dvoch jubileí, 100. výročia otvorenia 1. expozície Východoslovenského múzea a 30. výročia sprístupnenia Múzea Martina Benku v Martine.
V expozícii je 85 diel a podstatnú časť tvorí 24 olejomalieb na plátne z 20. až 30. rokov minulého storočia. Vystavené sú tiež verejnosti neznáme diela, ktoré významne dotvárajú obraz o zameraní ich tvorcu. Je tu aj množstvo diel s výjavmi zo severného a východného Slovenska.
Kurátorka výstavy Anna Oláhová sa snažila urobiť výber od najranejšej polohy autora až po jeho diela zo rokov 60, ktoré uzatvorili jeho tvorbu. "Najstaršie je z roku 1910, je to olejomaľba na kartóne a posledným obrazom je ‚Matkina neha' z roku 1955 - 1960. Prierez tvorbou je obsiahnutý v olejomaľbách na plátne a v olejoch na kartóne kde sa objavujú jednotlivé lokality Slovenska a tematické zameranie Benkovej tvorby v najširšom výbere. Sú tu aj veľmi významné diela pre samotného autora, ktoré sú nielenže všeobecne známe ale istým smerom posunuli samotného Benku vo svojom výtvarnom snažení. Dielo, ktoré ho priamo ovplyvnilo je Slnečný svit v lese z roku 1912, ktorý predal na výstave v pražskom Rudolfine o rok neskôr. Za tieto peniaze sa vybral na študijnú cestu na Slovensko. Odvtedy si ho nesmierne zamiloval a pravidelne sa po ňom celý život túlal. Prichádzal najprv z Prahy, kde žil 30 rokov. Do našich zbierok sme štúdiu Slnečný svit zakúpili až po maliarovej smrti," prezradila Anna Oláhová.
Vidieť dielo Martina Benku v takomto rozsahu sa v týchto končinách nepodarí len tak ľahko. Takáto výstava v Košiciach nebola 34 rokov. A oplatí sa ju vskutku navštíviť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári