predchádzajúceho vedenia spoločnosti.
Zopakujme, že vyšetrovateľ obvinil prvých šesť osôb z predchádzajúceho vedenia, ktoré v období, keď spoločnosť uzatvárala podľa polície zmluvy o pôžičkách a tichom spoločenstve, podvodne vylákali od občanov finančné prostriedky a následne sa obohatili.
Podvodné konanie malo spočívať v tom, že títo nevyvíjali podnikateľskú činnosť zameranú na tvorbu zisku, uzatvárali nevýhodné zmluvy, využívali finančné prostriedky na zakladanie iných firiem, a tak spôsobili svojim veriteľom škodu na istinách v sume 69 miliónov korún, čím poškodili 8 000 klientov spoločnosti.
Horňák odmieta toto tvrdenie s tým, "že uvedené suma predstavuje iba približne 9 percent z objemu získaných pôžičiek, preto nie je možné konštatovať, že bolo poškodených všetkých 8 000 klientov".
O uzavretých zmluvách je podľa neho predčasné hovoriť, "pretože až výsledky a následná podnikateľská činnosť môžu s konečnou platnosťou toto tvrdenie vyvrátiť, alebo potvrdiť".
Horňák ďalej uvádza, že v čase začatia trestného konania v marci roku 2002, nebolo možné jednoznačne hodnotiť výsledky hospodárenia spoločnosti Sporoinvest a.s., okrem iného aj z dôvodu, že všetky písomnosti týkajúce sa podnikania spoločnosti po nástupe nového majiteľa zabavili orgány činné v trestnom konaní. "A tieto nám boli vrátané až začiatkom decembra roku 2002."
Zablokovanie účtov vraj spomalilo uhrádzanie záväzkov.
"Orgány činné v trestnom konaní rovnako zablokovali všetky účty spoločnosti a tým je znemožnili vyvíjať akékoľvek podnikateľské aktivity smerujúce k dosiahnutiu zisku a priebežnému vyrovnaniu záväzkov spoločnosti. Až v mesiaci október 2002 boli účty spoločnosti postupne odblokované a tým bolo umožnené začať realizovať jeden z nosných podnikateľských zámerov spoločnosti, a to Obchodno-administratívne centrum Corvinus."
Sporoinvestu pred vyše dvoma týždňami opäť zablokovali účty, čo napriek písomným dotazom vedenia spoločnosti o dôvode nebolo podľa Horňáka nebolo dodnes vysvetlené "a znamená to opätovné obmedzenie podnikateľských aktivít na základe rozhodnutia štátnych orgánov".
Horňák napokon uvádza, "že spoločnosť Sporoinvest, a. s. od nástupu nového vedenia nepokračuje v aktivitách, ktoré sú predmetom vzneseného obvinenia, práve naopak, všetku svoju snahu smeruje na uspokojenie veriteľov. V súčasnosti viac ako 80 percent klientov prejavilo novému vedenia dôveru formou podpísania dodatkov k existujúcim zmluvám, týkajúcich sa predĺženia lehoty splatnosti a zmeny úrokových sadzieb".
V tejto súvislosti Sporoinvest upozorňuje, že uzavreté zmluvy o pôžičke, prípadne o tichom spoločenstve sú platné a väčšina pohľadávok veriteľov nie je splatná.
Podľa vyjadrenia hovorcu justičnej polície budú veritelia spoločnosti vyzvaní, aby uplatnili svoj nárok na náhradu škody na miestne príslušných úradoch justičnej polície SR v trestnom konaní.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári