vlastníkom (67 percent). A tak je pochopiteľné, že sa pracovníci Energoservisu porovnávajú so svojimi kolegami z USSK. A z tohto im vychádza, že k platovým a sociálnym podmienkam zamestnancov USSK majú ďaleko.
Kým zamestnancom USSK vlani zvyšovali mzdy od 1. januára, im ich zdvihli až od prvého júla a vraj je to pravidlom posledných rokov.
"Som prekvapený postupom našich zamestnancov, že sa dožadujú informácií cez váš denník, pretože každý má možnosť hovoriť s vedením spoločnosti. Sú organizovaní v odborovej organizácii a v súčasnom období prebieha kolektívne vyjednávanie," uviedol predseda predstavenstva a riaditeľ spoločnosti Ing. Peter Wiener. "Naši zamestnanci sa chcú porovnávať so zamestnancami USSK, ale je potrebné opýtať sa, či je to porovnateľné. Produkciou USSK je výroba ocele a našou opravy, údržba a montáž. Neporovnateľné je aj základné imanie a ročný obrat. V USSK je podiel osobných nákladov na celkových nákladoch neporovnateľne nižší ako v našej spoločnosti. Takže vplyv osobných nákladov je v našej spoločnosti na hospodárske výsledky podstatný."
Zdôraznil, že úprave platov musí predchádzať kolektívne vyjednávanie i úprava cien výkonov spoločnosti voči jej hlavnému odberateľovi - USSK, aby mala spoločnosť krytie nárastu mzdových nákladov. Medzi USSK a Energoservisom je uzatvorená rámcová zmluva, v zmysle ktorej je možné meniť ceny vzájomne poskytovaných služieb polročne a to k prvému januáru a k prvému júlu. "Toto je dôvodom oneskorenia úpravy platov v našej spoločnosti. Vedenie dalo vo februári tohto roku návrh na úpravu rámcovej zmluvy tak, aby sa ceny upravovali k prvému aprílu a k prvému októbru. Ak sa to podarí, bude sklz v termínoch úpravy miezd skrátený na tri mesiace," hovorí Ing. Wiener.
Rozdiel platov v Energoservise a v USSK pri R kategórii robí údajne 3000 až 4000 korún... Budú sa platy na Energetike postupne približovať platom v USSK?
"K tejto otázke sa ťažko objektívne vyjadriť, keďže nepoznáme príjmy zamestnancov USSK. Je to však neporovnateľné, pretože v USSK zhruba 70 percent zamestnancov pracuje v nepretržitých prevádzkach a v našej spoločnosti nemáme zmennosť. Preto našim ľuďom neprislúchajú príplatky. V našej spoločnosti nie je hmotná zainteresovanosť na vytváraní nadplánovaného zisku, ako to má v kolektívnej zmluve USSK. Sociálne výhody našich zamestnancov sú takmer zhodné s výhodami zamestnancov USSK a sú zakotvené v kolektívnej zmluve. Zo strany spoločnosti boli všetky záväzky vyplývajúce z kolektívnej zmluvy vlani splnené," zdôraznil riaditeľ spoločnosti.
Zamestnanci Energoservisu nemajú údajne pitný režim, problém je s pracovnými prostriedkami. Montérky vraj dostávajú len raz do roka, dokonca si musia nosiť do práce aj vlastné náradie, ako skrutkovače a podobne... "Naši zamestnanci dostávajú ochranné nápoje v zmysle platnej legislatívy. Obnova náradia je zabezpečovaná priebežne. Ochranné pomôcky sú prideľované podľa regulatívu, schváleného odborovou organizáciou. Pracovné odevy sú nakupované podľa regulatívu, u väčšiny zamestnancov je lehota minimálne polroka," dodal Ing. Peter Wiener.
Ako nás informoval, Energoservis má 135 zamestnancov. "V minulom roku bola priemerná mzda v kategórii R 17 681 korún, čo vysoko prekračuje priemer dosahovaný v Košickom kraji a tesne sa približuje k priemernej mzde v Bratislavskom kraji," zdôraznil P. Wiener. "Chcem upozorniť, že sústavný tlak zo strany odborov a zamestnancov na nárast miezd môže spôsobiť stratu konkurencieschopnosti v činnosti vykonávanej spoločnosťou a v konečnom dôsledku viesť k jej zániku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári