Vsi, Trebišove, Rožňave a Michalovciach. Kraj však s nimi zažíva doposiaľ nebývalé starosti, keďže doteraz štát za nich nezaplatil niekoľko sto miliónov dlhov ešte z éry, keď patrili pod ministerstvo zdravotníctva. Dlhy pritom každý deň rádovo narastajú o milióny, len za január dosiahli 40 miliónov korún...
"Chceme zastaviť ich ďalšie zadlžovanie a dosiahnuť stav vyrovnaného hospodárenia, avšak nie za cenu znižovania kvality poskytovaných služieb. Zámerom je predovšetkým využívať vnútorné rezervy nemocníc pri eliminácií nákladov a zvýšenie efektívnosti ich hospodárenia. Všetci riaditelia nemocníc majú záujem pripraviť a zrealizovať ozdravné opatrenia, kktorými chcú znížiť výdavky a naopak zvýšiť vlastné príjmy nemocníc," skonštatoval predseda KSK Rudolf Bauer.
Nemocnica s poliklinikou svätej Barbory v Rožňave má za január 2003 dlh 11,6 milióna korún. Aj preto chce manažment zrušiť 50 z terajších 90 psychiatrických lôžok a do nevyužívaného pavilónu plánujú presťahovať DSS z Jasova, čo nemocnici ušetrí ročne okolo 6 miliónov korún.
Spišskonovomestská nemocnica má neuhradené faktúry za vyše 33 miliónov korún + 6 miliónov za penále. Za január jej pribudli nové dlhy za vyše 5 miliónov korún. V rámci reštrikčných opatrení plánuje riaditeľ znížiť počet zamestnancov o 38 a výrazne sa obmedzia aj služobné cesty a školenia.
Podobne je na tom aj nemocnica s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach má nový dlh za január 11,6 milióna korún. "Ozdravný" režim nastane redukciou počtu lôžok o 106, pričom 45 najmä obslužných pracovníkov skončí na úrade práce.
Nemocnica s poliklinikou Trebišov prešla pod správu KSK s dlhom vyše 123 miliónov korún. V nastúpenom trende pokračovala aj v januári, keď jej dlh vzrástol o vyše 11 miliónov. Vedenie trebišovskej nemocnice preto prišlo so zlepšovákom a vytvorilo nákladové a im nadradené hospodárske strediská fungujúce podľa zásady každý za svoje. To v praxi znamená, že za hospodárske výsledky zodpovedajú už aj nižší riadiaci pracovníci. Okrem zvýšenej zodpovednosti za úspornosť a hospodárnosť prevádzky a dodržiavanie finančnej disciplíny bol vedúcemu hospodárskeho strediska zvýšený aj rozsah právomocí.
"Takýto model fungovania vnímame ako vzorový a chceme ho zaviesť aj v ostatných nemocniciach," tvrdí R. Bauer.
Ten sa zároveň chce obrátiť na daňové úrady a Sociálnu poisťovňu so žiadosťou o neuplatnenie sankčných úrokov, penále a poplatkov z omeškania voči spomínaným štyrom nemocniciam, ktoré sú v správe KSK. "My finančnými prostriedkami na tento účel nedisponujeme a štát sa zaviazal vyrovnať iba istiny dlžôb nemocníc. Kto uhradí spomínané finančné sankcie je stále otázne," dodal R. Bauer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári