buď pasažierom havarovaného automobilu, alebo sa zraní ako cyklista pri zrážke s autom) a pri pádoch z výšky. Zriedkavejšie môžu spôsobiť vážne poranenia pády pri rýchlej jazde na kolieskových korčuliach alebo ‚skejte', ak jazdec nemá prilbu.
"To, čo rozhodne o živote alebo smrti pacienta s vážnym úrazom mozgu, je zdravotná starostlivosť, ktorú dostane v prvej hodine. Predovšetkým prvá pomoc a urgentná nemocničná starostlivosť. Záleží teda na rýchlosti, s akou sa rýchla zdravotnícka pomoc k pacientovi dostane a jej vybavení. Ale dôležitá je i komunikácia medzi jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami a rýchlosť rozhodnutia o potrebe prevozu na lepšie vybavené pracovisko. Tak to bolo v prípade pacienta po zranení na skútri, ktorého prijali najprv v Poprade, ale vzhľadom na potrebu intenzívnej neurochirurgickej starostlivosti ho po niekoľkých hodinách previezli do Košíc," rozhovoril sa lekár Jednotky intenzívnej starostlivosti Kliniky detí a dorastu FNsP Košice MUDr. Milan Kurák.
Na tomto pracovisku prijmú ročne pätnásť až dvadsať detí s vážnym kraniocerebrálnym (mozgovolebečným) poranením. Najčastejšie ide o starších školákov a tínedžerov. Práve tí už totiž jazdia neraz riskantnejšie na bicykli, alebo sedia pri jazde v aute na prednom sedadle.
Nepodanie adekvátnej prvej pomoci spôsobuje odumieranie mozgových buniek, pričom následky zranenia sú potom ďaleko horšie. Nemocničná starostlivosť je zameraná na udržanie a monitorovanie životných funkcií, aby sa zabezpečili mozgu optimálne podmienky pre hojenie. Cieľom je predísť poškodeniu jeho ďalších buniek.
"Úmrtnosť pri ťažkých kraniocerebrálnych poraneniach je vo svete asi 30 percent. Traja z desiatich pacientov teda zomrú a približne rovnaký počet je viac alebo menej postihnutých. Ostatní sa vracajú do normálneho života. My máme minimálnu úmrtnosť, ale postihnutých detí je, žiaľ, pomerne veľa. Záleží na tom, koľko nervových buniek sa nám podarí u pacienta zachrániť," hovorí MUDr. Kurák, podľa ktorého je pre poskytnutie najkvalitnejšej zdravotnej starostlivosti takýmto pacientom dôležité, aby boli špičkové pracoviská sústredené v jednom centre. Ak totiž začne chorý alebo zranený v niektorej z okresných nemocníc krvácať do mozgu, trvá pol hodinu až hodinu, kým ho prevezú do Košíc na neurochirugiu. Pripraviť ho na operáciu a previezť na sál trvá takisto nejaký čas. Pritom každá minúta má pre pacienta rozhodujúci význam. Čím dlhšie totiž trvá nedokrvenie mozgu, tým závažnejšie následky to má na jeho funkcie.
MT: Úrazov sa dá predísť používaním bezpečnostných pásov, autosedačiek či ochranných prilieb
"Intenzívna liečba pacientov ťažkými úrazmi mozgu je veľmi nákladná predovšetkým v prvých hodinách a dňoch. Zasahuje záchranná služba, pričom niekedy je dokonca potrebný prevoz do nemocnice vrtuľníkom, nevyhnutné sú vyšetrenia, použitie špičkovej prístrojovej techniky, intenzívna starostlivosť, prípadne operačný neurochirurgický zákrok. Ale práve táto starostlivosť rozhoduje o prežití pacienta a vývoji jeho zdravotného stavu. Keď sa mozog trvalo poškodí, ostáva človek doživotne závislý na zdravotnej starostlivosti, čo je ďaleko nákladnejšie, ako urgentná prednemocničná a nemocničná starostlivosť. Nehovoriac o sociálnych dopadoch na rodinu postihnutého, ktorá sa neraz po takomto nešťastí rozpadá," vysvetľuje lekár.
Ako tvrdí, v našom regióne nie je organizačne doriešená intenzívna starostlivosť o deti. Na východe Slovenska totiž neexistuje jedno centrum s dostatkom prístrojového vybavenia a ľudského potenciálu. "Len v Košiciach sú dve jednotky intenzívnej starostlivosti. To, že neexistuje jediné centrum, je veľkou chybou, pretože sú takto odborníci i špičková technika roztrúsení na viacerých miestach. Ani jedno takto neumožňuje poskytovať tú najkvalitnejšiu starostlivosť 24-hodín denne, ako je to v Bratislave, Banskej Bystrici a Martine. Preto na východe republiky vypomáhajú s intenzívnou starostlivosťou o ťažko zranené deti aj oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny pre dospelých, čo tiež nie je šťastným riešením. Neurointenzívnu starostlivosť o pacientov po úraze mozgu by malo byť možné poskytnúť 24 hodín denne a to takému počtu detí, aký ju bude potrebovať. Avšak vzhľadom k nášmu technickému vybaveniu a personálnemu zabezpečeniu to momentálne nie sme schopní zabezpečiť. Našťastie ešte nenastala situácia, že by nám došli naraz dve alebo tri deti s ťažkým úrazom mozgu, pretože by sme sa o ne nemohli naraz postarať. Momentálne máme všetky štyri ventilátory obsadené a ak by nám poslali ďalšieho pacienta, museli by sme niektorého presunúť na iné pracovisko," dozvedáme sa.
Pacienti po vážnych mozgovo-lebečných úrazoch majú obvykle aj po vyliečení isté následky, ale lekári považujú za dôležité, ak sa im ich podarí vrátiť do normálneho života. V prípade deväťročného Martinka z Kežmarku tomu tak podľa všetkého bude. Chlapec je totiž schopný počítať a normálne rozpráva, postupne by sa mu mali navracať aj motorické funkcie. Aj keď jeho stav nevyzeral spočiatku nádejne, mozog detí sa regeneruje ďaleko lepšie, ako u dospelých pacientov, pretože funkciu poškodených častí mozgu môžu prebrať iné. Avšak poškodené mozgové tkanivo veda zatiaľ nedokáže obnoviť, lekári mu môžu pomôcť iba sa zahojiť.
Nepomerne lacnejšia ako liečba je pritom prevencia. Množstvu úrazov sa dá predísť aktívnou i pasívnou ochranou. Pripútaním sa bezpečnostnými pásmi v aute, používaním detských autosedačiek alebo prilieb pri jazde na bicykli a na kolieskových korčuliach. Legislatíva mnohých európskych krajín je tomu prispôsobená, naša túto skutočnosť zatiaľ opomína. Aj keď chýbajú právne páky, je na rodičoch, aby zvážili zvýšenie bezpečnosti svojich detí. Pretože ich životy sa nedajú ničím nahradiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári