Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Predaj Metalurgu spochybňujú prepojenia aktérov tendra

Košice - Spôsob predaja ubytovne Metalurg patriacej VSŽ vzbudil podozrenia. Čo sa stalo? Vo výberovom konaní, ktoré mal na starosti člen

predstavenstva VSŽ Vladimír Škrovan, uspela reklamná agentúra Roko za zhruba 10 milionov korún. Roko obratom budovu predalo mestskej časti Šaca za 16,6 milióna. Šaca sa tiež tendra zúčastnila s ponukou 9,2 milióna, ale neuspela. Zhodou neuveriteľných náhod tak agentúra Roko zarobila vyše 6 miliónov. Vedenie VSŽ odmietlo akékoľvek špekulácie o netransparentnom predaji. Ani akcionári (dokonca ani štátny Fond národného majetku) sa necítia poškodení. Denníku Korzár sa však podarilo zistiť závažnú skutočnosť, ktorá transparentnosť celej transakcie spochybňuje. V. Škrovan mal totiž v nedávnej minulosti obchodné kontakty s agentúrou Roko. V roku 2000 jej predal obchodné podiely vo firme A.B.D.

Skryť Vypnúť reklamu

***

Reklamná agentúra Roko, kde figurujú také zvučné mená z umeleckého sveta ako Michal Gučík či Kamil Peteraj, vošla do povedomia verejnosti najmä službami, ktoré v minulosti robila pre HZDS. Reprezentant hnutia Alexander Rezeš a Michal Gučík boli dokonca osobní priatelia. Po podpise zmluvy s VSŽ Roko okamžite kontaktovalo mestskú časť a ponúklo im získanú nehnuteľnosť za 16,9 milióna korún, teda za cenu asi o 6,7 milióna vyššiu, než za akú to kúpili oni. S cenou boli ochotní zísť dolu len o 300 tisíc. Poslanci teda na zastupiteľstve odsúhlasili kúpu tohto objektu za 16,6 milióna.

Obchod vzbudil podozrenia, všetky strany však unisono tvrdili, že sa nikdy predtým nevideli a nič nebolo vopred dohodnuté. Prezident VSŽ Peter Benedikt tvrdí, že nikoho z Roka nepozná, iba Michala Gučíka, ale len z televíznej obrazovky. Predseda dozornej rady VSŽ Jaroslav Haščák, ktorého do tejto pozície nominovala Penta ako jeden z rozhodujúcich akcionárov VSŽ, poprel akékoľvek obchody či rokovania medzi Rokom a Pentou. Starosta Šace tvrdí, že s VSŽ rokoval iba raz, a to s Vladimírom Škrovanom, ktorý mal vo VSŽ na starosti výberové konanie v čase, keď niesol ponuku za mestskú časť. So zástupcom firmy Roko, ako hovorí, sa takisto stretol iba raz na základe poverenia od poslancov, aby sa pokúsil vyrokovať zníženie ceny.

Skryť Vypnúť reklamu

Zúčastnené strany teda razantne popreli akékoľvek kontakty z minulosti. Nám sa však podarilo zistiť zaujímavé skutočnosti okolo rozhodujúcej osoby, ktorá mala celé výberové konanie na starosti - tým je člen predstavenstva VSŽ Vladimír Škrovan. Viac ako štyri roky pôsobil ako predseda predstavenstva spoločnosti A.B.D., a. s. Bratislava so sídlom na Majakovského 9, kde sídli aj firma Roko. V. Škrovan bol v spoločnosti A.B.D. do 11. júna 2000. Deň na to sa do dozornej rady dostali Michal Gučík a Kamil Peteraj, obaja páni z firmy Roko. V spoločnosti A.B.D. si teda V. Škrovan a páni z Roka podali kľučky. Nuž a v prípade predaja nehnuteľnosti patriacej VSŽ to bol práve Škrovan, ktorý mal na starosti výberové konanie, ktoré vyhrala práve firma Roko. Tá prišla do výberového konania ako posledná, dávno po oficiálnej uzávierke prijímania ponúk a zhodou okolností bola jej ponuka najvyššia spomedzi desiatich záujemcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Lukratívny biznis vyniesol agentúre rýchlo zhruba 6 miliónov korún. Roko nemá obchod s nehnuteľnosťami v obchodnom registri uvedený ako oblasť podnikania. Michal Gučík však k tomu povedal, že objekt chceli prevádzkovať pre firemné účely, ale údajne im odskočil zahraničný investor, a tak sa rozhodli ho následne odpredať. Zdôraznil, že mali viacero ponúk na kúpu tohto objektu, dokonca aj vyšších, ako dala mestská časť. Oni však mali na srdci záujmy regiónu, a tak to predali im. Treba ale podotknúť, že mestská časť nedávala Roku žiadnu ponuku, to Roko oslovilo ich a navrhlo im cenu. Prezident VSŽ Peter Benedikt v tejto súvislosti podotkol, že oháňať sa lokálpatriotizmom pri takom vysokom a rýchlom zisku je nemiestne.

***

Stanovisko VSŽ

"Spoločnosť VSŽ akceptovala ponuku firmy Roko, a.s. na základe najvyššej ponúknutej ceny. Vedenie VSŽ odmieta akékoľvek špekulácie o netransparentnom predaji nehnuteľnosti ubytovne Metalurg. Podobné špekulácie vníma vedenie VSŽ ako zámerné poškodzovanie dobrého mena spoločnosti a zvažuje podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa. Člen predstavenstva VSŽ, Vladimír Škrovan, bol od roku 1996 do roku 2000 majiteľom 50-percentného podielu na základnom imaní spoločnosti A.B.D., a.s. Svoj podiel odpredal v roku 2000 spoločnosti Roko, a.s."

* * *

Chronológia udalostí

13. 11. 2002 - VSŽ zverejnila inzerát o predaji Metalurgu

13. 12. 2002 - do tohto termínu mali záujemcovia podať svoje ponuky

16. 1. 2003 - starosta podáva kvôli voľbám až dodatočne ponuku za MČ Košice-Šaca, VSŽ tvrdí, že kvôli nim predĺžili výberové konanie

- podľa viacerých na sebe nezávislých zdrojov je v tomto

čase ponuka Šace 9,2 milióna korún najvyššia

31. 1. 2003 - svoju ponuku predkladá firma Roko a ako sa neskôr ukázalo, zo všetkých desiatich záujemcov je jej ponuka vo výške zhruba 10,2 milióna korún najvyššia

11. 2. 2003 - VSŽ podpisuje zmluvu s firmou Roko, splatnosť kúpnej ceny je 20 dní, Roko teda ešte nie je právoplatným majiteľom nehnuteľnosti

12. 2. 2003 - Roko ponúklo Šaci odkúpenie objektu za 16,9 milióna korún a predložilo svoju zmluvu s VSŽ

27. 2. 2003 - Mestské zastupiteľstvo MČ Košice-Šaca schválilo kúpu nehnuteľnosti za 16,6 milióna, hoci Roko ešte objekt nevlastnilo

4. 3. 2003 - Roko zaplatilo kúpnu cenu VSŽ

5. 3. 2003 - VSŽ podalala návrh na vklad do katastra nehnuteľností

7. 3. 2003 - Vklad do katastra povolený, Roko sa až v tento deň stáva právoplatným vlastníkom objektu

* * *

Prezident VSŽ Peter Benedikt: "Starostu sme upozornili, aby dal maximálnu cenu"

O udalostiach spätých s predajom tohto objektu sme sa porozprávali s prezidentom VSŽ Ing. Petrom Benediktom. Podotýkame, že rozhovor sa uskutočnil ešte predtým, ako sme zistili bývalé obchodné kontakty medzi V. Škrovanom a firmou Roko.

Teraz ste mali jedinečnú možnosť ukázať, že vám na tomto regióne záleží. Prečo ste nepozvali na rokovanie mestskú časť, aby ste zistili, či nemá ešte priestor pre zvýšenie svojej ponuky?

"Oni sa nám ozvali dodatočne, kvôli nim sme celú súťaž predĺžili. Pán Škrovan ich upozornil, aby dali maximálnu ponuku. Tu je problém, že každý chce dať čo najmenej a chce vedieť, čo ponúkajú tí druhí. Separátnymi rokovaniami by sa celý proces výrazne predĺžil. Ja sa pýtam, keď nám ako maximum ponúkal tú nízku cenu, ako je možné, že to napokon kúpili oveľa drahšie? Navyše, keď Roko oslovilo Šacu, ešte vtedy neboli vlastníkom objektu, mali len kúpno-predajnú zmluvu. Prečo nám vtedy starosta nezavolal?"

Keby vám vtedy starosta zavolal a povedal, že je ochotný dať napríklad 15 miliónov, boli by ste schopní ešte odstúpiť od zmluvy s Roko?

"To by som nemohol, ale bol by som mu mohol povedať, že za tých 16,6 milióna to preplatia. Ale ten pokus tu nebol."

Vylučujete nejakú dohodu VSŽ a firmy Roko?

"Absolútne. Naším vzťahom bol iba vzťah dvoch zmluvných strán pri tejto transakcii."

Robili ste v minulosti nejaké obchody s Rokom?

"Ja osobne nie. Nepoznám sa z nikým z tej firmy, poznám len pána Gučíka ako tvár z televíznej obrazovky."

Nemáte pocit, že takéto transakcie, keď jedna firma obratom zarobí milióny, odôvodnene vzbudzujú podozrenia z možnej korupcie či zákulisných dohôd?

"Takýto pocit mám, ale nezavinili sme to my a nevedeli sme to ovplyvniť. Ja mám za sebou nejakých akcionárov a nie je mojím cieľom niečo predať, aby sa to za tri dni ďalej predalo podstatne drahšie."

Koncový majiteľ objektu, teda Šaca, napokon zaplatila 16,6 milióna korún. Nemáte pocit, že véesžetka na tom mohla zarobiť viac a teda že akcionári boli poškodení?

"Akcionári poškodení neboli, lebo my sme zobrali najvyššiu možnú ponuku na trhu. Ja som nemal odkiaľ zistiť, či sa to ďalej predá a za koľko."

Odkiaľ Roko vedelo, že o objekt sa uchádza aj Šaca?

"Od nás určite nie."

* * *

Starosta: Našou chybou boli vyhlásenia, že to veľmi chceme

Z rozhovoru s prezidentom VSŽ pre nás vyplynulo niekoľko otázok, ktoré sme položili starostovi MČ Košice-Šaca Rudolfovi Rešteiovi.

Prečo poslanci schválili kúpu objektu za 16,6 milióna od Roka, keď bol zverejnený inzerát VSŽ o predaji ďalších dvoch podobných objektov?

"Ide o dva osemposchodové baraky v priemyselnej zóne, jeden je v dezolátnom stave a druhý je prenajatý viacerým firmám. Len ťažko by nám dal Útvar hlavného architekta povolenie na prestavbu týchto objektov umiestnených v areáli školy na byty, keďže sú len pár metrov od cesty prvej triedy."

Hovoríte, že objekty sú zdevastované. Aj ubytovňu, ktorú ste kúpili, však bude potrebné zrekonštruovať a prerobiť na byty.

"Je rozdiel, či kúpime funkčný objekt, ktorý sa skladá z bytov s vlastným sociálnym zariadením, ako sa stalo, alebo či kúpime budovu bývalého internátu, kde je sprcha a WC jedno na celej chodbe. V tomto objekte by bolo nutné robiť rozsiahle aj statické úpravy, ktoré by si vyžiadali vyššie náklady o približne 20 miliónov. Odkúpený objekt zrekonštruujeme za 17 miliónov."

Prezidenta VSŽ zarazilo, že im ste ako maximum predostreli 9,2 milióna a napokon ste za to dali 16,6 milióna korún.

"V tom čase, keď sme ponuku dávali, sme si mysleli, že je to z našej strany maximum možného. Medzitým prešlo určité obdobie, nik sa nám z VSŽ neozval, až 12. februára sa ozvalo Roko ako nový majiteľ. Ak by nás bola VSŽ oslovila priamo a povedala, že chce 12 alebo 13 miliónov, určite by sme to rovnako zvážili a išli do kúpy. Chybu sme urobili tým, že sme deklarovali, že tento objekt veľmi chceme. Asi sme nemali prejavovať až taký veľký záujem."

Odkiaľ vedelo Roko, že ten objekt chcete, keď vás oslovili okamžite po podpise zmluvy?

"Tak to naozaj netuším."

Vylučujte zo strany Šace akékoľvek dohody s agentúrou Roko?

"Určite. Z našej strany vylučujem akékoľvek zákulisné ťahy. Naším cieľom je riešiť problémy Šace a nie vyrábať si vlastné problémy."

Stretli sa v minulosti s niekým z Roka?

"S predsedom predstavenstva som sa stretol na rokovaní po tom, čo sme dostali ich ponuku. Nepoznám nikoho z tejto firmy, nepoznám ani zástupcov VSŽ. Bol som sedem dní vo funkcii, keď som po dohode s poslancami išiel do VSŽ s našou ponukou. Pri každom rokovaní je prítomný okrem mňa minimálne ešte kontrolór, nikdy nerokujem sám. Preto by som nebol rád, keby som bol spájaný s nejakými zákulisnými machináciami a skupinami. Nie je to môj štýl. Uráža ma to. Verte mi, ja môžem pokojne spávať."

* * *

Čo na obchod hovoria poslanci a exstarosta?

Košice - Zaujímal nás aj názor poslancov MČ Košice-Šaca a exstarostu na uskutočnený obchod. Pripomeňme, že transakcia bola schválená drvivou väčšinou hlasov. Zastupiteľstvo má 17 poslancov, najsilnejšia je koalícia SDKÚ-KDH-ANO so 7 poslancami, štyria sú nezávislí, po dvoch poslancov majú Smer a koalícia HZDS-PSNS-SNS a po jednom poslancovi majú SDĽ a KSS. Starosta Rudolf Reštei je z SDĽ.

Július Kontúr, bývalý starosta MŠ Košice-Šaca (NEKA): "Šaca prevzala s Metalurgom aj zamestnancov. Tu vyvstáva ďalší problém, a to vyplatenie odstupného týmto ľuďom. O Metalurg sme sa zaujímali ešte vlani, keď som bol starostom ja. Povedal som vtedy zástupcom VSŽ, že v tejto lokalite im túto nehnuteľnosť nikto nekúpi, lebo len neďaleko je štvrť obývaná problematickými skupinami obyvateľstva. Aj som im povedal, že po voľbách, ak uspejem, prídem s ponukou päť miliónov a oni ešte budú radi, že to budú mať komu predať. Čo sa týka podozrení, ktoré nastali po tom, čo do obchodu vstúpilo Roko, keďže existujú určité personálne prepojenia, myslím, že dôvody pre podobné podozrenia tu sú. Čo sa týka ceny, za ktorú to Šaca napokon kúpila, som presvedčený, že sa to dalo kúpiť za menej peňazí, ako bola účtovná hodnota 10 miliónov korún."

Ladislav Pastorek (NEKA): "Hlasoval som za to, aby tento objekt naša mestská časť kúpila za cenu 16,6 milióna korún. Tvrdo som išiel za tým, aby sme to kúpili. Cenu sme však nemohli ovplyvniť, tú určila firma Roko. Podľa mňa chybu spravil ešte exstarosta tým, že v prvom kole odpredaja tejto nehnuteľnosti nepodal ponuku za našu mestskú časť. Nový starosta nastúpil až ôsmeho januára, teda mohol až dodatočne osloviť VSŽ s našou ponukou. Preto to dopadlo, ako to dopadlo. Keď sme zistili, že Roko nám objekt ponúka za 16,9 milióna korún, vyzvali sme starostu, aby rokoval o znížení ceny. Zjednal tristotisíc, Roko zaujalo tvrdý postoj, že s cenou viac dole nepôjde. My sme to jednoznačne chceli, naším cieľom bolo kúpiť to za akúkoľvek cenu a tak sme to aj deklarovali starostovi."

Ladislav Potemra (HZDS, SNS): "Nebol som na tom zastupiteľtsve, na ktorom sa hlasovalo o tejto cene. Myslím si toľko, že tento obchod nebol pre mestskú časť nevýhodný."

Michal Ďurík (Smer): "Ja som hlasoval proti tejto kúpe, proti sme však boli len dvaja, takže sme boli silno prehlasovaní. Žiadal som, aby sme jednali o znížení ceny. Čo sa však týka tých rečí o možnej zákulisnej dohode, tie treba dokázať. Môj osobný názor je ale taký, že sa to dalo kúpiť lacnejšie, ak by sme boli v tomto smere vyvinuli väčšiu iniciatívu. Žiadal som, aby na naše rokovanie prišli aj zástupcovia Roka. Keď sme totiž odsúhlasovali cenu, mali sme len málo informácií. Nemali sme ich list vlastníctva, nevedelo sa presne, o ktoré objekty a pozemky v cene ide. Keď však drvivá väčšina hlasovala za ponuku Roka, začal som mať pocit, že to nebude celkom čisté. Veď sme neboli časovo ani finančne tlačení. V rozpravách, keď sme o tomto obchode hovorili, so mnou a s kolegom Malíkom súhlasilo viacero poslancov. Preto ma potom to hlasovanie tak prekvapilo. Ja som navrhoval rokovať o 14 miliónoch, kolega Malík (NEKA - pozn. red.) navrhol kompromisne 15, tak som sa ku nemu priklonil. Pri hlasovaní to však neprešlo a bola prijatá ponuka Roka vo výške 16,6 milióna korún."

* * *

Akcionári VSŽ sa necítia byť poškodení

Košice - Keďže VSŽ zinkasovala za Metalurg od Roka len niečo vyše desať miliónov korún a konečným majiteľom ubytovne sa stala Šaca po zaplatení 16,6 milióna korún, je legitímna otázka, či sa VSŽ nemala usilovať o rokovania s mestskou časťou, aby vyjednala priamo od nej vyššiu cenu. Oslovili sme preto akcionárov VSŽ, či nemajú pocit, že došlo k poškodeniu ich záujmov. Najvýznamnejšími akcionármi k 23. januáru boli Penta Investments (31,88%), A.R.T. Investments (30,3%), FNM (16,46%) a CIFI (1,92%). Keďže posledne menovaná ako aj A.R.T. majú sídlo v zahraničí, máme stanovisko len zvyšných dvoch akcionárov.

Hovorkyňa FNM Tatiana Lesajová: "Fond národného majetku vzhľadom k reálnej situácii - vlastníctvo len zhruba 17 percent akcií - má obmedzené možnosti pri výkone vlastníckych práv. Nemáme zastúpenie v predstavenstve spoločnosti, len v dozornej rade. Z nášho pohľadu však v čase predaja tohto objektu VSŽ vybrala najlepšiu ponuku. Podľa nášho názoru to mala byť mestská časť, kto sa mal snažiť vyrokovať pre seba lepšie podmienky. VSŽ nemohla vedieť, ako bude Roko nakladať s objektom, či a za koľko ho následne odpredá. Z pohľadu akcionára teda voči postupu VSŽ nemáme žiadne námietky."

Jaroslav Haščák, predseda dozornej rady VSŽ, a.s., Košice, kde bol nominovaný ako zástupca Penty: "Postup predstavenstva a manažmentu spoločnosti VSŽ vo veci predaja nehnuteľnosti ubytovňa Metalurg považujem za transparentný a správny. Som presvedčený, že pri predaji predmetnej nehnuteľnosti s odbornou starostlivosťou a v plnej miere v súlade so záujmami všetkých akcionárov VSŽ. Predmetná nehnuteľnosť bola predaná záujemcovi, ktorý ponúkol najvyššiu kúpnu cenu."

Zaujímalo nás, aké vzťahy má Penta s firmou Roko.

"So spoločnosťou Roko finančná skupina Penta nikdy nemala žiadne obchodné vzťahy, spoločnosti spolu ani v minulosti ani v súčasnosti neviedli žiadne obchodné rokovania," dodal J. Haščák.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 6. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 7. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 1. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Behind every successful business lies a set of skilled people
 5. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 6. Ako sa mení dynamika firiem?
 7. Hudbou proti holorubom.
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 10. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 19 547
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 354
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 211
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 651
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 479
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 274
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 286
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 165
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 619
 10. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 4 710
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop