení a obžaloby, v uvedenej kauze doposiaľ nepadol verdikt. Najprv ju vrátil Krajský súd v Košiciach na došetrenie prokurátorovi, v súčasnosti stagnuje kvôli opakovanej neúčasti jedného z obvinených na pojednávaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári