Janette. Odišli sme odtiaľ okolo tretej ráno. Nešla ešte žiadna električka, preto som navrhol, aby sme šli do Košíc peši. Neviem, kto prišiel s nápadom ľahnúť si na cestu, a tak zastaviť nejaké auto. Odhováral som chlapcov od toho, upozorňoval som ich, aby to nerobili, že je to nebezpečné. Nepočúvali ma a ľahli si na cestu jeden vedľa druhého tak, že hlavy mali uprostred vozovky. Viackrát som im povedal, aby vstali, ale neurobili to a zostali tam ležať. Odrazu sa zľava objavilo auto a bez toho, aby pribrzdilo, ich všetkých troch prešlo...," opísal kritické okamihy pred tragickou nehodou vtedy 17-ročný Ivan H. Bol jediný zo štvorice oslavujúcich mládencov, ktorí nepodľahol kolektívnemu šialenstvu a nehazardoval so svojím životom. A už vôbec nie na krátkom úseku cesty, ktorý je povestný častými dopravnými nehodami.
Vedela o ňom aj 23-ročná Janette K., ktorá v októbri 2001 prevádzkovala Reštauráciu na Pereši. Napriek tomu, že si vypila, nasadla okolo tretej ráno do svojho Seatu Cordoba, otočila sa s ním a vyrazila smerom na Košice. Pri prejazde Perešom, v úseku, kde bola povolená rýchlosť 60 km/h Janette K. nezaregistrovala trio mládencov ležiacich na ceste v pravom jazdnom pruhu. Prešla po nich bez toho, aby pribrzdila. Šok, ktorý vodička utrpela, sa znásobil po vystúpení z vozidla, keď zistila, že smrteľne zranila 17-ročného Lukáša M., ktorý bol jej nevlastným bratom. Jeho o rok mladší kamarát Milan a 18-ročný Erik utrpeli ťažké zranenia, v dôsledku ktorých upadli do bezvedomia a prebrali sa z neho až o niekoľko hodín neskôr. Prvý sa liečil zo zranení pol roka, druhý mesiac.
Pod nehodu s tragickými následkami sa podpísali nielen mládenci, ktorí prišli na absurdnú myšlienku stopovať uprostred noci v polohe "ležmo", ale aj vodička Seatu Cordoba, ktorá riadila vozidlo po štátnej ceste č. I/50 nedovolenou rýchlosťou. Tá sa podľa znalca z odboru dopravy pohybovala v rozpätí 70 až 111 km/h. Navyše, Janette K. jazdila pod vplyvom alkoholu, podľa prepočtov znalcov ho mala v krvi 0,57- 1,19 promile. A to napriek tomu, že už vo februári 2000 bola za ohrozovanie účastníkov cestnej premávky kvôli jazde pod vplyvom alkoholu, riešená v priestupkovom konaní. Konanie vodičky kvalifikoval prokurátor ako trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa paragrafu 201 písm. b, Trestného zákona.
K tomu, že nemá na krku aj ublíženie na zdraví s následkom smrti, prispel najmä posudok znalca z odboru cestnej dopravy Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline. Vyplynulo z neho, že Janette K. by nezabránila nehode ani vtedy, keby dodržala šesťdesiatku. Zaregistrovať náhlu prekážku na ceste, ktorú vytvorili tri tmavé postavy mládencov, mohla totiž najskôr vo vzdialenosti 27 metrov a aby stihla ubrzdiť, musela by ísť maximálnou rýchlosťou 47 km za hodinu.
"V ten večer som pred jazdou v čase od 21.40 do 23. hod. vypila asi dve a pol deci šampanského a okrem toho ešte dve vodky," uviedla pri prvom výsluchu Janett K. Po uplynutí piatich mesiacov svoju výpoveď doplnila nasledovne: "Po nehode som sa vrátila do reštaurácie po občiansky preukaz a pretože som bola z toho čo sa stalo, otrasená, vypila som deci slivovice. Potom som odišla späť k autu a tam som si dala ešte jedno poldeci. O čosi neskôr som sa podrobila dychovej skúške...," tvrdila vodička.
Z výpovedí svedkov, čo boli v kritický večer účastníkmi osláv, ktoré sa konali v pohostinstve, trio z uvedenej štvorice mládencov nevynímajúc vyplynulo, že Janetta požívala alkohol aj pred nehodou. "Nevidel som u nej žiadnu fľašu, ani ona sama ma neupozornila na to, že si po nehode vypila," uviedol príslušník dopravnej polície, ktorý urobil Janette K. dychovú skúšku. Zo záverov posudku znalcov z odvetvia súdneho lekárstva je zrejmé, že obžalovaná požila pred nehodou väčšie množstvo alkoholu, ako uviedla. Spätným prepočtom zistili, že v čase nehody mala v krvi 1,19 - 1,23 promile alkoholu v krvi. V čase vykonávania uvedených analýz, sa vodička nachádzala v tzv. vylučovacej fáze, takže je veľmi pravdepodobné, že po dopravnej nehode už nepožila žiadny alkohol.
Z čítania listinných dôkazov a charakteristík na obžalovanú vyplynulo, že doposiaľ nebola trestaná, má kladné hodnotenia z miesta bydliska, a v evidenčnej karte vodiča má jeden záznam. Skutok, pre ktorý sa zodpovedala pred Okresným súdom Košice II úprimne oľutovala. Za jazdu pod vplyvom alkoholu si vyslúžila 8 mesiacov s podmienečným odkladom na jeden a pol roka. Súčasťou trestu je aj štvorročný zákaz jazdy na všetkých druhoch motorových vozidiel.
Ako odznelo v odôvodnení, "stupeň nebezpečnosti konania obžalovanej pre spoločnosť spočíva v tom, že po požití alkoholických nápojov riadila vozidlo v ľahkom stupni opitosti, čím ohrozovala ostatných účastníkov cestnej premávky. A to napriek tomu, že za jazdu pod vplyvom alkoholu už bola predtým postihnutá v priestupkovom konaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári