úrad navštívili exekútori s rozhodnutím súdov o deložácii.
"Boli za mnou exekútori. Ja však nemôžem zasahovať do ich kompetencií. Poskytol som im priestory v kultúrnom stredisku. Majú tam zoznam, nech si riešia veci, ako vedia. Ja občanom nemôžem prikazovať, aby platili, je to na nich," hovorí starosta sídliska Ladislav Šaňa.
Postihnuté rodiny si podľa neho z rozhodnutí o deložácii veľkú hlavu nerobia. "Ľudia tam zatiaľ bývajú, aj keď majú papiere na deložáciu. Rozhodnutia som videl, píše sa v nich, že musia dostať náhradne ubytovanie."
Šaňa preto tvrdí, že jediným východiskom riešenia situácie je výstavba ďalších malometrážnych bytov.
"Je iba jediné riešenie - projekt na prízemné sociálne byty bez ústredného kúrenia, pretože aj ľudia, ktorí sa pred časom presťahovali do tzv. kukuríc, sa stali neplatičmi. Dlhy majú hlavne za teplo. V prízemných bytoch by sa kúrilo drevom alebo uhlím."
A ako je možné, že v malometrážnych bytoch postavených práve pre neplatičov, sa obyvatelia stali opäť dlžníkmi BPMK?
"Platia dvetisíc korún za malé kutice a to mimo elektriny. Ak tú zaplatia, vyjde ich to o 300 korún viac. Ľudia na to nemajú."
Na margo spísania hnuteľného majetku dlžníkov a k jeho možnému následnému odobratiu exekútormi, Šaňa uvádza, že zadlžené rodiny spravidla žiadnym majetkom nedisponujú.
Podľa novely Občianskeho zákonníka sa o neplatičov, ktorí prídu o byt, už nemusí BPMK starať a hľadať im náhradný byt. Za náhradné ubytovanie, zabezpečené BPMK, sa považuje aj ubytovňa, ktorú neplatičovi objedná. Ten za ňu ale pritom musí zaplatí sám.
V tomto prípade je zjavné, že Rómovia z Lunika IX si zrejme zle vysvetľujú náhradné ubytovanie s náhradným bytom.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári