ten istý deň, ale o hodinu skôr debatoval na KÚ prezident SR Rudolf Schuster s predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy, museli dole vo vestibule počkať, kým sa uvoľní zasadačka. Najväčšia "zábava" nastala tesne po tom, čo rozvášenený dav zbadal prezidenta. Ľudia zatarasili východ z budovy a ochranka mala čo robiť, aby poniektorí "inicatívni" jedinci prezidenta nenapadli. A to nielen slovne... No keďže hlava štátu viackrát deklarovala, že je prezidentom všetkých občanov, pristavila sa pri hlúčiku rozvášnených dôchodcov.
"Všetci ste nás len ožobráčili. Viackát sme vám písali, no nielen vy, ale ani iní predstavitelia tejto ... vlády ste nám neodpovovedali. Môžete mi vyliezť na...," vykričal R. Schusterovi značne rozčúlený občan. Ochrankári mali najviac práce s veriteľom, ktorý sa prostredníctvom svojej bakuľky, domáhal vrátenia svojich 50 000 Sk, ktoré mal odložené na pohreb. "Nič pre nás nerobíte. Hanba! Chudáčik Majský! Pracovali sme pre túto republiku a teraz sme na mizine! Peniaze išli na SOP-ku, Všade vládne korupcia!," to sú azda tie najmiernejšie výkriky rozvášneného davu, ktoré padali na hlavu prezidenta.
Veritelia nezabudli ani na ministra zdravotníctva R. Zajaca, ktorého vraj "treba zodrať z kože, lebo zdiera ľudí" a takisto ani na premiéra M. Dzurindu, či ministra financií Ivana Mikloša. Vyjadrenia na ich adresu by však novinový papier nezniesol.
Prezident sa ľuďom snažil trpezlivo vysvetľovať, že on za pád nebankoviek zodpovedný nie je. Povedal im, že ich osud mu síce nie je ľahostajný, no nemá žiadne právomoci, aby im mohol pomôcť. Pripustil však, že vláda, ktorá nebankovkám poskytla licencie, by ľudí mohla aspoň čiastočne odškodniť. Napokon však vyriekol tieto slová. "Vyberte si zo svojho stredu 3-5 zástupcov, príďte v pondelok o 9-tej hodine do mojej kancelárie a tam vás prijmem. Zostanem dlhšie v Košiciach, do Bratislavy pôjdem autom," uviedol.
Na ďalšie výzvy prevažne radikálnych dôchodcov, aby nepodpísal zákon o zdravotníckej starostlivosti už radšej nereagoval. Aj vďaka početnej ochranke sa mu potom podarilo slimačím krokom prelomiť hrádzu tiel poškodených veriteľov a asi po 20 minútach sa dostal von z budovy. "Som vždy tam, kde sú problémy. Čo to však je päťdesiatčlenný dav? Toto bol pre nás len taký tréning, v Bratislave to máme bežne," povedal pre Korzár po skončení "obrannej" akcie šéf úradu na ochranu ústavných činiteľov Ján Packa.
"Ani vo sne by ma nenapadlo, že tu majú mať schôdzu veritelia a navyše práve v čase, keď tu bude pán prezident," skonštatoval prekvapený prednosta KÚ Ján Dolný.
Po tom, čo prezident a jeho ľudia "odfrčali" preč sa už začala samotná schôdza. Zatiaľ vášne v dave veriteľov nebankových inštitúcií opadli a spôsobne prešli do sály, kde opäť začali už ani nevieme po koľkýkrát rokovať. Ako prvý si zobral slovo 1. podpredseda ZPO Ján Derner: "Skúsme si pomôcť sami. V našom Spravodaji sú už uverejnené niektoré projekty, ktoré by nám pomohli. Samozrejme tieto projekty nebudú na ťarchu iných občanov."
Na včerajšom rokovaní ZPO sa však zišli aj veritelia ostatných nebankových inštitúcií a združení a zhodli sa na tom, že musia postupovať spoločne. Odhliadnuc od toho, či vložené peniaze získajú späť, alebo nie, chcú, aby štátne orgány konali. "Aby sa pokračovalo v prerušených konkurzoch a napĺňala sa litera zákona," dodal J. Derner.
Autor: Marián KIZEK & em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári