Michalovciach si to namieril prezident Rudolf Schuster. Spoločnosť mu robili minister vnútra Vladimír Palko, minister obrany Ivan Šimko, medzi uniformovanými mužmi sme našli aj náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milana Cerovského či policajného prezidenta Antona Kulicha.
Témou číslo jeden bola situácia na 98,5 kilometrovej slovensko-ukrajinskej hranici, ktorá sa po našom vstupe do EÚ stane vonkajšou hranicou únie. Prezident i obaja ministri za zhodli na tom, že hranica s Ukrajinou sa stáva prioritnou a jej význam s blížiacim sa vstupom Slovenska do únie narastá. "Zahraničie z celej bezpečnostnej situácie na Slovensku zaujíma to, ako sa dokážeme vysporiadať s ochranou slovensko-ukrajinskej hranice a ako dokážeme splniť svoje povinnosti člena Schengenskej dohody. Prezidenta som informoval o výraznom zvýšení počtu pracovníkov hraničnej a cudzineckej polície. Za posledný rok sa ich počet zvýšil o stoštyridsať a upustilo sa od využívania vojakov pri ochrane hranice," uviedol Vladimír Palko.
Ministerstvo vnútra pripravuje vybudovať ochranný monitorovací systém zelenej hranice, ktorý by mal stáť niekoľko stoviek miliónov korún a bude pozostávať z radarových, mechanických, seizmických a termovíznych monitorovacích systémov. "Chceme na to využiť prostriedky EÚ, ktorá na dobudovanie našej schengenskej hranice v rokoch 2004 až 2006 vyčlenila takmer 48 miliónov eur," doplnil minister vnútra. Z tohto fondu bude čerpať aj ministerstvo dopravy, ktoré má v správe letiská a ministerstvo financií s ich colnou správou.
Prezident a minister vnútra neobišli ani horúcu tému prevádzačstva. Ministerstvo vnútra SR v novele trestného zákona navrhlo zvýšenie sadzby za tento trestný čin, keďže v minulom roku na východnej hranici zadržali vyše 140 prevádzačov. "Prevádzačstvo, ktoré tu funguje, nie je dobrým signálom do zahraničia. Plne podporujem, že tresty by mali byť prísnejšie," reagoval Rudolf Schuster.
Prezident sa tiež bude zasadzovať za vytvorenie školiaceho strediska pre príslušníkov hraničnej polície od nás, z Poľska a Maďarska, ktoré by malo byť vybudované na východnom Slovensku.
Z hraníc si to prezident v sprievode ministra obrany a náčelníka generálneho štábu namieril do ženijného práporu v Michalovciach. "Slovensko je ženijná veľmoc. Naša jednotka pôsobí v Afganistane i na ďalších misiách vo svete a ženijný prápor v Michalovciach by ešte v tomto roku by mal byť plne profesionalizovaný," informoval minister vnútra Ivan Šimko.
V zrekonštruovaných priestoroch Dukelských kasární v súčasnosti pôsobí asi dvesto ženistov, pričom 80 percent z nich tvoria vojenskí profesionáli.
Počas prehliadky ženijnej techniky Rudolf Schuster zaspomínal na svoje vojenské časy. "Keď som ja bol ženista, mali sme to ťažšie. Keby som bol mladý, idem späť k vojakom" poznamenal s úsmevom prezident, keď sa pristavil pri mobilnom pontónovom moste, ktorý michalovskí ženisti využívajú pri prekonávaní vodných prekážok. Ako dodal, vojenské roky strávil v ženijnom stavebnom leteckom tábore v Olomouci v roku 1961. "S milosťou to vôbec nemôžeme porovnávať. Útvar v Michalovciach má vysokú úroveň, myslím, že je to tu veľmi slušne urobené a prínosom je aj postupná profesionalizácia práporu," dodal pre Korzár prezident Schuster.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári