finančne pomôcť budúcim členom únie pri zosúlaďovaní s jej normami v oblasti dopravnej infraštruktúry a zlepšenia stavu životného prostredia. Podobne dopadol aj Prešovský kraj, o "niečo" lepšie bol na tom Trnavský a Bratislavský kraj, ktoré z ISPA získali po odklepnutí príslušných ministerstiev dokopy takmer 220 miliónov eúr (takmer 9 miliárd korún)... Hoci sa obe vlády M. Dzurindu zaviazali, že ich prioritou bude vyrovnávanie regionálnych rozdielov, zatiaľ tieto záväzky zostávajú len v teoretickej rovine. Aj preto šéf košického VÚC R. Bauer neskrýval na včerajšej tlačovej konferencii rozčarovanie z postoja vlády.
"Košický kraj zatiaľ z predvstupových fondov do EÚ čerpal iba omrvinky, hoci v poslednej dobe sa to už začalo zlepšovať. Žiaľ, princíp solidarity, na ktorom je EÚ založená, dodnes nie je v praxi viditeľný. Všetci zodpovední by si mali uvedomiť, že ak sa prehlbujú rozdiely medzi regiónmi, je to zlé pre celú krajinu... Vidno to nielen pri projekte ISPA, ale v celom štátnom rozpočte. Veď nie je možné, aby z dvoch miliárd korún rozdelených na kultúru pre celú SR sme mali problém získať 3 milióny korún pre Spišský hrad," skonštatoval.
Aj preto sa chce úrad košického samosprávneho kraja aktívnejšie podieľať na tvorbe plánov regionálneho rozvoja a nenechávať to len na ministerských úradníkoch, pretože výsledok by mohol kopírovať vyššie uvedený stav... Podľa R. Bauera vedia podnikatelia i samospráva pripraviť rovnako kvalitné plány i projekty, pre ktoré budú pridelené prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ ako ich kolegovia zo západu Slovenska. Východniari však majú smolu v tom, že sa ku nim nedostáva až také množstvo informácií ako by potrebovali. Ako povedal, šanca projektov, aby na nich prispela aj EÚ preto vzrastá so zmenšujúcou sa vzdialenosťou od Bratislavy...
Po vstupe do EÚ by Slovensko malo rokoch 2004 - 2006 dostať niečo vyše 1,5 miliardy eúr (vyše 60 mld. Sk). Čerpanie tejto finančnej pomoci však bude možné iba v rámci tzv. operačných programov, ktoré budú koordinovať príslušné ministerstvá. "Chceme, aby sa pri rozdeľovaní týchto peňazí zo štrukturálnych fondov a z kohézneho dostalo podstatne viac prostriedkov aj do zaostalejších krajov, medzi ktorými je aj Košický. Pri rozdeľovaní však musí konečne prevážiť aj princíp solidarity," uviedol R. Bauer. Košický VÚC zatiaľ úzko spolupracuje s ministerstvom hospodárstva na projektoch tzv. sektorového operačného programu pre priemysel a služby a ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja. Zvyšným ministerstvám zaslal R. Bauer list a vyzval ich, aby do procesu tvorby plánov na čerpanie prostriedkov z fondov EÚ zapojili aj úrad samosprávneho kraja.
V rámci spomínaného sektorového programu je pre všetky slovenské kraje (okrem Bratislavského, keďže jeho HDP na obyvateľa prekračuje 75 percent priemernej hodnoty krajín EÚ - pozn. red.) určených vyše 133 miliónov eúr. Úrad VÚC oslovil mestá, obce a podniky, aby predkladali svoje zámery na projekty, pričom za necelé dva týždne im na stole pribudlo rovných dvesto.
V košickom samosprávnom kraji sa pri využití fondov EÚ chcú sústrediť na päť hlavné priorít. Prvou z nich je vybudovanie rýchlostnej komunikácie medzi Košicami a Miškolcom, ďalšou je využitie zdroja geotermálnej energie pri Ďurkove. Okrem toho v spolupráci s TU je spracovaný zámer na vybudovanie vedecko-technického parku medzi Košicami a Prešovom. Pri dobrej vôli by niečo mohlo "kvapnúť" aj pre Spišský hrad ako i na rekonštrukciu Dómu sv. Alžbety v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári