právna úprava rozširuje okruh organizácií, v ktorých budú môcť občania vykonávať civilnú službu, na hasičské a záchranné zbory. Mladí muži však nebudú nasadzovaní do priamych zásahov. Podieľať by sa mali len na pomocných prácach, napríklad pri kontrole a údržbe techniky, či plnení vriec pieskom.
V septembri minulého roka územné vojenské správy evidovali vyše 6200 občanov čakajúcich na povolenie výkonu civilnej služby. Tento nárast spôsobila predchádzajúca novelizácia z roku 2000, ktorá značne zredukovala počet zamestnávateľských organizácii vytvárajúcich pracovné miesta vhodné na absolvovanie civilnej služby. V praxi je na výkon civilky neumiestniteľných asi 2000 občanov s neukončeným alebo len so základným vzdelaním, ktorí môžu vykonávať iba pomocné práce. Zákonne stanovení zamestnávatelia nejavia o týchto mladých mužov záujem.
Civilnú službu bude možné absolvovať na základe novej úpravy v zamestnávateľských organizáciách štátu alebo územnej samosprávy pôsobiacich pri zdolávaní požiarov, poskytovaní pomoci a vykonávaní záchranných prác pri haváriách, živelných pohromách alebo pri iných mimoriadnych udalostiach. Ďalšími organizáciami sú tie, ktoré pôsobia v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti a sociálnej pomoci, školstva, kultúry a ochrany životného prostredia. Členovia reholí, duchovní a diakoni budú môcť vykonávať civilnú službu v organizáciách cirkví a náboženských spoločností.
Civilnú službu vykonáva občan v prípade, že odoprie povinnú vojenskú službu, pretože je to v rozpore s jeho svedomím alebo náboženským presvedčením. Jej dĺžka je podľa zákona 1,5 násobkom trvania povinnej vojenskej služby, čo je v súčasnosti 13,5 mesiaca. Novela by mala nadobudnúť účinnosť 1. júna tohto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári