spravodlivosti (MS) SR. Umožní to zákon o mediácii, ktorý ako na tlačovej konferencii uviedla pracovníčka uvedeného rezortu Eva Ripcová, je už na svete. Ak v apríli prejde legislatívnym procesom, parlament by o ňom mohol rozhodnúť už v októbri.
Ide o projekt mediácie, ako alternatívneho riešenia sporov, v ktorom neutrálna osoba, tzv. mediátor, pomáha stranám, ktoré sa sporia, hľadať a dospieť k dohode rokovaním. Mediátor nerozhoduje a neformuluje dohodu, je odborníkom na proces, nie na obsah sporu. Realizátorom uvedeného projektu, ktorý v týchto dňoch po 15 mesiacoch vstúpil do záverečnej fázy, je rezort MS SR s podporou a finančným krytím britskej vlády.
"Cieľom Európskej komisie je dostať mediáciu do legislatívy členských štátov, pretože súdy majú svojskú, rigidnú a zdĺhavú procedúru," zdôraznil riaditeľ projektu za britskú stranu Bill Marsh. Poukázal pritom na to, že mediácia je rýchla, neformálna a menej nákladná metóda mimosúdneho riešenia sporov. Využíva ju veľa Britov, ale svoje uplatnenie si našla aj v Taliansku, Holandsku, Rusku a postupne sa rozširuje aj do krajín vyšegradskej štvorky.
Podľa informácií, ktoré odzneli vo štvrtok na tlačovej konferencii, na Slovensku už vznikla Asociácia mediátorov, ktorá má zatiaľ 56 členov. Pripravovaný zákon o mediácii ráta s tým, že profesionálni mediátori absolvujú školenia. Organizovať ich budú inštitúcie s akreditáciou Ministerstva školstva SR a ich absolventi získajú osvedčenie.
To, či budú mať dostatočné schopnosti získať si dôveru "nedôverčivých" Slovákov, resp. nájsť akceptovateľné a najmä realizovateľné riešenia pre sporiacich sa účastníkov, ukáže čas. Faktom však je, že je to jedno z riešení, ako odbremeniť súdy, ktoré sa doslova ´topia´ v haldách nevybavených spisov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári