roka muselo Okresné riaditeľstvo Hasičského a zachranného zboru (OR HaZZ) v Košiciach rozlúčiť s dvoma príslušníkmi. Dôvod? Alkohol. Nespôsobili síce žiadnu nehodu, ako sa to v poslednom čase darí policajtom, preventívne však treba tomu zabrániť.
"Každé ráno robíme preventívne kontroly, hasiči fúkajú. Alkohol si proste nemôžeme dovoliť. Dvaja naši hasiči nafúkali a okamžite sme s nimi rozviazali pracovný pomer. Bez debaty! Kto sa nepodriadi základným zásadám, nemá šancu. Zachraňujeme predsa ľudské životy a majetky. Ak by sme mali hlásený veľký požiar, či iný zásah, musíme byť okamžite pripravení vyraziť," vysvetľuje riaditeľ OR HaZZ Ing. Jozef Bodnár. Ako dodáva, tolerovať podobné finesy nemieni nikomu, alkohol k práci hasiča nepatrí.
Dvaja z hasičov teda museli svoje zamestnanie opustiť. Ako hovorí Ing. Bodnár, ich miesta a podobne ďalších päť nie je dodnes zaplnených.
"Je veľký problém ich obsadiť. Byť hasičom, to neznamená chytiť do ruky hadicu a striekať. Musí spĺňať náročné kritériá zdravotné, fyzické, psychické či vzdelanostné. Už rok nevieme nájsť vhodných ľudí. Robili sme výberové konanie na obsadenie siedmich miest. Prišlo veľa ľudí, no prešli len štyria. Tí by mali nastúpiť v dohľadnom čase. Vyhovieť všetkým požiadavkám je náročné."
V Košiciach momentálne máme 140 príslušníkov Hasičského zboru. V krajinách Európskej únie je trend, že na každých 1000 obyvateľov pripadá jeden hasič.
"Áno, oni to majú takto zaužívané, tam sú však zväčša dobrovoľní hasiči. Majú techniku v každej obci, sú inak vybavení. Ak by sme chceli vybaviť každú obec technikou, hasičská ochrana by bola podstatne drahšia. Povedal by som, že ak doplníme stav, čo bude ešte veľmi náročné, bude nás dostatok."
Hasičov navyše ešte stále trápia plané telefonáty všelijakých "vtipkárov". Aj napriek tomu, že nedávno sprevádzkovali novú ústredňu, tieto telefonáty neustali.
"Ak za deň prijmeme 150 hovorov, výjazdov sa týka len zhruba pätnásť. Ostatné sú buď plané poplachy, niekto si pomýli číslo, alebo sa zabáva. Stupňuje sa to po skončení vyučovania. Väčšinou volajú z búdiek, nadávajú, vymýšľajú si. Snažíme sa na nich psychologicky pôsobiť, že vieme, odkiaľ volajú, pretože vidíme číslo. Nepomáha. Pritom za zneužitie tiesňového čísla hrozí pokuta 5000 Sk."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári