Starosta Süli ho však nepodpíše, pretože poslanci jeho návrh upravili a vo výdavkoch zoškrtali cca šesť miliónov korún, resp. tieto prostriedky popresúvali vo výdajoch tak, aby zohľadňovali priority mestskej časti podľa zváženia víťaznej koalície SDKÚ-KDH-DS-ANO-SMK.
"Vychádzame z toho, že treba šetriť. Návrh predložený úradom však nebol zostavený v tomto duchu. Našli sme v ňom dosť veľa tzv. vaty, najviac jej bolo v mzdových prostriedkoch. Zhruba dva milióny dvestotisíc korún plus odvody, ktoré sme zoškrtali a navrhli uložiť na rezervný fond, by sme v priebehu roka mohli riešiť nejaké mimoriadne výdavky. Ďalšie tri milióny sme presunuli tak, aby sa použili na rozvoj mestskej časti. Z nich 1,7 milióna pôjde na stavebné úpravy -vnútroblokové dvory v Starom Meste. na rozvoj totiž nebola určená v pôvodnom návrhu ani koruna," informoval nás poslanec DS Richard Hojer (na snímke), ktorý včera starostu počas diskusie označil za klamára a to preto, že nepravdivo informuje o situácií materských škôlok, ktoré MČ Staré Mesto prebrala.
"Nie sú to žiadne tikajúce bomby, sú na slušnej úrovni. Isteže bude potrebné postupne investovať do údržby, ale žiadna katastrofa to nie je, ako to podáva starosta v médiách, či na krajskom úrade," vysvetľuje Hojer, ktorý ako poslanec prešiel osobne všetky materské škôlky v Starom Meste, aby sa na vlastné oči presvedčil o ich stave. Starosta Süli však trval na svojom, niektoré škôlky sú v havarijnom stave a treba do nich promptne investovať.
Podľa poslancov víťaznej koalície šíri starosta demagógiu, keď tvrdí, že zoškrtanie mzdovej položky ochromí úrad a bude sa musieť prepustiť najmenej 12 zamestnancov.
"Úrad môže normálne fungovať do najbližšej úpravy rozpočtu. Existuje totiž zákon, ktorý nedovoľuje počas rozpočtového provizória prijímať nových pracovníkov. Miestny úrad môže mesačne minúť jednu dvanástinu z minuloročného rozpočtu, teda nemôže zvyšovať objem finančných prostriedkov. Starosta napriek tomu prijal nových zamestnancov na úrad aj do Strediska obecných služieb. Zriadil napríklad majetkový referát, na ktorom zamestnal svojho doterajšieho zástupcu Milana Kováča, ktorému skončil mandát po komunálnych voľbách," vysvetlil dôvody nespokojnosti poslancov Richard Hojer.
Poslanci sa zhodujú, že starosta by mal dodržat štandardný postup - najprv predložiť zastupiteľstvu na schválenie novú organizačnú štruktúru úradu, z ktorej bude jasné, koľko zamestnancov akú prácu vykonáva a prípadné navýšenie patrične zdôvodniť. "Potom sa dá navýšiť balík peňazí aj na mzdy," dodáva Hojer.
príčinou nedorozumení je aj fakt, že čísla, koľko ľudí pracuje na úrade, sa rôznia a poslanci tak nevedia, kde je pravda.
"Do dnešného rána som vedel, že ich na úrade pracuje 59. Odrazu však zisťujeme, že ich tam robí 75. Chceme teda, aby v tom bol poriadok, aby sme boli jasne informovaní. Nemáme záujem prepúšťať, ako to tvrdí starosta, iba vedieť, koľko ľudí na úrade robí, akú majú náplň a koľko za to dostávajú. Nič viac," hovorí poslanec ANO Marek Korpa.
Poslanci zoškrtali aj výdavky na rôzne zariadenia do krytej plavárne, ktorú mestská časť vlastní a prevádzkuje prostredníctvom svojho podniku služieb.
"Zariadenia v celkovej hodnote 932-tisíc nie sú nevyhnutné, prioritou je podľa nás zatekajúca strecha, ktorú treba opraviť," vysvetlil R. Hojer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári