totiž pochádza ovca, u ktorej zistili podozrenie na klusavku.
"Stále veríme, že ide len o podozrenie a klusavka sa nepotvrdí," informoval nás riaditeľ PD Nová Bodva Imrich Kováč.
Ako dodal, od včerajšieho rána musia dodržiavať prísne veterinárne opatrenia, ktoré im uložila Krajská regionálna správa v Košiciach. "Je prísny zákaz vstupu nepovolaným osobám na farmu, musíme správiť súpis všetkých zvierat a keď sa podozrenie potvrdí, budeme musieť zabiť rodičov ovce, aj jej potomstvo. Taktiež sa u nás vyšetrí pôvod krmív a do odvolania je zákaz predaja a premiestňovania zvierat z našej farmy."
Podľa jeho slov však úprimne verí, že nebudú musieť zabiť ani jednu ovcu. "Až zajtra (dnes - pozn. red.) budú známe kompletné výsledky. Vôbec si nevieme predstaviť, ako by sa u nás mohla ovca nakaziť klusavkou. Máme o nej všetky papiere, preukaz o pôvode, aj preukaz o pôvode jej otca. Samozrejme, naše ovce kŕmime len dovolenými krmivami, v žiadnom prípade nie bielkovinami živočíšneho pôvodu."
Na ich farme sa nachádza 882 bahníc, 228 jariek a 516 jahniat. O všetkých majú presnú evidenciu. "Toto naše stádo tvorí 20 percent z celej produkcie Košického kraja," uviedol I. Kováč. Okrem toho chovajú aj 15 baranov, 10 kôz, 5 kozliat a 2 capov.
Na Slovensku bolo zatiaľ vždy s negatívnym výsledkom na screpie vyšetrených celkovo 2 565 oviec. Klusavka postihujúca mimo oviec aj kozy patrí medzi transmisívne spongiformné encefalopatie (TSE) a práve z tejto choroby sa podľa jednej z odborných teórii mala vyvinúť vo Veľkej Británii aj známa nákaza BSE.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že doposiaľ nebolo nikdy preukázané riziko prenosu klusavky oviec na človeka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári