sviatok nemajú. Ale priznajme si, na opravára, úradníka alebo predavača rýchlo zabudneme, lenže tvár svojho prvého učiteľa si pamätá snáď každý. I preto je namieste oceniť si učiteľov aspoň v ich deň.
Na Magistráte mesta Košice sa včera zišlo 98 učiteľov, ktorých ocenili Ďakovnými listami primátora. Ako sa nám však pedagógovia zdôverili, aj keď ich toto ocenenie teší, oveľa viac by sa potešili celospoločenskému uznaniu a samozrejme väčším financiám, nie pre seba, ale pre svoje školy. Oslovili sme aspoň niekoľkých a veruže problémy školstva sú podobné na malej alebo veľkej škole.
Mgr. Marta Šmihulová, zástupkyňa riaditeľa na ZŠ Želiarska ulica, obec Ťahanovce:
- Najviac nás trápia financie. Ale to vám povie asi každý. Zatekajú nám strechy, nemáme dostatok náradia a množstvo maličkosti, ktoré patria k normálnemu chodu školy. Taktiež už cítiť, že v tomto čase už nie je taká úcta k učiteľom zo strany detí ako kedysi. Horšie je to však vo veľkých školách, ja pracujem v malej, kde to nie je také citeľné.
Jana Slovinská, riaditeľka MŠ za Priekopou v Myslave:
- Pociťujeme veľký nedostatok financií. Želám si, aby sa čo najskôr vyriešili kompetencie, pretože naša materská škola teraz prešla pod MČ Myslava. Lenže obec nemá na jej správu peniaze a preto ju chce starosta vrátiť pod mesto. Takže toto nás momentálne najviac trápi.
Mgr. Ján Huba, riaditeľ ZŠ Postupimská v MČ Dargovských hrdinov:
- Trápi nás, že v tejto spoločnosti nie sme oceňovaní tak, ako by sme si zaslúžili. Mali by sme byť na vyššom rebríčku. Ale nielen morálne, aj finančne. Preto sa ani netreba diviť, že naše školstvo je prefeminizované. A z toho vyplývajú aj ďalšie problémy. Predsa len muž má trochu väčšiu autoritu u detí ako ženy a inak reaguje na žiacke a výchovné problémy. Neraz sa mi stalo, že za mnou prišli kolegyne, aby som im pomohol vyriešiť výchovný problém. Smutné je i to, že študenti, ktorí ešte len študujú pedagogiku, dopredu hovoria, že v školstve robiť nebudú a pôjdu inde. A to je veľký problém. Samozrejme aj financie v školstve.
Oskar Gajdoš, učiteľ ZŠ Jenisejská v MČ Nad jazerom:
- Jednoznačne školstvu chýbajú financie a v neposlednom rade aj lepšie spoločenské postavenie. Rozdiely výrazné medzi deťmi nevidím, pretože dieťa je vždy len dieťa. Ale cítiť už medzi nimi sociálne a rodinné postavenie. Od financii sa odvíja aj ďalší problém. Zo školstva odišlo veľa kvalifikovaných ľudí. Mladí len tento smer študujú, ale najmä muži nemajú chuť v školstve pracovať. Musia byť u nás vytvorené lepšie podmienky pre učiteľov.
Napriek výhradám voči nekvalitným podmienkam na prácu v školstve sa však všetci opýtaní zhodli na tom, že toto povolanie by nevymenili za nič na svete. "Je síce ťažké, ale mám rád deti a mládež. Veľmi ma teší, že im môžem odovzdať skúsenosti a niečo ich naučiť," dodal snáď za všetkých O. Gajdoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári