Nezamestnaní musia pracovať, aby vôbec dostali sociálnu dávku
Košice - "Program udržiavania pracovných návykov" je názov tohtoročného projektu schváleného 18. februára predstavenstvom Národného úradu práce.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
"Jeho účelom je vytvoriť predpoklady pre obnovenie a udržanie pracovných návykov nezamestnaných, evidovaných minimálne tri mesiace, formou vykonávania menších obecných služieb organizovaných obcou a zvýšiť ich predpoklady pre umiestnenie na trhu práce," znie oficiálna formulácia Ing. Aleny Hikkerovej z košického Krajského úradu práce.
"Polopatisticky": obecné úrady požiadajú úrady práce o poskytnutie nezamestnaných (vyberie si ich obec) na určitú prácu a obdobie (ktoré tiež špecifikuje obec). Úrad práce týchto nezamestnaných obci poskytne, nezamestnaní túto prácu vykonajú (ak to bez vážnych dôvodov odmietnu, alebo ju nedokončia, budú vyradení z evidencie), nedostanú však za ňu minimálnu mzdu (ako je tomu pri VPP), ale len svoju sociálnu dávku, rovnakú, ako dostávali pred nastúpením na tieto práce. Tie môžu trvať niekoľko týždňov i mesiacov.
A. Hikkerová uvádza: "Program sa realizuje na základe konkrétnej dohody medzi okresným úradom práce a obcou v období od marca 2003 do konca tohto roka." Tejto dohode ešte predchádzajú rámcové dohody "okresný úrad práce - obec" a "okresný úrad práce - nezamestnaný" o tomto programe, pričom odmietnutie nezamestnaného je považované za jeho nespoluprácu s úradom práce a má za následok vyradenie z evidencie.
Ďalšou podmienkou tohto programu je uzavretie zmluvy o úrazovom poistení na konkrétnu pracovnú činnosť (na ktorú je poskytovaný nezamestnaný) zo strany obce, poistka nesmie byť vyššia ako 150 korún a obci ju refunduje úrad práce. "Pri výbere nezamestnaných na tieto obecné služby sa samozrejme bude brať do úvahy ich zdravotný stav a vzdelanie a kontrolu vykonávania prác bude zabezpečovať a ich stav priebežne hlásiť úradu práce obec," vraví Ing. Hikkerová.
Program udržiavania pracovných návykov (PUPN) nie je to isté čo verejnoprospešné práce, ani ich nenahrádza. VPP sa tak ako po uplynulé roky realizujú aj tento rok, akurát s tým rozdielom, že zatiaľ čo v minulosti boli projekty aktívnej politiky trhu práce financované priamo zo štátneho rozpočtu, teraz už fungujú len z prostriedkov samotného úradu práce. Očakáva sa, že ten si už nebude môcť dovoliť zaplatiť toľko VPP-čkarov ako predtým. "Na rozdiel od PUPN pri VPP vzniká klasický pracovný pomer maximálne na 12 mesiacov za minimálnu mzdu 5 570 Sk uhrádzanú úradom práce spolu s poistným 2 103 korún. Ak chce subjekt VPP-čkarovi, ktorý preň vykonáva prácu, zaplatiť viac než minimálnu mzdu, rozdiel už uhrádza sám."
Samozrejme, závisí od starostu obce či mestskej časti, či má záujem o nezamestnaných na obecné služby a uzatvorí o nich s úradom práce dohodu, navyše, v tomto programe nemôžu byť nezamestnaní využití na všetky práce tak, ako v rámci verejnoprospešných prác. "Dôležitou skutočnosťou je aj to, že voľné pracovné miesto pre nezamestnaného má vždy prednosť pred obecnou službou. A na jednom pracovnom mieste v tomto programe sa pokojne môže vystriedať aj niekoľko nezamestnaných," uzavrela Ing. Alena Hikkerová.