hlavičkou Ministerstva školstva SR už ôsmy ročník medzinárodnej klavírnej súťaže, ktorá sa opakuje každé dva roky. Vďaka aktivite ZUŠ Márie Hemerkovej na Hlavnej 68 a tamojšej zástupkyne Judity Barthovej sa súťaž kvalitatívne vypracovala na prestížne podujatie v umeleckom svete. Svedčí o tom fakt, že sa stala členom Únie európskych hudobných súťaží pre mladých (Emcy), ktorá zastrešuje tie najlepšie hudobné súťaže v Európe.
Popri štrnástich Slovákoch si na tomto ročníku našli svoje zastúpenie i klaviristi z Juhoslávie, Ukrajiny, Maďarska, Česka, Poľska, Francúzska, Srbska, Ruska, Bieloruska, Litvy, Portugalska a Rakúska. Košice reprezentovali dvaja žiaci zo ZUŠ Jantárová Matúš Ferko a Marek Bystran.
Súťaž prebiehala v dvoch kolách a troch kategóriách - do jedenásť, trinásť a pätnásť rokov. Hrali sa skladby podľa vlastného výberu, v prvom kole bolo predpísané baroko a romantizmus, v druhom klasicizmus a 20. storočie.
Dobré meno podujatia zvýšilo medzinárodné obsadenie poroty, medzi jej členmi ste mohli nájsť napríklad prof. Stanislava Zamborského z VŠMU alebo rektora pražskej AMU Košičana Petra Toperczera, ktorý predsedal porote v tretej kategórii. Odborné rozhodovanie posilnili i profesori z konzervatória a hudobných škôl vo Švajčiarsku, Nemecku či Poľsku.
"Úroveň súťažiacich bola v určitom zmysle porovnateľná s predchádzajúcimi ročníkmi. Aj keď do druhého kola sa v našej kategórii dostal len jeden Slovák, zhodou okolností Košičan a jeden český učastník," hovorí Peter Toperczer.
"Ja si však myslím, že pre umenie neexistujú kritériá typu "kto je z akého štátu", takto sa to robiť nedá. Toto je druhotná záležitosť. Nikdy sa nedá predpokladať, ktorá krajina prináša najviac talentov. Veľakrát som totiž zažil, že ani vyslovení favoriti napokon nepodali také výkony, aké sa od nich očakávali. Na súťaži totiž rozhoduje vždy momentálna dispozícia mladých klaviristov," dodáva rektor AMU, ktorý sa na margo výkonov detí vyjadril, že v niektorých prípadoch zodpovedajú požiadavkám na prijímačky na vysokú školu a to je už čo povedať.
Napriek tomu, že súťaž je určená len pre deti do pätnásť rokov, jej neustále sa zvyšujúca latka kvality už vyžaduje nadsadený repertoár, ktorý bežne hrávajú až študenti konzervatória. Pochopiteľne teda išlo o deti mimoriadne talentované. Pri autoroch, ako sú Bach, Prokofiev či Rachmaninov, sa vyžaduje vynikajúca technická dispozícia, navyše skladby musia byť pochopené i výrazovo, mimoriadne dôležitý je teda vklad pedagóga. Výsledky týchto kombinácií sme si mohli vypočuť na záverečnom koncerte víťazov v nedeľu v Dome umenia, kde sa uskutočnilo i slávnostné odovzdávanie cien.
Porota v prvej kategórii sa napokon rozhodla pre víťazstvo Češky Báry Handzušovej, v druhej obhájila prvenstvo Ukrajinka Kristina Sapeľaková, ktorá zároveň obdržala i cenu prezidenta SR. Obrovský aplauz zaslúžene zožala víťazka tretej kategórie Juhoslovanka Elena Ševerová za vynikajúco interpretovanú Bachovu Symfóniou z Partity c mol a Chopinovou Polonézou cis mol op. 26.
Cena primátora za najlepšieho účastníka z Košíc skončila v rukách finalistu Mareka Bystrana. Slovenské farby obhájil i Seničan Dominik Gál dvoma cenami za najlepšie predvedenie skladby českého aj slovenského autora. Podobne ako víťazni interpreti obdržali ceny za svojich zverencov aj ich pedagógovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári