Korzár logo Korzár Košice

Košická nemocnica dostala jedinečný prístroj na operácie mozgu!

Košice - Šesť hodín trvala operácia mozgu, ktorú včera zrealizovali za pomoci nového 23-miliónového prístroja. Pacientom, ktorého operovali pomocou

neuronavigácie americkej firmy BRAIN LAB, bol iba jedenásťročný chlapec s nádorom mozgu. Zákrok realizoval prednosta Neurochirurgickej kliniky košickej FNsP Prof. MUDr. Igor Šulla, DrSc, ktorý o prevratnej technickej pomôcke hovorí iba v superlatívoch. Umožňuje vraj totiž "vidieť v tme"...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V mozgu sa pri operáciách orientujeme viac-menej intuitívne, odhadom vzdialenosti operovanej časti, napríklad zhubného nádoru, od niektorej z kostí. Niekedy iba hmatom cítiť, že je tam iné tkanivo ako mozgové, jeho hranice jednoducho nevidíte. Je tam takpovediac úplná tma, ale tento nový prístroj ‚vidí'. Ukáže nám, kde sa v hlave práve nachádzame a na základe predoperačných snímkov zhotovených pomocou magnetickej rezonancie nás bezpečne dovedie až k miestu, ktoré chceme operovať," hovorí profesor Šulla.

SkryťVypnúť reklamu

Orientácia je pritom nesmierne dôležitá predovšetkým vtedy, keď je nádor v blízkosti životne dôležitých štruktúr, prípadne sa ich bezprostredne dotýka alebo cez ne dokonca prerastá. Lekár musí dávať obrovský pozor, aby pri operácii nepoškodil životne dôležitú časť. Z toho dôvodu odstráni pri operácii z nádoru radšej menej ako viac. Neuronavigácia ale umožní oveľa dokonalejšie odstránenie nádoru za čo najmenšej deštrukcie okolitého tkaniva. Tým sa zníži percento úmrtí a predĺži život pacientov. Samozrejme, použitie takéhoto prístroja výrazne ovplyvní aj psychiku operatéra, ktorý získa ďaleko lepšiu istotu.

"Snímky, ktoré sa urobia v čo najkratšom čase pred operáciou v troch rovinách, vložíme do konzoly prístroja a ten premietne alebo zobrazí na obrazovke cieľ, ktorý ideme operovať. Obraz sa rozdelí na štyri diely a cieľ sa ukáže v troch projekciách - spredu, zboku a zhora. V štvrtom políčku monitora je hlava ako celok. Laserový zameriavač, ktorý je súčasťou prístroja, ho detailne zorientuje a zariadenie potom mimoriadne presne naviguje operatéra počas chirurgického zákroku," vysvetľuje MUDr. Šulla princíp neuronavigácie.

SkryťVypnúť reklamu

Košickým neurochirurgom sa splnil veľký sen

Tento jedinečný prístroj dostali i neurochirurgické pracoviská v Banskej Bystrici a Bratislave, preto bola jeho cena výrazne nižšia, ako keby sa kupoval individuálne. O kúpe rozhodol exminister Roman Kováč krátko pred svojím odchodom z funkcie. Prof. Šulla hovorí, že sa tým košickým neurochirurgom splnilo čosi, o čom snívali už roky.

"Pre nás je to úžasná vec. Pretože keď raz otvoríte lebku, ste v úplnej tme a veľmi ľahko sa tam môžete stratiť. Orientovať sa tam vyžaduje obrovskú skúsenosť a cit. Neuronavigácia je ako okuliare na nočné videnie, je to čosi fantastické... S týmto zariadením som sa stretol prvýkrát na jednom svetovom kongrese, kde ho vystavovala švédska firma. Jeho cena bola milión dolárov. Myslel som si, že čosi také my nikdy nebudeme mať, ale náš sen sa stal skutočnosťou," dozvedáme sa.

SkryťVypnúť reklamu

Prístroj dostala Fakultná nemocnica s poliklinikou už pred niekoľkými týždňami, ale až tento pondelok ho prezrel nemecký technik. V utorok sa uskutočnila vôbec prvá operácia s jeho pomocou, ale vzhľadom na komplikáciu zdravotného stavu pacientky ju bolo potrebné prerušiť. Včera sa na operačný stôl dostal iba 11-ročný chlapec s nádorom mozgu.

"Princíp neuronavigácie vychádza z orientácie ponoriek v hĺbkach oceánu. Umožňuje úžasnú orientáciu v mozgu, predovšetkým sa to uplatí pri chirurgickom odstraňovaní nádorov, ale aj poúrazových hematómov či zakrvácaní pri mozgových cievnych príhodách (porážkach). Pritom sa vylúči zásadnejšie poškodenie mozgu, pretože prístroj umožňuje ďaleko menšiu invazívnosť zákroku," hovorí neurochirurg.

Vlani zrealizovali na Neurochirurgickej klinike FNsP viac ako 1100 operácií mozgu a chrbtice. Asi v šiestich stovkách prípadov sa operovala hlava, pričom zhruba šesťdesiat percent nádorov mozgu bolo zhubných. Pri podpovrchových nádoroch nie je neuronavigácia potrebná, ale pri dvoch tretinách operácií hlavy bude odteraz tento prístroj jedinečnou pomôckou. Využiť ho bude možné aj pri operáciách chrbtice, v klasickej chirurgii a tiež môže slúžiť pre potreby ORL kliniky.

Samozrejme, stále je čo zdokonaľovať. V tomto prípade neurochirurgovia dúfajú, že sa časom podarí zakúpiť i ultrazvukový prístroj, ktorý umožní monitorovať situáciu mozgu priamo počas operácie.

"Počas operačného zákroku môže dôjsť k posunu mozgu, napríklad ak sa operuje nádor naplnený tekutinou. Ak sa odstráni, mozgové tkanivo sa posunie. Neuronavigácia sa však orientuje na základe snímok zhotovených pred operačným zákrokom, s čím musí operatér rátať. Ultrazvuk by pomohol predísť nesprávnym rozhodnutiam. Keďže jeho cena je výrazne nižšia, stojí niekoľko stotisíc korún, snáď sa nám ho podarí získať," dodáva prof. Igor Šulla.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 495
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 822
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 631
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 786
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 356
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 439
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 741
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu