prevzali správu tejto dane do svojej pôsobnosti. Vedúca oddelenia nepriamych daní košického colného úradu Viera Vidumanská nás upozornila na záležitosť, ktorá sa týka tzv. červenej nafty. Je to plynový olej označený na červeno so zníženou sadzbou spotrebnej dane, nazýva sa teda aj ako daňovo zvýhodnený minerálny olej. Daňové zvýhodnenie sa podpísalo samozrejme aj pod podstatne nižšie finálne ceny. Kým sadzba dane pri červenej nafte predstavuje 4 koruny a desať halierov, pri nezvýhodnenej je to až 11 korún a 80 halierov.
"Ide o motorovú naftu, ktorá sa používa do výfukových motorov. Je rovnako kvalitná, označuje sa však červeným farbivom a indikačnou látkou. Je teda ľahko identifikovateľná. Chceme verejnosť upozorniť, aby nekupovala naftu od neistých zdrojov, teda lacno načierno niekde od ruky. Takúto naftu môžu predávať len určité daňové subjekty, ktoré sa zaregistrovali na spotrebnú daň z minerálnych olejov a majú oprávnenie na obchodovanie s ňou," uviedla V. Vidumanská.
Rovnako tak nakupovať červenú naftu môžu len subjekty zaregistrované na túto daňovú kategóriu na základe odberného príkazu. Jej používanie bez právoplatných osvedčení je v zmysle zákona zakázané. Zákon presne špecifikuje, kto a za akých okolností môže takúto naftu používať. Sú to napríklad pôdohospodári, ktorí ju môžu požívať výlučne v práci, ktorá súvisí s prvovýrobou - orba, siatie a podobne. Už napríklad vozidlo, ktoré by išlo opraviť stroj do terénu, nemôže byť natankované červenou naftou. Tá sa môže využívať aj pri výrobe tepla a elektrickej energie, ako pohonná látka vozidiel používaných v železničnej doprave a v strojoch používaných výlučne na výrobu.
"Právna norma samozrejme upravuje aj sankcie. Od prvého januára tohto roku môžu colné orgány ukladať pokuty za neoprávnené používanie červenej nafty až pol milióna korún. Ide teda o veľmi vysokú sankciu," upresnila V. Vidumanská.
Ak vám teda nejaký známy ponúkol červenú naftu, vo vlastnom záujme treba cenovo síce určite lukratívnu ponuku odmietnuť. Pracovníci colných orgánov majú totiž právomoc vykonávať kontroly priamo na cestách. Môžu vás teda zastaviť a odobrať vzorky z paliva, ktoré hneď na mieste vyhodnocujú, aby skontrolovali, či nemáte natankovanú červenú naftu. Jej stopy zostávajú v nádrži, aj keď ste medzitým tankovali iné palivo. Pokuta pol milióna korún môže spôsobiť vážne problémy aj právnickým osobám, pri fyzických ani nehovoriac. Pokuty sa môžu vymáhať aj prostredníctvom exekúcií, takže skutočne v prípade červenej nafty neradno zahrávať sa s ohňom. Tieto prísne sankcie majú za cieľ predchádzať daňovým únikom.
"V roku 2001, keď táto spotrebná daň spadala pod daňové úrady, tieto vybrali prostriedky v celkovej výške 22,6 miliardy korún. Na vratkách však vrátili späť päť miliárd, takže čistý prínos pre štátny rozpočet bol 17 miliárd. Vlani agenda prešla pod colnú správu, ktorá vybrala 22 miliárd, na vratkách sme však vrátili len 445 miliónov, takže prínos do rozpočtu predstavoval 21,5 miliardy korún. Dokazuje to efektívnosť práce colných úradov v tejto oblasti," dodal riaditeľ košického colného úradu JUDr. Jozef Pavlovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári