cieľom bola výučba autentických krokových variácií a obohatenie repertoáru folklórnych súborov a skupín o nové, neznáme prvky, ktoré sa vyskytovali na území niekdajšieho Abova a ďalších typických oblastí východného Slovenska.
Do Košíc prišli okrem všetkých domácich aj členovia ôsmich súborov z východného a štyroch zo stredného Slovenska. Inšpiráciou pre zorganizovanie podujatia, ktoré malo svojho predchodcu v menších klubových aktivitách košických milovníkov pôvodnej ľudovej kultúry, boli podľa jednej z organizátorov Eriky Švedovej vyše 30-ročné skúsenosti z Maďarska. Tanečné domy tam už nabrali formu masového hnutia a významne prispievajú nielen k národnej hrdosti Maďarov, ale aj uchovávaniu folklórnych tradícií. "Aj my sa pokúšame zaviesť do života tanečné školy, ktoré by mladých ľudí viedli k zachovaniu pôvodného kultúrneho dedičstva patriaceho k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku máme," konštatovala Švedová.
Štylizovaný folklór v javiskovej podobe je podľa nej pastvou pre oči a uši, je to však niečo iné, ako boli pôvodné tance. "Naším zámerom je opak, uchovať autentickosť ľudového folklóru a vrátiť sa k jeho pôvodnej, jednoduchej forme," dodala.
V prvej etape organizátori oslovili iba členov folklórnych súborov. Snaženie občianskeho združenia KMAF však smeruje k tomu, aby sa tanečné domy otvorili aj pre laickú verejnosť. Okrem toho sa snažia aj o amatérske zhromažďovanie etnografického materiálu. K sprievodným aktivitám tanečného domu patria i prezentácie predmetov ľudových remesiel. V súčasnosti je to výstava kraslíc v priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia, ktorá potrvá do konca apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári