útoky rôznych "dobrodruhov" aj na civilné obyvateľstvo v Košickom kraji. Ich najdôležitejšou úlohou by v takomto prípade bolo včasné varovanie obyvateľstva pred ohrozením a následná evakuácia z ohrozeného priestoru. Keďže ako nám povedal prednosta KÚ Ján Dolný, dopredu sa nedajú vylúčiť ani teroristické útoky, odbor COaO venuje zvýšenú ochranu najmä objektom, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí. Prednosta krajského úradu už skôr vydal príkaz na vykonanie mimoriadnych opatrení na území Košického kraja. V rámci opatrení pracovníci CO preverujú funkčnosť všetkých prostriedkov civilnej ochrany obyvateľstva a obrany.
Podľa slov šéfa spomínaného odboru A. Salanciho disponujú Košice najmodernejším varovným systémom ovládaným rádiovým signálom. V prípade toho najhoršieho by boli obyvatelia informovaní o vývoji situácie nielen zvukom sirén, ale taktiež by ich "vysielanie" bolo doplnené hovorenou informáciou. Okrem toho môžu priamo vstúpiť do vysielania viacerých verejno-právnych, ale aj súkromných rozhlasových staníc. Na zvýšenie informovanosti takisto môžu využiť aj mobilné prostriedky polície a hasičov.
V Košiciach je k dispozícii 25 plynotesných krytov s kapacitou pre takmer 4 500 osôb a 162 odolných krytov s kapacitou 30 270 ľudí. Okrem toho by sa v pivničných priestoroch vedelo pomestiť vyše štvrť milióna Košičanov, čo by malo postačovať. V prípade zabezpečnia masiek s filtrami by tie "obslúžili" 91 percent dospelých obyvateľov a 95 percent školopovinných detí.
Ako uviedol A. Salanci, ochranné masky a filtre sú účinné len voči bojovým otravným látkam a bojovým biologickým prostriedkom, nie však voči priemyselným škodlivinám ako je chlór, alebo čpavok. Pokiaľ ide o ich spoľahlivú účinnosť A. Salanci dodáva, že ich technickú dokonalosť preverovali vo francúzskych laboratóriách a testy dopadli na jednotku.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári