Do Poľska z nášho regiónu odchádza najviac oceliarskych výrobkov
Košice - Poľsko je obľúbeným miestom nákupov našich obyvateľov rôzneho tovaru v ich tržniciach. Prihraničný obchodný ruch je čulý, i keď už nie tak
Eva Mikulová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ako v minulosti. Ale pre nás potešujúce je, že obchodná bilancia je pozitívna práve pre našu republiku. Aby sa obchodné vzťahy ešte výraznejšie prehĺbili, uskutočnilo sa vo štvrtok v priestoroch Košickej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (KRK SOPK) konzultačné stretnutie pod názvom Deň obchodných kontaktov s Poľskou republikou.
Podnikateľom z regiónu prišli poradiť obchodný radca Poľského veľvyslanectva Andrzej Tymkowski a obchodný atašé Milan Wenit.
"Nechceli sme to robiť formou seminára, a Poliaci prišli prví s myšlienkou robiť to ako priame osobné kontakty. Preto včera prišlo 20 podnikateľov alebo zástupcov veľkých firiem. Všetci dostali priestor na svoju prezentáciu a s pánmi z poľskej ambasády spoločne hľadali priestor pre obchodnú spoluprácu. Všetci podnikatelia boli na toto stretnutie výborne pripravení," informoval nás riaditeľ KRK SOPK Štefan Karáš.
"Aj keď sme im hneď nevedeli pomôcť, dohodli sme sa, že do dvoch týždňov im poskytneme sľúbené informácie," dodal A. Tymkowski.
Na týchto konzultačných stretnutiach sa vystriedali nielen malé firmy, ale napríklad aj zástupcovia U. S. Steelu.
"Veď práve z východu Slovenska tvorí vývoz oceliarských výrobkov do Poľska až 70 percent. V celoslovenskom meradle však nasilnejšie komodity vášho vývozu tvoria ropné oleje - až 13 percent, na druhom mieste valcované plechy a oceľové výrobky - okolo 12 percent, automobily - 7 percent a z poľnohospodárskych komodít je najúspešnejší slovenský slad - až 35 percent. Dovozu z Poľska dominuje čierne uhlie, nábytok a oceliarsky šrot," informoval M. Wenit.
Celková obchodná bilancia je však pozitívna pre Slovensko. Konkrétne to znamená, že v minulom roku bol slovenský vývoz viac ako 766 miliónov dolárov a slovenský dovoz činil viac ako 530 miliónov dolárov. Poľskí odborníci nie sú z tohto vývoja smutní.
"Dôležité je, že obchody či na jednej, alebo druhej strane vzrastajú. Kým v roku 1993 bol celkový obchodný obrat 350 miliónov dolárov, v minulom roku to už bola miliarda 300 miliónov dolárov. Ale, samozrejme, nesmieme zabúdať aj na peniaze, ktoré vaši turisti zanechajú pri súkromných obchodných návštevách v Poľsku. To sú tie trhoviská, prihraničné obchody. Konkrétne čísla nemáme, ale odhadujeme to na pol miliardy dolárov ročne," dodal A. Tymkowski. Podľa jeho slov naši regionálni výrobcovia a obchodníci majú na poľskom trhu veľké šance. "Chceme sa ísť pozrieť na výrobu lustrov v Medzilaborciach, lebo cítime, že po týchto výrobkoch bude v Poľsku odbyt."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári