totiž trpí vážnymi finančnými problémami. Základné školy dostali začiatkom roka prvú decentralizačnú dotáciu, ktorá im však na bežnú prevádzku zďaleka nestačí. Stav je natoľko vážny, že sa nahlas hovorí o kolapse niektorých zariadení. Mnohí starostovia hovoria, že školy vrátia opäť pod okresný úrad. Zákon síce pripúšťa túto možnosť, ale ak sú dôvodom rozpočtové problémy, tak v tom prípade to nie je možné.
Starostovia obcí v súčasnosti apelujú na ministerstvo financií, aby prehodnotilo výšku rozpočtov. Dali hlavy dokopy, každá z obcí spočítala, koľko jej na prevádzku školského zariadenia chýba. Tento dokument bol doručený na spomínané ministerstvo, avšak odpoveď neprišla žiadna.
"Všetko riešime spoločne so Združením miest a obcí Slovenska a o probléme by sme mali jednať na najbližšom rokovaní. Dokument, ktorý sme spracovali spolu so starostami obcí, som osobne doručil na ministerstvo financií, ako aj rezort školstva. Žiadna odpoveď nedošla, krčia plecami, vraj nemajú peniaze. Dokonca som tam bol dvakrát osobne, situácia je však podobná na celom Slovensku," hovorí starosta obce Valaliky Ing. Milan Tóth a dodáva, že škola v ich obci funguje už len takpovediac zo zotrvačnosti. "Na dofinancovanie minulých dlhov nám chýba 1,6 milióna. Navyše už v tomto školskom roku nemáme uhradené faktúry za 740-tisíc korún, a ak k tomu pripočítam aj faktúru za strop, ktorý padal žiakom na hlavu, vo výške 370-tisíc, je tu ďalší milión. Dodávatelia hrozia, že ak nebudú zaplatené splátky, jednoducho školy od energií odpoja. Predtým sa našli peniaze na oddlženie, rokovalo sa centrálne a aj dodávatelia počkali. Teraz to však musí robiť každá obec samostatne za svoju školu, mesto to má ešte ako-tak jednoduchšie, rokuje za všetky školy, ale my? Neviem, dokedy vydržíme, dlho už nie, najradšej by sme sa škôl zbavili. Záleží len na tom, kedy si povieme: Vážení, a dosť!" dodal M. Tóth.
Podľa vedúcej odboru školstva Okresného úradu Košice-okolie Evy Fazekašovej problémy nastali aj kvôli tomu, že hlavní dodávatelia energií začali žiadať prvé splátky. "Finančná dotácia nestačí, aby si obce vyrovnali podlžnosti voči týmto dodávateľom."
Primátor Moldavy nad Bodvou Ing. Štefan Zachariáš považuje za nutnosť nájsť čo najskôr konkrétne riešenie. "Poddimenzované sú základné i materské školy. Mám údaje, podľa ktorých školám chýba v priemere asi 22 percent finančných prostriedkov do dofinancovania v tomto roku. Predpokladám, že sa s touto, dá sa povedať všeobecnou situáciou, niečo čoskoro udeje. Musí sa! Vedenie Združenia miest a obcí Slovenska rokovalo s ministrom školstva, stretnutie by malo pokračovať na najbližšom zasadaní už aj za prítomnosti zástupcov ministerstva financií," hovorí Š. Zachariáš.
Starosta Bohdanoviec Peter Zeleňák tvrdí, že aj keď školu okresu vrátiť nemôže, tá sa zavrie sama. "Naša škola je štyridsaťročná a nič sa tam nerobilo za tie roky. Okná sú popribíjané klincami, pretože to už ani nedrží pokope, WC v dezolátnom stave, komíny neexistujú, skrátka problém na problém. Ak nebudú peniaze, dodávatelia nás jednoducho odpoja a škola skončí. My si nemôžeme predsa zobrať na prevádzku školy pôžičku. Kam by sme dospeli?"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári