nepotvrdila, skutočnosť je iná. "Ešte v piatok sme dostali informáciu, že klusavka, čiže screpia sa u našej ovce potvrdila."
Prvé podozrenie vzniklo na základe výsledku laboratórneho vyšetrenia detekciou scrapie priónového proteínu technikou Western-Blott v Štátnom veterinárnom ústave vo Zvolene. Tento výsledok so stopercentnou istotou zo vzorky mozgového tkaniva potvrdil aj Neuroimunologický ústav SAV v Bratislave.
Prísne veterinárne opatrenia, ktoré vydala Regionálna veterinárna správa Košice-okolie, sú naďalej v platnosti až do odvolania. "Musíme zlikvidovať, všetkých jej potomkov. To však nehrozí, lebo potomkov nemala. Dnes utratíme len jej sestru, pretože pochádzala z dvojčiat. Bude to vedené ako špecifický rizikový materiál a opäť sa z nej vzorky budú posielať na špeciálne laboratórne testy," dodal I. Kováč.
Z celej situácie sú na farme v Novej Bodve dosť znechutení. Podľa slov riaditeľa PD si situáciu nevedia vôbec vysvetliť: "Vôbec si nevieme predstaviť, ako by sa u nás mohla ovca nakaziť klusavkou. Máme o nej všetky papiere, preukaz o pôvode, aj preukaz o pôvode jej otca. Samozrejme, naše ovce kŕmime len dovolenými krmivami, v žiadnom prípade nie bielkovinami živočíšneho pôvodu."
Na Slovensku bolo zatiaľ vždy s negatívnym výsledkom na screpie vyšetrených celkovo 2 565 oviec. Klusavka postihujúca mimo oviec aj kozy patrí medzi transmisívne spongiformné encefalopatie (TSE) a práve z tejto choroby sa podľa jednej z odborných teórii mala vyvinúť vo Veľkej Británii aj známa nákaza BSE.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že doposiaľ nebolo nikdy preukázané riziko prenosu klusavky oviec na človeka.Turnianská ovca nejavila žiadne klinické príznaky ochorenia. Vzorka mozgového tkaniva bola vyšetrená v rámci monitoringu scrapie vykonávaného v SR, podľa ktorého sa vyšetrujú bahnice nad 18 mesiacov veku zabité na ľudskú výživu.
* * *
Regionálna veterinárna a potravinová správa v Košiceokolie vydala nasledovné opatrenia:
1. zákaz predaja a premiestňovania oviec a kôz z farmy a uzatvorenie hospodárskeho dvora
2. vykonať súpis zvierat na farme podľa dátumu a miesta narodenia, druhu a kategórie
3. identifikovať pôvod podozrivého zvieraťa, jeho rodičov a potomstva, miesta ich ustajnenia, vrátane ich premiestnení
4. začať pátranie po zdroji ochorenia (vyšetrenie zamerané na pôvod krmív v dobe predpokladaného infikovania zvieraťa)
5. denne zabezpečiť klinické vyšetrenie ustajnených zvierat
6. zabezpečiť uzavretý obrat stáda
Na slovensku bolo v roku 2002 spolu vyšetrených 2003 kusov oviec a v roku 2003 k 10.3.2003 vyšetrených 562 kusov oviec, všetky s negatívnym výsledkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári