riaditeľ Colného úradu Košice JUDr. Jozef Pavlovský, práca košických colníkov bola ohodnotená pozitívne a to aj v kľúčovej oblasti, ktorou je napĺňanie zdrojov v štátnom rozpočte.
"Vlani sme dosiahli historické čísla," hovorí J. Pavlovský. "Vybrali sme 7,97 miliardy korún, čo je o osem percent viac ako v predchádzajúcom roku. Znížili sme aj pohľadávky po lehote splatnosti, ktoré sa znižujú len veľmi ťažko. Polehotné pohľadávky sa postupne od roku 1991 vyšplhali až na úroveň prevyšujúcu 310 miliónov korún. V posledných rokoch sa ich rast zmiernil, medziročne pribúdali rádovo už len v státisícoch. Tieto pohľadávky sme znížili na súčasných 288 miliónov korún. Veľmi dobre sme odštartovali aj novú agendu, ktorá prešla na colnú správu a tou sú nepriame dane z minerálnych olejov."
V súvislosti s pripravovaným vstupom Slovenska do Európskej únie vyvstáva otázka, čo bude zrušenie hraníc znamenať pre colnú správu. Vyvstane potreba výraznej redukcie pracovníkov colnej správy? "Samozrejme, že sa na tieto zmeny pripravujeme. Počíta sa s tým, že colná správa by mala v tejto súvislosti znížiť počty zamestnancov len o 180 z celkového počtu asi päť tisíc pracovníkov. Hranice síce odpadnú, zaniknú niektoré vnútrozemské pobočky, ale odborne zdatní colníci dostanú možnosť prejsť práve pod toto nové oddelenie nepriamych daní," vysvetlil J. Pavlovský.
Toto oddelenie má momentálne 15 zamestnancov, počíta sa s potrebou 104 ľudí. Pod colné úrady by mala prejsť aj správa ďalších štyroch spotrebných daní - z liehu, tabaku a tabakových výrobkov, vína a piva.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári