Košiciach, ktorý pojednávanie s majiteľkou firmy 41
Predseda Spoločnosti na ochranu občanov poškodených záložňami (SOPOZ) so sídlom v Košiciach Vincent Jasaň povedal, že odročenie znamená ďalšie zdržanie v súdnom konaní. Dôvodom odročenia je námietka zaujatosti, ktorú obžalovaná vzniesla proti jednému zo sudcov - členov senátu.
O námietke musí rozhodnúť Najvyšší súd (NS) SR a preto celý rozsiahly spisový materiál poputuje do Bratislavy. "My, poškodení, si myslíme, že obžalovaná by nemala mať právo neustále podávať námietky, pre ktoré bolo pojednávanie už niekoľkokrát odročené. Taktiež sa nazdávame, že súd by nemal zakaždým vyhovieť námietkam obžalovanej," zdôraznil Jasaň.
Zároveň pripustil, že súdy sa držia litery zákona, ktorý dáva obžalovaným pomerne veľké práva. Na druhej strane však zdôraznil, že ide o zákony, ktoré sú na dnešné časy už zastarané. Obe platné základné trestnoprávne normy - Trestný zákon aj Trestný poriadok - sú ešte z roku 1961, kedy podľa jeho slov bola celkom iná situácia. "V bývalom režime išlo v prvom rade o to, aby štát chránil pred zlodejmi a podvodníkmi svoj majetok. Od tých čias sa veľa zmenilo, dnes nie sú v hre peniaze štátu, ale vo všetkých kauzách nebankových inštitúcií ide len a len o peniaze nás občanov," vyhlásil. A práve z toho by podľa Jasaňa mali vychádzať príslušné právne normy. "Vyzerá to tak, že orgány činné v trestnom konaní prihliadajú na práva obvinených a nás poškodených doslova ignorujú," zdôraznil.
Podľa predbežných odhadov do nebankových finančných inštitúcií vložilo svoje vklady približne 250 až 300-tisíc veriteľov. Výška jednotlivých vkladov fyzických osôb sa pohybuje v rozmedzí od tisícky až po niekoľko desiatok miliónov Sk, pričom niektoré osoby mali s nebankovými subjektmi uzatvorených aj viacero zmlúv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári