pacientov, zmiznutie vecí u zamestnancov alebo stratu majetku fakultnej nemocnice.
"Pacientom ukradli vlani veci v hodnote bezmála desaťtisíc korún, šlo hlavne o mobilné telefóny a finančnú hotovosť. Našim zamestnancom zmizli v minulom roku veci za dvadsaťpäťtisíc korún. Takisto to boli hlavne peňaženky a mobily, ale prišli aj o nejaké zlaté šperky či dokonca čižmy. Na majetku nemocnice vznikla krádežami celková škoda 56-tisíc sedemsto korún, ak nepočítame prípad ukradnutých obrazov na riaditeľstve," hovorí riaditeľ nemocnice MUDr. Róbert Roland (na snímke).
K spomínanej krádeži došlo koncom novembra minulého roka. Zlodej, ktorý sa v budove podľa všetkého veľmi dobre vyznal a vedel, čo hľadá, narušil obloženie budovy, vybehol po schodoch na piate poschodie a násilím prekonal troje dverí, kým sa dostal do jednej z kancelárií. Cez ňu prešiel na sekretariát a ďalej do kancelárie riaditeľa a do salónika, odkiaľ odcudzil päť obrazov od známych košických maliarov, Štefana Rozskoványiho a Andreja Doboša. Väčšinou šlo o dary nemocnici a presnú škodu ťažko vyčísliť, ich hodnota však bola odhadnutá asi na tristotisíc korún.
Pod krádeže osobného majetku sa podpísala predovšetkým vlastná nezodpovednosť pacientov a zamestnancov. Podľa riaditeľa majú možnosť hospitalizovaní pacienti uschovať si cenné veci pri príjme do nemocnice. Ak tak neurobia, za veci zmiznuté z izieb nemocnica neručí. Každý z pacientov by mal byť o tom pri príchode do nemocnice poučený. "Pacientom vo vážnom stave, ktorí nie sú pri vedomí, ich osobné veci pri prijatí do nemocnice odoberá personál. Je o tom spísaný záznam a sú buď uschované, alebo odovzdané príbuzným. Ostatní môžu sami zvážiť, či si chcú cenné veci nechať pri sebe, avšak je to už na ich riziko," hovorí R. Roland.
Čo sa týka majetku nemocnice, z verejných priestorov zmizli vlani hlavne hasiace prístroje (asi desať) a zlodeji sa ulakomili aj na hliníkové lišty na rohoch stien, ktoré skončili podľa všetkého v zberných surovinách. Z kurióznejších krádeží možno spomenúť ukradnuté čerpadlo či televíznu anténu zo strechy. Okrem toho nie sú neobvyklé ani vlámania do áut zaparkovaných pred budovou - autorádio zmizlo za bieleho dňa aj z riaditeľovho služobného vozidla.
"Každou krádežou sa zaoberala škodová komisia, ktorá rieši, či je za krádež niekto zodpovedný a či ju bude musieť nahradiť. Samozrejme, prijali sme množstvo opatrení, ktorými sa snažíme takýmto udalostiam predchádzať. Pred dvoma rokmi som rozhodol o obmedzenom vstupe do priestorov FNsP a tiež obmedzení návštevných hodín. Vstup do nemocnice v nočných hodinách je obmedzený, pričom sa po pracovnej dobe uzamykajú niektoré vchody. Tých je, žiaľ, viacero a všetky uzamknúť nemožno. Okrem toho robia vrátnici kontrolu priestorov a to v pravidelných intervaloch i námatkovo. Platí tiež pokyn o nutnosti stáleho zatvárania oddelení s výnimkou ranného príchodu do práce a návštevných hodín a tiež sme postupne vymenili kľučky na dverách za gule. Okrem toho by sme mohli robiť sporadické kontroly vychádzajúcich - návštevníkov aj personálu, čo by sa však pravdepodobne nestretlo s priaznivou odozvou. Otvorená je tiež otázka zavedenia čipových kariet na jednotlivé oddelenia," hovorí riaditeľ FNsP.
Kradne sa aj vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura, aj keď podstatne menej ako vo FNsP - pavilónový systém umožňuje ďaleko lepší prehľad o pohybe osôb. Podľa slov pracovníčky referátu pre vonkajšie vzťahy Kornélie Betákovej boli vlani zaznamenané len dve krádeže, aj keď v predošlom roku ich bolo deväť. V oboch prípadoch boli okradnutí pracovníci nemocnice alebo zdravotnícke zariadenie, nie pacienti. Zmizla pritom mikrovlnná rúra z II. pavilónu a zlodejom padla za obeť aj inšpekčná izba lekárov na chirurgii. Odniesli si odtiaľ horské slnko, rýchlovarnú kanvicu a nejaké osobné veci pracovníkov.
"Nemocnica je proti krádežiam poistená, to sa však vzťahuje len na majetok, ktorý bol zaevidovaný na oddelení operatívnej evidencie. Poistenie sa týka aj cudzieho majetku, ktorý sa nachádza v areáli, napríklad lekárskej fakulty," hovorí Kornélia Betáková. Podľa nej nedošlo v minulosti k zvlášť kurióznym krádežiam, pokiaľ nerátame krádež všetkých štyroch kolies z vozidla, ktoré parkovalo v areáli.
K nezvyčajným veciam, o ktoré nemocnica krádežou prišla, patrí bronzová pamätná tabuľa, ktorú ukradli z vonkajšej steny III. pavilónu. Tabuľa oznamovala, že bol v budove v roku 1928 zriadený Pasteurov ústav, ako jediný vo východnej Európe. Bol súčasťou novovzniknutej nemocnice, ktorej existenciu si vyžiadala veľmi komplikovaná situácia v zdravotnom stave obyvateľstva východného Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Tabuľa pochádzala zo šesťdesiatych rokov a pre nemocnicu mala veľkú historickú hodnotu.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári