Včera otvorili jej pracovníci spoločne s generálnym riaditeľom Železníc SR Ladislavom Saxom novú administratívnu budovu, ktorá vznikla prestavbou z polorozpadnutej uhelnej kotolne. Ako sme sa dozvedeli, stavbu zrealizovala bratislavská stavebná spoločnosť, pričom investora nestála prestavba nič. Údajne ju splatili dodávkou podvalov.
Na jednej strane by sa teda zdalo, že pracovníci tejto spoločnosti mali slávnostný deň. Na strane druhej je však ochromená výroba a s tým súvisí i nevyhnutné prepúšťanie. Ešte predtým, než sme sa o tom bavili s kompetentnými, bola prestrihnutá slávnostná páska pri vchode do budovy. "Od roku 1987 som tu pracoval ako vedúci prevádzky. Toto bolo, akési srdce prevádzky, bola tu kotolňa na výrobu pary. Bolo to staré zničené a stále poruchové. Keď som šiel ráno do práce a počul, že je ticho, vedel som, že je zle," spomína si na minulosť Ladislav Saxa.
Ako dodáva, železnice SR vlastnia 46 % podiel majetku tejto firmy. "Tu sa začali pred polstoročím vyrábať betónové podvaly. Prešli rôznymi inováciami a tie, ktoré sa vyrábajú dnes zvádnu aj rýchlosť 160 kilometrov za hodinu. Pracuje tu veľa ľudí, ktorí tu prežili celý život," vysvetľuje L. Saxa.
Za socializmu tu pracovalo 160 ľudí, minulý rok 120 zamestnancov. "Ale výkony sa robili väčšie ako za socializmu. Vzhľadom na reštrikciu, ktorú majú železnice v štátnom rozpočte odoberieme v tomto roku menej podvalov, ako sa pôvodne počítalo. Preto je nutné znížiť stav pracovníkov. Myslím si však, že nebude problém spustiť výrobu hneď na to ako sa spustí stavanie koridorových tratí. Pre železnice je táto fabrika dôležitá, máme zanedbané štreky a je potrebné ich obnovovať. Zatiaľ nie sú peniaze, ale budú. Bol som minulý týždeň v Bruseli a rokovali sme s generálnym riaditeľom Združenia európskych železníc a bavili sme sa o kohéznych fondoch, ktoré nahradia fondy ISPA. Keď dnes dostávame ročne z ISPY ročne 2-3 miliardy korún ročne na železnice, od roku 2004 po vstupe Slovenska do Únie sa táto suma zvýši štyrikrát," uzavrel L. Saxa.
Akciová spoločnosť vznikla po rozdelení republiky a od roku 1995 sa stali akcionárom Železnice SR. "Prvý, druhý rok firma fungovala, robila sa širokorozchodnej trate, potom prišiel útlm. V posledných rokoch sme išli do červených čísel.
Po voľbách vznikla situácia, že nie je toľko roboty. Žiaľbohu máme vysoké pohľadávky na železnici, po rozdelení tam platby nejdú. Sú problémy, naši dodávatelia nám odmietli dodávať materiál, pokiaľ nevyrovnáme staré resty. Na železnici nám povedali, že už toľko podvalov nebudú potrebovať, nemajú peniaze. Sme nútení zrušiť jednu zmenu, čo činí 25 ľudí, ktorí musia odísť, šestnásť z nich je u nás zamestnaných na dobu určitú," povedal nám generálny riaditeľ Železničnej priemyselnej stavebnej výroby v Čani Ing. Anton Lakatoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári