nebankových inštitúcií. V priestoroch košickej prezidentskej kancelárie sa stretol s ich troma zástupcami. Na rozdiel od piatku sa niesla ich diskusia v kultivovanom duchu a nepublikovateľné nadávky tentoraz zostali pred dverami prezidentskej kancelárie...
Po poldruhahodinovej debate prišli obe strany k záveru, že problém takto oklamaných občanov by sa mal riešiť ako v susednej Českej republike, teda formou prijatia zákona o ich čiastočnom odškodnení. Prezident R. Schuster je dokonca ochotný zorganizovať stretnutie s predsedom parlamentu P. Hrušovským, premiérom M. Dzurindom a predstavitelia príslušných rezortných ministerstiev, na ktoré by pozval aj zástupcov združení poškodených občanov.
"Napriek tomu, že z ich strany možno očakávať nesúhlasný postoj, mám na tento problém svoj názor. Hovoril som o tom vo svojom minuloročnom vystúpení v NR SR, že túto vec nemôžeme hodiť za hlavu. Je tam aj spoluzodpovednosť vlády, pretože tieto organizácie vznikli s jej vedomím, podnikali tu a až sa stalo to, čo sa stalo, mali by sme hľadať čiastočné riešenie na odškodnenie," doslova uviedol prezident.
Ako uviedol, existuje uznesenie NR SR z roku 2002, ktoré hovorí o potrebe nájsť vhodné riešenie aspoň pre čiastočné odškodnenie a on vraj bude trvať na tom, aby sa splnilo. Výška čiastočného odškodnenia bude podľa oboch strán závisieť od vôle všetkých zainteresovaných ako aj od úspechu speňaženia majetku skrachovaných firiem v konkurzných konaniach. Podľa šéfa združenia klientov Horizontu a B.M.G. Invest L. Skálu by na odškodenie nemuseli ísť prostriedky priamo zo štátneho rozpočtu. Výšku "odškodného" však konkretizovať nechcel. Najschodnejšou alternatívou by podľa neho mala byť možnosť odškodniť klientov prostredníctvom úrokov získaných z pôžičiek v NBS, čo je forma, akou sa napríklad odškodňovali obete holokaustu v Nemecku. "Časový horizont v takomto prípade odhadujem na 5 - 10 rokov," skonštatoval, pričom by sa podľa neho v takomto prípade najskôr potešili najstarší klienti.
L. Skála pochválil prezidenta za to, že ako jediný ústavný činiteľ zareagoval na to, že je potrebné odškodniť 300-tisíc poškodených. Predseda Ústavného súdu Ján Mazák zasa zástupcom poškodených občanov vysvetlil, že riešenie ich problému je v plne v kompetencii všeobecných súdov v konkurznom konaní, a preto ten "jeho" nemá možnosť konať v tejto záležitosti. Prítomní predseda krajského súdu v Košiciach Imrich Volkay, na ktorom sú podané konkurzy na nebankové subjekty, potvrdili R. Schusterovi, že na vybavovanie týchto káuz majú málo ľudí.
Na výsledky rokovania si pred košickou prezidentskou kanceláriou počkalo asi 50 oklamaných klientov nebankoviek. Hoci svojich "bossov" počúvali takpovediac s otvorenými ústami, mnoho konkrétneho im sľúbiť nemohli. Mnohí preto netajili svoju nespokojnosť. "Uvidíte, že nakoniec pustia na slobodu aj Fruniho s Majským! Ale potom vezmem samopal a postrieľam celú tú mafiu," vyznal sa nám jeden východniar, ktorý ešte dodal, že potrebné skúsenosti na to má už z druhej svetovej vojny, kde pôsobil ako partizán... A tak azda jedinou spokojnou účastníčkou stretnutia bola Košičanka Božena Miháliková, ktorá po jeho skončení odovzdala prezidentovi darček v podobe veľkonočných vajíčok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári