prípustné hodnoty olova. Krajský hygienik Ministerstva vnútra SR preto vydal v týchto dňoch zákaz používať vodu z vodovodnej siete v tomto objekte ako pitnú a nariadil zabezpečiť tamojším zamestnancom náhradné zásobovanie pitnou vodou. Konkrétne formou stolovej vody v originálnom spotrebiteľskom balení v množstve dva litre na osobu a osemhodinovú pracovnú zmenu. Tú však zatiaľ pracovníci "nefasujú", pretože rozhodnutie zatiaľ nenadobudlo účinnosť.
"Rozhodnutie bolo na KR PZ Košice doručené iba tento pondelok, pričom sa voči nemu môžeme do pätnástich dní odvolať. Krajské riaditeľstvo túto možnosť využije," informovala nás včera hovorkyňa KR PZ Košice mjr. JUDr. Jarmila Petrová. Konkretizovať dôvody odvolania hovorkyňa nechcela, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sú za tým peniaze. Pitnú vodu totiž možno zabezpečiť aj inak, ako jej nákupom. Prekročenie povolených hodnôt olova sa totiž zistilo iba v starej budove na Moyzesovej ulici, ktorá stojí od roku 1936 a vo vodovode sú použité nevyhovujúce rúry. V novšom objekte krajského riaditeľstva na Kuzmányho 8, ktoré je so starou budovou prepojené, je však voda v poriadku. Dá sa očakávať, že padne návrh čerpať vodu odtiaľ.
Nech sa už situácia vyrieši akokoľvek, informácia o škodlivosti vody v budove na Moyzesovej pracovníkov šokovala. Mnohí v nej pracujú dlhé roky a vodu pijú denne. Ak ich trápia alebo v minulosti trápili dlhodobé zdravotné problémy, pripisujú to teraz vode. "Sme zhrození. Hovorí sa, že hodnoty olova boli mnohonásobne prekročené. Ktovie, čo všetko to môže spôsobiť," pošomrávajú.
V odôvodnení nariadených opatrení krajský hygienik ministerstva vnútra pplk. MUDr. Andrej Bilyk konštatuje, že olovo je bunkový jed, ktorý vyvoláva patologické zmeny najmä v nervovom systéme, krvi a cievach. Ukladá sa vo vnútorných orgánoch a neskôr v kostiach, čím môže vzniknúť chronická otrava, ktorá môže mať subjektívne príznaky ako malátnosť, pocti únavy, nechutenstvo, nespavosť a zažívacie problémy. Olovo postihuje krvný systém (chudokrvnosť), nervový systém (poruchy psychiky, zmeny v chovaní a poruchy intelektu) a spôsobuje chronické poškodenie ľadvín. Okrem toho nepriaznivo pôsobí na imunitný systém (zníženie odolnosti organizmu). Môže vznikať mozgová arterioskoleróza (vysoký krvný tlak, zvýšenie hladiny celkového cholesterolu v krvi) a distrofia srdcového svalu. Taktiež môže mať olovo nepriaznivý účinok na pohlavnú aktivitu, zníženie plodnosti a poruchy menštruácie.
"Nakoľko nadlimitné hodnoty olova v pitnej vode môžu vážne ohroziť zdravie ľudí požívajúcich takúto vodu na pitie, prípravu teplých nápojov a jedál, bolo nutné rozhodnúť tak, ako je to uvedené vo výroku tohto rozhodnutia," uvádza sa v závere rozhodnutia krajského hygienika MV SR.
Ako sa v ňom tiež možno dočítať, pitná voda bola vyšetrená na základe telefonickej požiadavky zamestnancov Úradu operatívnej techniky Prezídia Policajného zboru vo februári tohto roka. Laboratórne analýzy vykonal Štátny zdravotný ústav v Košiciach a výsledok potvrdil, že vo vode odobratej na chodbe odboru operatívnej techniky (OOT) bol prekročený limit olova a vo vode z výtoku v predsieni olovo dosahovalo najvyššiu medznú hodnotu. Tou sa podľa platnej vyhlášky ministerstva zdravotníctva rozumie "hodnota ukazovateľa kvality pitnej vody s prahovým účinkom, ktorej prekročenie vylučuje použitie vody ako pitnej".
Následne bola odobratá pitná voda na siedmich výtokových miestach v objekte, pričom sa zistilo, že kritériám Vyhlášky o požiadavkách na pitnú vodu a kontrolu kvality pitnej vody nevyhoveli ani výtoky v rozmnožovni, na oddelení kriminálnej polície a ekonomickom odbore. Preto krajský hygienik ministerstva vnútra nariadil zákaz používať vodu v celej vodovodnej sieti OR PZ Košice I ako pitnú, označiť odberové miesta tabuľkou "Nepitná voda!" a zabezpečiť náhradné zásobovanie pitnej vody stolovou. Či sa jej zamestnanci okresného riaditeľstva dočkajú, ukážu nasledujúce dni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári